O tym, jak wygląda szczypawica większość z nas wie już od małego i trudno się temu dziwić, bo skorek pospolity (szczypawica) w domu to widok dość częsty! Czy ten uważany za robaka owad jest dla nas niebezpieczny? I jak skutecznie pozbyć się go z własnego mieszkania?

Skorek pospolity (szczypawica) w domu – jak wygląda?

Skorki pospolite to wszystkożerne zwierzęta należące do gromady owadów chodzących. Kiedy widzimy je po raz pierwszy, zwykle reagujemy na nie odruchem „fuuu!”. Cóż, długie, błyszczące rudobrązowe ciało i odwłok zakończony charakterystycznymi szczypczykami, a do tego bardzo szybkie ruchy, które często utrudniają złapanie, wcale nie wzbudzają w nas optymistycznych emocji.

Skąd się biorą? Szczypawice w domu

Do domów szczypawice najczęściej wdzierają się różnymi szczelinami, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia. Wykorzystają zagłębienia w oknach, przestrzenie pod drzwiami, ale i możemy je wnieść sami np. w koszyczku z warzywami przynoszonymi z ogródka. Niewielki rozmiar i obłe ciało skorków sprawia, że są one w stanie wcisnąć się praktycznie wszędzie, tym bardziej, że potrafią świetnie trzymać się pionowych, lekko chropowatych powierzchni i wchodzić po nich do góry. Skąd jeszcze się biorą w domach? Można je przynieść na ubraniu po spacerze, w wiadrze z grzybami, siatce z ziołami kupionymi na bazarze itd.

O wiele większa jest szansa dostania się skorków do domów posiadających balkony, tarasy i ogrody niż np. do mieszkań w miejskich blokowiskach (co nie znaczy, że jest to niemożliwe!).

Szczypawice szczególnie lubią urządzać się w pomieszczeniach ciemnych i lekko wilgotnych. Często ich obecność w domu pozostaje długo niezauważona, bo w ciągu dnia raczej się chowają, a wychodzą wieczorem i nocą. Mogą zamieszkać pod dywanem, pod deskami panelowymi, ale też w ptasie dziupli czy budce lęgowej! Warunki zbliżone do lęgowej budki będą je przyciągać, stąd często skorki spotyka się np. w wieszanych na płotach domów skrzynkach pocztowych.

Czego nie lubią szczypawki?

  • Nie przepadają za zapachem octu i kwasu octowego
  • Nie lubią jasnych, pełnych światła pomieszczeń
  • Unikają miejsc ciepłych i zbyt przesuszonych

Czy szczypawica jest niebezpieczna?

Na szczęście nie dla człowieka! Szczypawica jest niebezpieczna wyłącznie dla roślin, które podgryza i niszczy, dlatego też uważana jest za szkodnika, ale człowiekowi nic złego nie zrobi. Skorki, jako owady niewielkie i roślinożerne, wręcz boją się człowieka, dlatego ewentualne ugryzienie czy uszczypnięcie są wyjątkowo rzadkie. Do takich sytuacji dochodzi praktycznie tylko wtedy gdy zwierzę poczuje się zagrożone i będzie próbowało się bronić. Częsty przypadek: przypadkowe przyciśnięcie szczypawki dłonią.

Warto wiedzieć: duże rozmnożenie się skorków pospolitych w domu, to również ryzyko szybkiego dostrzeżenia strat w doniczkowych roślinach, do których szkodniki będą się dobierać. Do tego należy wziąć pod uwagę fakt, że mogą swoimi odchodami zanieczyszczać i parapety i domowe spiżarnie, piwnice czy np. kuchnię, w której mają łatwy dostęp do warzyw i owoców.

Skorek pospolity ugryzienie

Tym, co najczęściej odstrasza nas od skorków, jest świadomość tego, że mogą ugryźć. Dla człowieka nie jest to szczególnie bolesne, ale dość nieprzyjemne i zaskakujące. Szczypawice poza charakterystycznymi szczypcami na końcu ciała, mają również gryzący aparat gębowy, którego potrafią użyć. Na szczęście, zarówno uszczypnięcie, jak i ugryzienie nie są groźne, to jedynie chwilowy ból, który szybko mija.

Uwaga: mitem jest to, że szczypawki wchodzą ludziom w nocy do ucha i przegryzają błonę bębenkową! To absolutnie nieprawdziwy straszak, który pojawił się nie wiadomo skąd i zyskał sporą popularność, ale do takich sytuacji nie dochodzi i spokojnie możemy je traktować jako wymysł.

Jakiego zapachu nie lubią szczypawki?

Wyjątkowo przeszkadza im charakterystyczny zapach kwasu octowego, dlatego to on jest często stosowany do domowego odstraszania tych owadów. Nalewa się kilka kropel octu do miseczki, stawia w miejscach, w których widziało się skorki i nie powinny się tam już pojawić. Zapach je skutecznie przegoni. Uwaga: przeniosą się wtedy w inne miejsce, więc jeśli chcemy pozbyć się ich całkowicie, to taka domowa walka octem nie wystarczy.

Skorek pospolity jak się pozbyć?

Do skutecznej likwidacji skorka pospolitego najlepiej sprawdzą się środki chemiczne, których zadaniem jest unicestwienie tego szkodnika. Na szczęście, profesjonalne preparaty tego rodzaju nie są inwazyjne, więc można je stosować bezpiecznie i bez obawy o swoje zdrowie. Uwaga: wybierając taki produkt trzeba postawić na kategorię owadobójczą, a nie tylko odstraszającą. Odstraszone skorki za jakiś czas wrócą, więc lepiej od razu zastosować preparaty całkowicie je likwidujące.

Poza potraktowaniem szczypawic chemią, warto też od czasu do czasu przejrzeć całe mieszkanie, w szczególności w punktach łączących wnętrze z częścią zewnętrzną i uszczelnić widoczne otwory tak, by utrudnić szczypawicom wejście. Przy częstym wdzieraniu się szczypawic do domu, zrezygnujmy też z uprawiania roślin tuż przy oknach i ścianie elewacyjnej (domki jednorodzinne) lub zostawmy na parapetach pułapki lepowe, tak, by miały utrudnione wejście do wnętrza.

W skrajnych sytuacjach wyjątkowego namnożenia się w domu szczypawic można też zdecydować się na profesjonalny oprysk i dezynsekcję.