Ostatnimi czasy bardzo popularne są trawy ozdobne. Są to dla nas bardzo ważne aspekty dekoracyjne. Wśród nich jedną z popularniejszych jest rozplenica japońska. Jak ją uprawiać? Wszystkiego za moment się dowiemy.

Ważne informacje

Rozplenica japońska w zasadzie z roku na rok zyskują coraz to większe grono miłośników. Nie trudno jest nam to zrozumieć, ponieważ roślina jest naprawdę bardzo piękna. Co więcej jest niezmiernie uniwersalna. Ma puszyste kwiatostany, które się pojawiają na górach pędów latem. Rozplenica kwitnie między sierpniem i październikiem.

Odmiany klasyczne rozplenicy są bardzo wysokie oraz szerokie. Mocno się rozrastają. Osiągają nawet półtora metra wysokości, ale znajdziemy na rynku coraz więcej karłowatych odmian. One z uwagi na swoje rozmiary kompaktowe uprawione mogą być w każdym, nawet w niewielkim ogrodzie.

Jakie rośliny dobrze wyglądają z rozplenicą?

Wysokie rozplenice wręcz idealnie się prezentują na rabatach żwirowych gdzie są posadzone z dużych grupach. Jednak także komponują się świetnie z niskimi bylinami. U samych postaw ich kępy sadzić także można wrzośce czy też bardzo atrakcyjne wrzosy. Rozplenice nie są w żadnym wypadku egoistami. W związku z tym wyglądają doskonale z innego rodzaju ozdobnymi trawami. Warto pokusić się także o miskant chiński. Takie połączenie jest genialne.

Do ogrodu oraz do donicy

Na pewno jeszcze bardziej uniwersalne są karłowate odmiany. Wspaniale one wyglądają w pobliżu miejsce, w których wypoczywamy. Świetnie prezentują się nad wodą, na murku czy też obok schodów wejściowych do domu. Co ciekawe – nadają się także do uprawy w pojemnikach.

Z nich także można tworzyć niezmiernie oryginalne szpalery chociażby wzdłuż ścieżek lub też wykorzystywać w rabatowych kompozycjach z innymi trawami czy też z bylinami. Tak naprawdę to wszystkie rozplenice pasują znakomicie do japońskich ogrodów, ale prezentują się także bardzo ładnie w nowoczesnych ogrodach lub też w ogrodach naturalistycznych. Kwiaty rozplenić także się nadają do cięcia oraz suszenia. Okazuje się, że wyglądają wręcz idealnie w suchych bukietach.

Jak widzimy rozplenica japońska jest naprawdę uniwersalną rośliną. Nie jest trudna w uprawie i możemy tworzyć wspaniałe ogrodowe kompozycje. Gdy lubimy bawić się roślinami, to jest to dla nas idealna opcja. Możemy naprawdę przy niedużym nakładzie pracy stworzyć coś przepięknego oraz coś czego nie mają nasi sąsiedzi w ogródkach. Trawy są idealne dla osób, które nie lubią nudy, a raczej przepadają za niebanalnymi połączeniami.