Nie da się ukryć, że najczęściej w polskich ogrodach można spotkać rabaty z paprociami, pergole z różami czy też oczka wodne z roślinami na skalniak. Jeśli nie chcemy, aby nasz ogród wyglądał identycznie jak u naszych sąsiadów to pójdźmy o krok dalej i zasadźmy w swoim ogrodzie piękne ozdobne drzewa. Takim drzewem jest chociażby ambrowiec. Jak go uprawiać i pielęgnować?

Czym jest ambrowiec?

Musimy przyznać, że ambrowiec jest jednym z najpiękniejszych ozdobnych drzew. Liściowe blaszki są bardzo powycinane. Szczególnie interesująco wygląda jesienią, gdzie się przebarwiają w przepiękne barwy. Wiele osób obawia się, że ambrowiec w polskich warunkach może nie przetrwać, ale nic bardziej mylnego. Musimy powiedzieć jasno i wyraźnie, że ambrowiec jest drzewem, które poradzi sobie w naszym klimacie. Jednak nie możemy zapomnieć o troskliwej opiece. Szczególnie ważna jest opieka przez pierwsze lata od posadzenia. Każda osoba zainteresowana tym okazem, musi co nieco wiedzieć o jego uprawie oraz pielęgnacji. Bez tego ani rusz.

Wymagania uprawowe

Ambrowiec koniecznie musi zostać posadzony na słonecznych stanowiskach, które są zaciszne oraz w miarę osłonięte od wiatru. W miejscach, które są prawidłowo i wystarczająco oświetlone przebarwia się dużo bardziej atrakcyjnie. Czy na wschodniej stronie można posadzić to drzewo? Raczej nie. Wschodnich wystaw oraz otwartych stanowisk unikamy. Każdy ogrodnik musi sobie zdawać sprawę, że młode drzewka nie są mrozoodporne w pełni. Starsze drzewko radzi sobie w naszym klimacie już bez najmniejszego problemu. W Polsce ambrowca można uprawiać na wilgotnych glebach, ale stanowiska te wpływają w sposób negatywny na mrozoodporność. W związku z tym optymalne są gleby średnio żyzne oraz umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. A jak z odczynem? Od lekko kwaśnego do obojętnego.

Gdzie kupić ambrowca?

Ambrowca możemy kupić w dobrych sklepach ogrodniczych oraz zakładach ogrodniczych. Jednak nie zawsze w tego rodzaju miejscach jest dostępny. W sieci jednak znajdziemy bez problemu tego rodzaju drzewa. Gdy nie jesteśmy ogrodnikiem na zaawansowanym poziomie, to powinniśmy poprosić o pomoc fachowca w tej dziedzinie. Na pewno osoby pracujące w ogrodnictwie będą posiadały wiedzę na ten temat oraz ochoczo się nią podzielą. Pamiętajmy, że w sieci również wszelkie rodzaju wskazówki znajdziemy. Lepiej jest kilka razy się dopytać niż popełnić znaczące błędy i pożegnać się ze swoim okazem. Najgorszy będzie pierwszy rok, później już będzie „z górki”.