Północne słońce, mozaika barw i ponadczasowe piękno ukryte w codzienności Neapolu, to motywy przewodnie nowej wystawy fotografii Michała Łukasika pt. „Pasaż Italia”, którą od 12 kwietnia można obejrzeć w Centrum Designu Domoteka w Warszawie.

Italia, będąca niekończącym się źródłem inspiracji dla twórców, przez obiektyw Michała Łukasika ukazuje swoje wielowiekowe zabytki i modernistyczne dzieła architektury, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością, a każdy kamień ma swoją historię. Fotograf, który od lat dzieli swój czas między Polskę a Włochy, zafascynowany krajem Giovanniego Pontiego czy Federico Felliniego, uchwycił zarówno monumentalne sceny, jak i zwyczajne momenty z życia Neapolu.

„Pasaż Italia” to nie tylko prezentacja fotografii, ale także całej palety włoskich doświadczeń – od codziennych scen, przez tętniące życiem targowiska, aż po lokalne plaże. Wystawę wzbogaca także stylizacja wnętrz autorstwa Łukasza Siwca, cenionego architekta współpracującego z Domoteką, który doskonale uchwycił włoski styl, tworząc spójną i harmonijną całość z pracami Łukasika. Scenograficzne elementy podzielone na tematyczne strefy oraz starannie wyselekcjonowane meble i dodatki z Domoteki dodają wystawie dodatkowego wymiaru, umożliwiając odwiedzającym głębsze zanurzenie w majestatycznym klimacie Włoch.

Autorzy wystawy:

Michał Łukasik – Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fotograf i eseista. Specjalizuje się w fotografii architektury, wnętrz, fashion i reportażach. Współpracował z agencjami modowymi oraz licznymi instytucjami polskimi  i włoskimi. Pasjonat stylu art deco, modernizmu i starego kina. Jego fotografie znalazły się m.in. w Architectural Digest Polska, Wysokich Obcasach, Spotkaniach z Zabytkami oraz polsko-włoskim magazynie „Gazzetta Italia”, w którym debiutował jako eseista i dziennikarz, publikując zdjęcia i artykuły o sztuce, architekturze i podróżach po Polsce i Włoszech.

Łukasz Siwiec – stylista i projektant wnętrz, ekspert w dziedzinie designu oraz mody. Absolwent grafiki warsztatowej oraz architektury wnętrz na ASP w Warszawie. Od ponad 10 lat związany z rynkiem prasowym jako dziennikarz, stylista i fotograf. Współpracował m.in z magazynami Twój Styl, PANI, Architectural Digest Polska, Magazif, Wysokie Obcasy Extra, L’Officiel, Monitor Magazine.