Odcienie szarości, takie jak popielaty, antracyt oraz grafit zostały zauważone oraz bardzo docenione przez licznych projektantów. Cieszą się one bardzo dużą popularnością szczególnie jako kolory ścian. Mamy do wyboru wersję nasyconą czy też pastelową delikatnie. Pomimo popularności tego koloru, wiele osób ma problem z poprawnym użyciem szarości.

Szare ściany z czym łączyć? Poznaj odcienie szarego koloru

Szare ściany z czym łączyć to pytanie, które pojawia się w wyszukiwarce internetowej niezwykle często. Nic dziwnego. Szary kolor uchodzi za bardzo elegancki, klasyczny oraz także ponadczasowy. Ten odpowiednich beżu kojarzy nam się z tajemnicą, mgłą czy też deszczowym dniem. Wnętrza w szarym kolorze jednak nie muszą być ponure oraz smutne, ponieważ przełamanie odpowiednie kolorystyki monochromatycznej ścian czy też dobranie dodatków w barwach żywych nadaje naszemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

W zasadzie to istnieje bardzo wiele odcieni szarego koloru, które wahają się zawsze w tonacji między bielą i czernią. Wyróżniamy generalnie kilka odcieni podstawowych. Jest to między innymi platynowy, siwy, stalowy, marengo, popielaty, antracyt oraz grafitowy. Wszelkie te odcienie szarości należą do barw achromatycznych oraz neutralnych. Są to barwy niekolorowe, a więc czyste, bez dodatku pigmentów kolorowych. Niektóre z nich trudno jest nawet odróżnić czy też nazwać.

Również niezwykle atrakcyjne są szarości ciepłe oraz chłodne, a więc te z domieszką koloru konkretnego, na przykład brązowego czy też żółtego. Tutaj jednak musimy zachować ostrożność, aby końcowy efekt nas w żadnym wypadku nie rozczarował. Przetestowanie odpowiednie próbek farb rozwiać powinno wszelkie nasze wątpliwości.

Uwielbiamy klasyczne zestawienia

Spotykanym najczęściej rozwiązaniem jest wykorzystanie szarości jako pewnego akcentu, na przykład na jednej ścianie w pomieszczeniu. Jednak nie mniej popularna jest odwrotna sytuacja. Chodzi o szarość w przewadze na wszystkich ścianach. W każdym z przypadków można bezpiecznie łączyć czysty szary kolor o odcieniu wybranym z neutralnymi oraz pastelowymi barwami. Chodzi o ciepłe złamane biele, czystą biel, magnolię, beże czy też kość słoniową. Są to tak zwane przysłowiowe „pewniaki”, które uratują także kolorystyczną kompozycję, stwarzając kolejne możliwości do wprowadzania kolorów w dekoracjach mniejszych. Zestawienia tego typu lepiej się dopasują do różnego rodzaju mebli oraz także koloru podłogi zastosowanej.

Na pewno z łączeniem szarości poradzimy sobie wręcz bezbłędnie.