Sansewieria cylindryczna, potocznie zwana wężownicą cylindryczną, to roślina doniczkowa o charakterystycznych liściach, które przypominają wzniesione do góry szable. Jest długowieczna i bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki uprawy. Zniesie praktycznie wszystko, oprócz nadmiernego przelania.

Sansewieria cylindryczna — charakterystyka

Sansewieria cylindryczna naturalnie rośnie w obszarach południowo-zachodniej Afryki, w tropikalnej części Azji oraz na Półwyspie Arabskim. Dlatego bardzo ważne jest, aby uprawa w naszym kraju była przeprowadzona odpowiednio, włączając w to wszystkie zabiegi dotyczące pielęgnacji, w tym przesadzanie oraz podlewanie.

Warto wiedzieć, że sansewieria magazynuje wodę zarówno w kłączach, jak i liściach, które wielokrotnie zaplatane są w warkocze, co jest dodatkowym elementem dekoracyjnym rośliny. Powinniśmy również pamiętać, że ten sukulent ma bardzo silne korzenie, które przy nieprzesadzaniu lub dobieraniu zbyt małej doniczki, mogą ją rozsadzić.

Jak dbac o sansewierie cylindryczna?

Wężownica cylindryczna jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki uprawy. Najbardziej lubi światło rozproszone i półcień, doskonale rośnie zarówno na parapecie (najlepiej okna południowego, i za firanką), jak i w głębi pomieszczeń.

Podłoże dla sansewerii powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, można kupić uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru. Na dnie doniczki należy ułożyć kilkucentymetrowy drenaż, np. z grubego żwiru lub keramzytu.

Sansewierię cylindryczną można zasilać nawozem uniwersalnym, nawozem dla roślin o ozdobnych liściach lub nawozem dla kaktusów. Należy to jednak robić w sposób umiarkowany, ponieważ zbyt intensywne nawożenie może powodować szybki rozrost i konieczność częstego przesadzania. Siła wzrostu korzeni jest tak ogromna, że mogą one rozsadzić doniczkę. Wężownicę cylindryczną przesadza się wiosną, w razie konieczności corocznie, najlepiej do doniczki maksymalnie 2–3 rozmiary większą od poprzedniej (w przeciwnym wypadku u rośliny zacznie silnie rozrastać się system korzeniowy, kosztem wzrostu części nadziemnej).

Jak rozmnożyć sansewierie cylindryczne?

Sansewieria cylindryczna rozmnażana jest wegetatywnie poprzez podział roślin, który można wykonać na 2 sposoby. Pierwszy to rozdzielanie pojedynczych rozet, drugi polega na sadzeniu w ukorzeniaczu pojedynczych liści. Jeśli chcemy ukorzenić roślinę, wtedy możemy zrobić to w dowolnym momencie, natomiast podział roślin starszych wykonujemy wiosną.

Przeczytaj też:  Wierzba ozdobna – jak ją pielęgnować?

Jak często podlewac sansewierie cylindryczna?

Sanseweria dobrze znosi niedobór wody, jedyne co jej szkodzi to nadmierne przelanie. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, kłączy oraz liści. Dlatego roślinę należy podlewać rzadko, najlepiej, gdy podłoże całkiem przeschnie.

Czy Sansewieria cylindryczna kwitnie?

W warunkach domowych sansewieria cylindryczna wypuszcza kwiaty nawet kilka razy w roku, o różnej porze. Kwiatostany złożone są z kilkudziesięciu kwiatów zielonkawo-białych kwiatów ułożonych w kłosowatej formie. Jednak to nie one są największą ozdobą rośliny. Jej największy atut to wzniosłe sztywne liście.

Sansewieria cylindryczna — choroby

Jeśli nieprawidłowo dbamy o rośliny, mogą one zacząć chorować. Pierwszą bardzo często występującą chorobą sansewierii cylindrycznej jest zanikanie wzorków na liściach i ich blednięcie. Takie objawy są znakiem ostrzegawczym, że roślina ma zbyt mało światła. Jeśli z kolei sansewieria ma suche i poparzone plamy na liściach, znaczy to, że stanowisko dla niej dobrane dopuszcza do niej zbyt dużo promieni słonecznych.

Jeśli liście sansewierii zaczną robić się miękkie i czarne, jest to wtedy działanie chłodu, a gdy młode liście staną się wiotkie i miękkie, to znaczy, że roślina jest przenawożona.

Inne choroby sansewierii cylindrycznej objawiają się m.in. drobnymi i białymi włoskami na liściach, które oznaczają atak wełnowców. Do walki z nimi należy używać specjalistycznych środków. Postrzępione blaszki liściowe to prawdopodobnie działanie opuchlaków, na które działają pałeczki nawozowe z odpowiednim preparatem.

Dlaczego Sansewieria cylindryczna żółknie?

Niedobór wody oraz za wysoka temperatura powietrza, prowadzą do brązowienia, żółknięcia i zasychania liści. Należy wtedy przenieść sansewierię w chłodniejsze miejsce (około 18-20 stopni C) i podlewać.

Dlaczego Sansewieria cylindryczna gnije?

Kolejny problem to gnicie korzeni i brunatne plamy na liściach, które spowodowane są nadmiarem wody w glebie, przenawożeniem albo niedostateczną podażą pożywienia do liści na skutek uszkodzenia korzeni. Pomóc może wycięcie zgniłych miejsc oraz przesadzenie do nowego podłoża.

Przeczytaj też:  29 Days: Pierwsza kolekcja fotograficzna od Zara Home

Sansewieria cylindryczna — odmiany

Sansewieria liczy aż 70 gatunków, które różnią się od siebie wyglądem oraz wymaganiami. Większość odmian ma proste i grube liście o intensywnie zielonej barwie, przy czym niektóre z nich są cętkowane, a niektóre mają na brzegach paski w żółtym kolorze. Liście niektórych odmian są cylindryczne, innych płaskie, czasami formują się w rozety.

Najbardziej popularne odmiany sansewierii to:

  • Sansewieria gwinejska – charakteryzuje się długimi i płaskimi liśćmi o ostrych zakończeniach, których brzegi są zabarwione na kolor kremowy albo żółty. Na liściach niektórych odmian mogą występować także prążkowane zdobienia. Zaliczamy tu odmiany takie jak: 'Hahnii Black’, 'Golden Hahnii’, 'Honey Boney’ oraz 'Black Dragon’.
  • Sansewieria cylindryczna – ma długie liście o walcowatym kształcie, przy czym liście niektórych odmian rosną pionowo do góry, a innych rozchylają się. Popularne odmiany to 'Mini Rocket;, której liście rozchylają się w boki oraz 'Straight’ o ciemnozielonych, prostych liściach.