Chcesz przygotować ziemię pod sadzenie warzyw kwasolubnych i potrzebujesz zakwasić glebę? A może planujesz zasiać rośliny preferujące ziemię zasadową? Sprawdź, jak domowym sposobem zakwasić i odkwasić podłoże w ogródku.

Czym jest pH gleby?

 Osoba sadząca rośliny w szklarni

Odczyn gleby, czyli jej pH, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wzrost roślin. Jest to miara kwasowości lub zasadowości wyrażana w skali od 0 do 14. Od pH gleby zależy rozpuszczalność składników mineralnych i odżywczych oraz dostępność tych mikroelementów dla roślin. pH wpływa też na życie mikroorganizmów w glebie. Odczyn podłoża, czyli jego pH, determinuje to, jakie rośliny będą najlepiej rosły w danej glebie i dawały duże plony.

Ziemia zasadowa i kwaśna – zakres pH gleby

pH podaje się w zakresie od 0 do 14, gdzie:

  • 0 do <7 to środowisko kwaśne, a im niższe wartości, tym większa kwasowość gleby,
  • 7 – gleba neutralna,
  • >7 do 14 – gleba zasadowa (alkaliczna) – wyższe wartości oznaczają większą zasadowość.

Środowisko bardzo kwaśne, czyli takie poniżej wartości pH 4 jest zazwyczaj niekorzystne dla większości roślin. W glebie o takim pH rosną rośliny przystosowane do skrajnie trudnych warunków, np. gatunki rosnące na torfowiskach. Wiele roślin, głównie te kwitnące, jak azalie, rododendrony i borówki lubi glebę kwaśną o pH 4-6. Lekko kwaśna i neutralna gleba (pH 6-7) przeznaczona jest dla traw, warzyw i wielu gatunków kwiatów. Wartości powyżej 7 są tolerowane przez ograniczoną liczbę roślin – większość warzyw, owoców i kwiatów woli jednak niższe pH i wyższą kwasowość gleby.

Zarówno bardzo kwaśne, jak i skrajnie zasadowe środowisko jest szkodliwe dla roślin, bo nie dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Czym zakwasić glebę i jak odkwasić glebę domowym sposobem?

Jak zakwasić ziemię domowym sposobem?

Wiele gatunków warzyw, owoców i kwiatów preferuje kwaśne podłoże, bo w tego rodzaju glebie mikroelementy, takie jak żelazo, mangan i miedź stają się dostępniejsze. Kwasowość ziemi wpływa też na kolor kwiatów. W przypadku hortensji rosnących na glebie kwaśnej kwiaty rośliny są niebieskie lub fioletowe. Kiedy ten sam gatunek posadzi się na glebie alkalicznej, ukwiecenie będzie w kolorze różowym lub białym. Zakwaszenie podłoża poprawia zdrowie i wydajność roślin. Jak zakwasić glebę naturalnie? Wykorzystaj do tego kwaśne substancje dostępne domowej kuchni, czyli np. ocet.

Roztwór z octu

Potraktuj go jako tymczasowe rozwiązanie, wtedy, kiedy chcesz szybko zmienić odczyn gleby. Przygotuj roztwór octu z wodą, czyli do 1 części octu (np. 1 szklanki) dodaj 10 części wody. Jeśli po raz pierwszy stosujesz ocet na glebie,dodaj więcej wody i przyrządź słabszy roztwór w stosunku 1:15 lub 1:20. Rozcieńczonego roztworu używaj do podlewania gleby wokół roślin i nie dopuszczaj do bezpośredniego kontaktu octu z łodygami roślin. Ocet stosuj sporadycznie tylko jako tymczasowe rozwiązanie, bo substancja może uszkadzać glebę i rośliny. Zanim zastosujesz ocet, sprawdź pH gleby za pomocą papierka lakmusowego lub testera elektronicznego i upewnij się, czy rzeczywiście potrzebuje zakwaszenia.

Fusy z kawy

Jak jeszcze zakwasić ziemię domowym sposobem? Użyj fusów z kawy, które mają lekko kwaśny odczyn i są dobrym nawozem dla roślin kwasolubnych. Dodając kawowe fusy do gleby, obniżasz jej pH, a także dostarczasz roślinom innych składników odżywczych korzystnych dla ich wzrostu, takich jak azot. Jak przygotować kwasowy nawóz z fusów? Wystarczy, że fusy po kawie wmieszasz do ziemi wokół roślin lub dodasz je do kompostu. Możesz też rozłożyć fusy na powierzchni gleby jako ściółkę. Kawowe fusy są korzystne dla warzyw, owoców i kwiatów, jednak stosuj je z umiarem. Zbyt duża ilość kawy nadmiernie zakwasza glebę i powoduje wzrost koncentracji azotu.

Jak odkwasić ziemię domowym sposobem?

Wiesz już, jak w naturalny i ekologiczny sposób obniżyć pH gleby, teraz czas na proces przeciwny, czyli odkwaszanie podłoża. Jakie są na to sposoby? I w tym przypadku możesz wykorzystać składniki dostępne w kuchni i w domu.

Skorupki jaj

Skorupki jajek są cennym źródłem wapnia i z tego powodu doskonale nadają się do podnoszenia pH gleby. Dzięki nim możesz uzyskać bardziej alkaliczny odczyn sprzyjający np. rośnięciu forsycji, berberysu, lawendy, tulipanów, kapusty i szpinaku, a także ziół, takich jak oregano i tymianek. Skorupki jaj dokładnie umyj i pozostaw do wyschnięcia, a następnie zmiel je blenderem na drobny proszek. Tak przygotowany nawóz możesz rozsypać na powierzchni gleby i delikatnie wmieszać go w wierzchnią warstwę ziemi. Skorupki możesz też porozkładać w większych kawałkach wokół roślin – nie tylko zmienią odczyn pH, ale zapobiegną też atakowi szkodników, takich jak ślimaki. Ostre krawędzie skorupek uniemożliwiają ślimakom przedostanie się do krzewu lub warzyw.

Popiół drzewny

Popiół drzewny zawiera potas, czyli kluczowy składnik odżywczy wspierający wzrost roślin, ich kwitnienie i dojrzewanie owoców. W popiele znajdują się też inne cenne składniki mineralne, jak np. wapń, magnez i fosfor. Ich ilości zależą jednak od rodzaju spalanego drewna. Wapń obecny w popiele neutralizuje kwasowość gleby, a magnez wspiera fotosyntezę. Jak stosować popiół drzewny? Na 10 m2 powierzchni wykorzystuje się ok. 0,5 kg popiołu, rozsiewając cienką warstwę na glebę. Popiół należy wmieszać w wierzchnią warstwę ziemi, żeby składniki odżywcze stały się dostępne dla korzeni roślin. Popiół drzewny zastosuj wtedy, kiedy gleba jest bardzo kwasowa i rozpocznij nawożenie z mniejszymi niż 0,5 kg ilościami. Popiół powinien pochodzić tylko z naturalnego drzewa (drewno nie może być impregnowane, lakierowane lub malowane).