Konkurs Geberit „Projekt Łazienki 2023” dla studentów i młodych architektów dobiegł końca, a zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas oficjalnego zakończenia wydarzenia, które miało miejsce 21 czerwca 2023 r. na terenie Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Partnerami konkursu były Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz marka Geberit.

Celem tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu było zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej w zaciszu ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie, dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, osób starszych, dzieci, a także osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu.

Jury, złożone z wybitnych przedstawicieli świata architektury, dokonało oceny nadesłanych projektów. Grand Prix i nagrodę specjalną za projektowanie zrównoważone i przyjazne dla środowiska otrzymał projekt „MASZ | ROOM” autorstwa Pauli Rydel. To wyjątkowa koncepcja, wyróżniająca się cyrkularną architekturą modułu sanitarnego, zbudowanego z lokalnie pozyskiwanych materiałów, takich jak grzybnia i konstrukcje drewniane. Moduły są neutralne płciowo, uwzględniają potrzeby różnych grup wiekowych i osób o różnych potrzebach. Projekt ten wyróżnia się również perspektywą pozaludzką, integrującą funkcję toalety z otaczającym ją ekosystemem.

Wyróżnienie I stopnia trafiło do projektu „W HARMONII Z OTOCZENIEM” autorstwa Moniki Puchały i Tomasza Sachanowicza. Ich koncepcja doskonale wpisuje się w krajobraz parkowy Pałacu Zamoyskiego, tworząc elegancki, falujący parawan, za którym kryją się toalety o różnych rozmiarach i funkcjach. Redukcja funkcji toalety do minimum sprawia, że może być ona szybko postawiona w różnych miejscach, zachowując estetykę.

Wyróżnienie II stopnia zdobył projekt „Canvas” autorstwa Mikołaja Baczyńskiego i Dawida Kruźlaka. Jury doceniło wyszukaną, organiczną formę brył modułów toalet, które wpisują się w kontekst zielonego otoczenia ogrodu Pałacu Zamoyskich. Moduły te są nieinwazyjne, łatwo adaptowalne do różnych lokalizacji, a ich wizualna neutralność sprawia, że harmonijnie komponują się z otoczeniem.

Trzy projekty otrzymały równorzędne wyróżnienia III stopnia, w tym „Rozsuwane Kapsuły” autorstwa Gabrieli Szewczak, Alicji Szedel, Natalii Fleites-Jończyk i Adriana Makowieckiego. To praktyczna koncepcja, umożliwiająca minimalizację gabarytów modułów dla potrzeb transportu, z dodatkowym oświetleniem przestrzeni wokół toalety. Innowacyjność projektu polega na systemie rozkładania modułów, zwiększającym ich funkcjonalność transportową.

Wyróżnienie III stopnia i nagrodę specjalną za najlepiej zaprojektowane wnętrze łazienki zdobył projekt „Parasite Box” autorstwa Michała Ciebień i Pawła Białasa. Wykorzystanie płyt CLT jako materiału wykończeniowego oraz łatwość transportu tego modułu to jego główne atuty. Toaleta jest spokojna, nie narzucająca się, a jednocześnie wpisuje się w kontekst Pałacu Zamoyskich.

Dodatkowo, nagrodę specjalną za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego zdobył projekt „Krótka historia dostępności” autorstwa Alicji Maculewicz i Kingi Kin. Ich koncepcja uwzględnia różnorodne potrzeby użytkowników, takie jak montaż paneli tyflograficznych czy bezprogowe wejścia do kabin.

Internauci również mieli swoje zdanie, przyznając najwięcej głosów projektowi „MODULAR Toalety Publiczne” autorstwa Marty Lorek, Kingi Dziki, Szymona Misiaka i Jakuba Miśniakiewicza.

Organizatorem konkursu był Geberit, a partnerem Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Wydarzenie cieszyło się patronatem medialnym wielu renomowanych czasopism i portali branżowych.

Zakończenie konkursu, które miało miejsce w pawilonie wystawowo-konferencyjnym SAPR na terenie Pałacu Zamoyskich w Warszawie, poprowadziła Katarzyna Jaroszyńska, dziennikarka TVN.