Eklektyzm we wnętrzach nie jest dla każdego! Tak, to trzeba wiedzieć od początku: ten styl aranżacji przestrzeni cechuje się przemyślanym i jednocześnie nielubiącym konwenansów charakterem. Żadnych utartych schematów, żadnej nudnej klasyki, żadnej powtarzalności! Eklektyczne wnętrza mają w sobie po prostu coś szalonego, ale w tym szaleństwie jest metoda – nie należy więc mylić takiej przestrzeni z czymś pełnym chaosu. Wręcz przeciwnie!
Styl eklektyczny – cechy wyróżniające
Gdybyśmy mieli zebrać w jedno miejsce wszystkie cechy eklektyzmu, nie byłoby to wcale takie proste. Poza kilkoma głównymi zasadami, które go wyróżniają, każda aranżacja tego typu może mieć zupełnie inne wariacje, które wynikają z charakteru, zainteresowań i pasji, jakie ma konkretny właściciel mieszkania. To, co wskazuje styl eklektyczny można natomiast zamknąć w kilku obowiązkowych jego zasadach.
- Myśl przewodnia całego wnętrza – to klucz do zrozumienia całości. Każde wnętrze eklektyczne, bez względu na to czy urządza je ekscentryk czy ktoś zupełnie zamknięty w sobie i świetnie czujący się w ramach własnych, czterech ścian, musi mieć motyw przewodni, wokół którego tworzona jest całość. Dla jednych będzie to np. motyw podróży, dla innych światopogląd, religia lub jej brak, miłość, przygoda, ryzyko itd. Wszystkie meble i dodatki umieszczane potem w przestrzeni mieszkalnej skupiają się wokół tego motywu. Niech będzie to coś, co nas mocno odzwierciedla!
- Proporcje – ważny punkt stylu eklektycznego, który pozwala na utrzymanie go w pięknej formie, ale bez egzaltowanej przesady. Tu warto kierować się zasadą, która mówi o tym, że styl główny powinien stanowić minimum 60 a maksimum 70% całego pomieszczenia. Reszta to jeden lub dwa style poboczne, które utrzymują całość w ładnej formie i nie sprawiają wrażenia przesycenia mieszkania jedną formą. Wśród pobocznych styli pasujących do eklektyzmy idealnie wyróżniamy: motywy industrialne, skandynawskie, prowansalskie ale i barokowe.
- Kolory – we wnętrzu z dominacją eklektycznych nastrojów, nie ma jednej zasady dotyczącej kolorystyki. Dla przykładu: całość może być utrzymana w różnych odcieniach brązów (od jasnych po ciemne, dla zachowania kontrastu), bieli i szarości (wyrazistość i nuta nostalgii), ale i w kolorach pustynnych czy beżowych. Wybierając kolorystykę do wnętrza warto zadać sobie pytanie o to, jaka jest myśl przewodnia aranżacji i właśnie do niej dostosować barwy.
Dobrze zaplanowane wnętrze eklektyczne powinno mieć trzy w/w zasady gruntownie przemyślane!