Na pierwszy rzut oka kwiat doniczkowy, jakim jest Zielistka Sternberga przypomina efektowną, intensywnie zieloną kępę trawy. Jej charakterystyczny urok, łatwość przystosowywania się do warunków domowych oraz prostota pielęgnacji sprawiają, że coraz częściej sięgamy po nią właśnie jako po ozdobę domowego parapetu.
Zielistka Sternberga – jak ją uprawiać?
Najważniejszą kwestią dotyczącą uprawy Zielistki Sternberga jest wspomniana wcześniej łatwość jej uprawy. Kwiat ten nie jest wymagający, nie angażuje wiele czasu, a do tego ma „talent” do dopasowywania się do podanych mu na początku warunków świetlnych, więc sprawdzi się i w uprawie parapetowej i w miejscach pozbawionych dużego dopływu światła naturalnego. Jednocześnie, warto wiedzieć, że uprawa zielistki w warunkach słonecznych da jej o wiele ciekawszy wygląd. Kolor jej trawiastych liści będzie wtedy bardziej intensywny, ale w przypadku odmian kolorowych – szybciej będzie się wybarwiał.
Ważne detale dotyczące uprawy:
- Nie wystawiać kwiatu na długotrwałe i mocne działanie promieni słonecznych, zwłaszcza latem. W tym okresie istnieje ryzyko poparzenia jej liści. Najlepsza temperatura to 18-20 stopni Celsjusza latem oraz kilkanaście zimą.
- Skrajne warunki temperaturowe, w których kwiat przetrwa, ale może wyglądać gorzej to 12-30 stopni Celsjusza. Jego doprowadzenie do porządku może być w tym przypadku bardzo trudne.
- Nie trzymamy doniczki z zielistką tuż przy kaloryferze
- Najlepiej uprawiać ją w podłożu żyznym, lekko wilgotnym, przepuszczalnym i nieco kwaśnym. Na początek w zupełności wystarczy tu standardowa ziemia kwiatowa lekko rozluźniona piaskiem, żwirkiem albo wermikulitem
- Zielistka jest mało wrażliwa na choroby, za to należy uważać na to, żeby jej nie przelać, bo wtedy zacznie mieć problemy ze zdrowiem, a jej końcówki będą zasychać. W zasadzie jedynymi problemami zdrowotnymi rośliny po w/w jest pojawianie się na nich (rzadko) mszyc albo przędziorków, na które na szczęście szybko pomogą właściwe środki owadobójcze.
- Warto uprawiać ją w domach o słabszej jakości powietrza, ponieważ kwiat ten doskonale podnosi jego jakość, nawilża powietrze, odświeża je i pochłania dwutlenek węgla oraz formaldehydy.
Skąd wywodzi się Zielistka Sternberga?
Warto wiedzieć, że rodzimym regionem tego trawiastego kwiatu jest Afryka Południowa. To właśnie tam zielistka osiąga swoje optymalne wymiary: do 45 cm wysokości i tyleż samo średnicy. Większe od wysokości i bardziej rozłożyste są jej liście, które osiągają nawet 50 cm długości, stąd wrażenie charakterystycznych kęp. W Afryce, ale i w uprawie poza nią, na końcówkach łodyżek pojawiają się od czasu do czasu piękne, białe kwiaty o pięciu płatkach i wewnętrznych pręcikach.
Odmiany Zielistki Sternberga
Najpopularniejsze odmiany, które warto rozważyć do domowej uprawy zielistki to:
- Bonnie – z jasnozielonymi i stosunkowo szerokimi listkami, których łodyżki kwiatostanowe są koloru żółtego
- Variegatum – listki o zielonych brzegach i pięknych, kremowych liściach
- Ocean – o charakterystycznych, szerokich liściach w kremowym kolorze brzegów i jasnozielonym środku
- Vittatum – efektowna odmiana o szarozielonych liściach. Tu uwagę zwraca biały i szeroki pasek
- Zebra – liście ciemnozielone z wyróżniającymi się, dość mocnymi w barwie, żółtymi paskami na brzegach
Zielistki Sternberga Pielęgnacja – jak dbać o ten kwiat doniczkowy?
Pielęgnacja zielistki, choć jest to kwiat mało wymagający, składa się na kilka konkretnych zabiegów, których należy pilnować.
Zielistki Sternberga Podlewanie – z uwzględnianiem regularnego spryskiwania wodą liści, co wynika z faktu ich większej wrażliwości na suche powietrze. Jeśli temperatura w domu jest sucha, to spryskiwacz z gotową do pryskania wodą powinien stać tuż obok tak, żeby o tej czynności nie zapominać. Okres zimowy w podlewaniu również jest ważny: sprawdzi się postawienie doniczki na tacy z mokrymi kamieniami, od czasu do czasu rozwieszenie na kaloryferach mokrych ręczników czy postawienie obok mokrego mchu, z którego kwiat będzie mógł „zassać” potrzebną mu wilgoć. Co do zasady, Zielistka Sternberga lubi wilgoć dlatego podlewamy ją co około 2-3 dni.
Zielistki Sternberga Nawożenie – można, ale z umiarem! Zbyt dużo składników odżywczych doprowadzi do pogorszenia się stanu rośliny, a nie jego polepszenia, więc nie ma to sensu. Za dużo nawozu to za duże zasolenie gleby!
Zielistki Sternberga Przesadzanie – konieczne i częste, co wynika wprost z faktu, że dość intensywnie się ona rozrasta, więc potrzebuje więcej miejsca. Da się to zauważyć od razu!
Zielistki Sternberga Rozmnażanie – za pomocą rozłogów, których kwiat ma naprawdę wiele. Odrywa się je od łodyżki, ukorzenia w wodzie, a później umieszcza w ziemi. Tu należy zwrócić uwagę na podlewanie, zbyt często doprowadzi szybko do zgnicia młodej rośliny