Nie masz własnego ogrodu, ani małego kawałka ziemi? Cierpisz z tego powodu? Kto powiedział, że musisz rezygnować z otoczenia pięknych roślin?  Zielony efekt możemy osiągnąć na przykład w naszym domu czy też nawet małym mieszkaniu. Musimy jednak dobrać odpowiednie kwiaty domowe. Takimi jest na przykład montera dziurawa. Co musimy o niej wiedzieć?

Piękne kwiaty domowe

Monstera dziurawa jest przepiękną roślina. Wytwarza ona piękne oraz także kolbiaste kwiatostany. Są one otoczone kremową oraz także pochwiastą przysadką. Roślina również wydaje owoce jadalne o smaku ananasa kwaśnego. Jednak musimy mieć świadomość, że bardzo rzadko się pojawiają w domowych warunkach. Monstera zachwyca także swoim rozmiarem, egzotycznym wyglądem oraz posiada naprawdę niewielkie uprawowe wymagania. Osobniki nieco starsze nawet osiągają 300 centymetrów wysokości. Jednak ich wzrost jest bardzo powolny.

Walory monstery dziurawej

Monstera dziura to przede wszystkim wiele walorów. Nie sposób nie wymienić okazałych oraz dekoracyjnych liści. Musimy wspomnieć także elegancką zieleń liści oraz dosyć ciekawy pokrój. Jest to wspaniała ozdoba każdego wnętrza. Możemy ją sobie sprezentować nie tylko do naszego mieszkania czy też domu, ale także do biura. Na pewno umili nam oko. W liściach monstery dziurawej są ciekawe wycięcia.

Pielęgnacja oraz uprawa monstery

Dobrą informacją jest to, że montera dziurawa to roślina prawie w ogóle niewymagającą. Jest bardzo łatwa w uprawie. Jeśli chcemy, aby nam pięknie zakwitła, to zapewnić jej musimy temperaturę około 24 stopni Celsjusza. W zimowym okresie ograniczamy znacznie podlewanie. Tenże gatunek nie toleruje w ogóle nadmiaru wody. Dlatego podlewamy roślinę dopiero wówczas, gdy podłoże jest całkiem suche. Monstera jest tropikalną rośliną oraz bardzo lubi dużą wilgotność powietrza. Liście uwielbiają zraszanie. W związku z tym musimy zadbać o ich regularne zraszanie miękką wodą. Można dodatkowo je przecierać wilgotną szmatką. W ten sposób usuwamy z nich kurz. Do uprawy będzie najlepsza przewiewna ziemia oraz torfowa i przepuszczalna. Stanowisko z kolei powinno być pół cieniste. Chodzi o to, że monstera dziurawa jest bardzo wrażliwa na nasłonecznienie bezpośrednie. Roślinę należy przesadzać raz w roku. Zawsze w wiosennym okresie. Okazom starszym wymienić wystarczy jedynie warstwę wierzchnią ziemi. Zaleca się do tego zasilanie regularne odżywką dla domowych roślin. Na pewno nawet początkujący ogrodnik sobie z tym poradzi. Nie będziemy mieli kompletnie żadnego problemu.