Sasino oraz jego okolice uważane są za najpiękniejszy zakątek nad Bałtykiem, a urok tego miejsca tkwi w jego malowniczym położeniu. Plaże są piękne i szerokie, a droga do nich wiedzie przez gęsty, sosnowy las. Nie znajdziesz tu cymbergaji, nie ma stoisk z pleceniem warkoczyków i tatuaży z henny. Nie ma nawet kebabów. To doskonałe miejsce dla tych, którzy cenią ciszę i spokój, a także lubią aktywnie spędzać czas.

Sasino i okolice — co warto zobaczyć?

Jeśli chodzi o zabytki, to przez Sasino przebiega Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub. Znajduje się tutaj XIX-wieczny pałac, w którym w czasach największego rozkwitu w majątku pracowało ponad 200 osób. Niestety w 1945 roku został splądrowany przez żołnierzy Armii Czerwonej, następnie przekształcono go kolejno w ośrodek kolonijny i wczasowy. Obecnie pałac jest w remoncie, ale od przyszłego roku ponownie ma działać w nim hotel oraz restauracja. We wsi zachowało się również kilka domów z przełomu XIX oraz XX wieku.

Sasino to świetny punkt wypadowy na zwiedzanie okolicy. Tuż obok znajduje się rezerwat przyrody Choczewskie Cisy, na którego terenie rosną okazałe cisy (niektóre z nich mają nawet po 150 lat). Na teren rezerwatu nie można wejść, ale dookoła prowadzą ścieżki, które można przemierzać pieszo lub rowerem.

Między Sasinem i okolicznymi wioskami a plażą rozciąga się rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska (przez rezerwat przebiega oznakowany szlak rowerowy R-10, a także międzynarodowy czerwony szlak nadmorski). Na jego terenie znajdują się ruchome wydmy oraz latarnia Stilo, jedna z najbardziej charakterystycznych i najciekawszych latarni morskich w Polsce. Zbudowana została na początku XX wieku (w latach 1904-1906) na szczycie mającej 45 metrów zalesionej wydmy. W tamtych czasach jej konstrukcja była uznawana za niezwykle nowoczesną. Jej kształt i malowanie jest bardzo charakterystyczne, jest to bowiem ścięty ostrosłup na sześciokątnej podstawie, pomalowany w trzy pasy – czarny u dołu, biały i czerwony na górze. Mierzy ona 33,4 metry, a emitowane światło ma zasięg do 23,5 mil morskich, czyli około 43 kilometrów. Latarnia Morska Stilo jest jedną z dwóch latarni całkowicie wykonanych z metalu (drugą jest ta w Jastarni). Konstrukcji tego typu na świecie jest bardzo niewiele.

Dziś latarnia udostępniona jest do zwiedzania w o okresie od czerwca do września (informacja ze strony gminy Choczewo, jednak na z kartki wywieszonej na słupie ogłoszeniowym przed latarnią wynika, że otwarta jest do 30 września). Ważne: mogą ją zwiedzać dzieci w wieku od 5 lat wzwyż. Wejście jest płatne.

Warto wejść na sam szczyt latarni, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. Obok latarni wzniesiono dom latarników, w którym mieszka obsługująca to miejsce rodzina Łozickich.

Latarnia Stilo znajduje się między latarnią w Czołpinie a latarnią w Rozewiu – wszystkie stanowią fragment Szlaku Latarni Morskich. Aby się do niej dostać trzeba przejść przez kilometr urokliwego, sosnowego lasu. Samochód zaparkować można we wsi Osetnik (znanej powszechnie jako Stilo).

Sasino — najpiękniejsza plaża nad Bałtykiem

W okolicach Sasina znajduje się jedna z najpiękniejszych i najszerszych plaż nad Bałtykiem, z bardzo drobnym i jasnym piaskiem. Aby do niej dotrzeć, należy podążać za znakami (kierunek: Stilo/Ostetnik) na końcu drogi jest parking (poza sezonem bezpłatny) oraz miejsce do przypięcia rowerów. Droga na plażę prowadzi przez piękny i pachnący las. Spacer zajmuje niecałe pół godziny, można też dojechać rowerem. Co ważne, nawet w sezonie jest tu kameralnie.

Sasino — wycieczki rowerowe

Sasino i okolice to znakomite miejsce dla miłośników wycieczek rowerowych. Przebiega tędy m.in. trasa EuroVelo 10, czyli Szlak Wokół Bałtyku. W okolicach Sasina prowadzi ona głównie leśnymi ścieżkami i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Z Sasina można dojechać przez rezerwat przyrody na plażę, do Łeby (ok. 17 km), a także innych uroczych wsi i miasteczek położonych wzdłuż wybrzeża.

W z poczatkiem 2022 roku do użytku turystów oddana została ścieżka pieszo–rowerowa o długości 1500 m i szerokości 3 m o nawierzchni naturalnej. Dzięki temu można szybko i komfortowo dostać się z centrum miejscowości Sasino do wejścia na plażę nr 51. Celem budowy ścieżki było ukierunkowanie ruchu turystycznego, tak, aby ochronić i zabezpieczyć cenne przyrodniczo siedliska i gatunki na obszarze Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz częściowo na obszarze chronionym Natura 2000 – Mierzeja Sarbska.

Ścieżka została ograniczona betonymi obrzeżami, a w pasie drogi zainstalowano sieć wodociągową, która zapewnić ma ochronę przeciwpożarową lasów, a także zabezpieczyć dostawy wody na potrzeby sanitariatów przy plaży i innych obiektów służących rekreacji. Wzdłuż ścieżki wybudowano także sieć energooszczędnego oświetlenia ulicznego. Nowa infrastruktura umożliwi także szybki dojazd na plażę służbom ratunkowym.

Sasino — noclegi i restauracje

Sasino nie jest zatłoczone. Na nocleg warto zatrzymać się Cisowym Zakątku. Na wczasowiczów czeka tu doskonały design, wspaniały plac zabaw i jazgoczące ptaki. Kolejne godne polecenia miejsce to Chata Lawendowa. Goście mają do dyspozycji przytulnie urządzony domek, który pomieści do 6 osób.

W Sasinie działa restauracja Ewa zaprasza, która zbiera same pozytywne opinie. Tego miejsca nie można sobie odpuścić. Na świeżą rybę warto wybrać się do Smażalni u Zamojskich, która mieści się w Osetniku. Restauracja znajduje się tuż przy początku ścieżki, która prowadzi do latarni Stilo oraz na plażę. Porcje są tu słuszne, a ceny rozsądne.