Drzwi przesuwne są jednym z najciekawszych, nowoczesnych rozwiązań pozwalających na zdecydowaną oszczędność domowej przestrzeni, zarówno jeśli chodzi o drzwi klasyczne (między pomieszczeniami), jak i drzwi meblowe (do szaf). To dzięki nim ogranicza się ilość wykorzystanej powierzchni i nie „zagraca” wąskich pomieszczeń koniecznością zostawiania pustego miejsca tylko dlatego, żeby można było uchylić drzwi. W przypadku opcji przesuwnej, drzwi w ogóle się nie otwiera (do siebie), a jedynie przesuwa, odsłaniając wnętrze.

Z czego zrobić drzwi przesuwne?

W zależności od tego, do czego przeznaczone są drzwi przesuwne, możne je tworzyć z różnych materiałów. Z jednej strony dostosowuje się tutaj materiał do zastosowania drzwi, a z drugiej dobiera go tak, by np. pasował do stylistyki już zaaranżowanego wnętrza.

Drewniane drzwi przesuwne – stosowane i jako drzwi między dwoma różnymi pomieszczeniami i jako drzwi szaf. Są bardzo popularne z racji możliwości dobrania różnych gatunków drzewa i zachowania jego pełnej naturalności, jak i optymalnego wykorzystania głównych walorów drzewa: koloru, wytrzymałości, masywności, stabilności.

Wersje ażurowe – stosowane często jako przesuwne fronty do szafek. Mogą być zrobione z drewna lub płyt OSB, ale i ze sklejki. To opcja należąca do tańszych i jednocześnie najbardziej delikatnych. Ażurowe ścianki są tu maksymalnie lekkie.

Metalowe drzwi przesuwne – doskonała propozycja do wnętrz aranżowanych industrialnie. Świetnie wyglądają między dwoma pomieszczeniami loftu, apartamentu czy mieszkania na poddaszu użytkowym, gdzie do ich montażu stosuje się długie, metalowe prowadnice. Zdecydowanie designerskie!

Metal + wypełnienie szkłem – ciekawa opcja, która z jednej strony pasuje do wnętrz modernistycznych, a z drugiej, dzięki wypełnieniu metalowej ramy szkłem – pozwala optycznie powiększyć przestrzeń i w naturalny sposób ją rozjaśnić.

Z czego jeszcze można zrobić drzwi przesuwne?

Płyty OSB – zwykle wybierane do produkcji drzwi przesuwnych w szafach i meblach salonowych. Tańsze niż drewno, a przy odpowiednim malowaniu i wykończeniu, bardzo do niego podobne.

Sklejka – zdecydowanie najtańszy materiał na drzwi przesuwne, świetny do wnętrz, w których liczy się funkcjonalność i oszczędności, ale bez stawiania na materiały, które rujnują domowy budżet.

Czy drzwi przesuwne wyciszają?

Nowoczesne opcje drzwi przesuwnych między dwoma pomieszczeniami np. salonem i jadalnią mogą bardzo dobrze wyciszać przestrzeń, o ile są odpowiednio wykonane zamocowane. Specjaliści polecają tu zastosowanie specjalnej szczeliny, czyli pozostawienie odstępu od ściany, który zagwarantuje wygłuszenie tego, co dzieje się między jednym pomieszczeniem a drugim.

Przy drzwiach o grubości od 4 cm szczelina musi mieć około 1 cm

Drzwi grube na 3,5 cm – szczelina od 1,5 cm.

Podobnie efekt wytłumienia dadzą drzwi przesuwne harmonijkowe, ale oczywiście nie mówimy tu o wyciszeniu całkowitym, a jedynie o stłumieniu dźwięków.

Odpowiadając na pytanie czy drzwi przesuwne wyciszają warto też dodać, że finalny efekt wyciszenia można wzmocnić decydując się np. na drzwi przesuwne wypełnione pianką poliuretanową czy płytą wiórowo-otworową, ale w tym przypadku takie dźwiękochłonne drzwi będą o wiele grubsze, zajmą więcej miejsca i podobnie droższe będzie ich profesjonalne przymocowanie do ścian.

Jaki jest koszt drzwi przesuwnych?

Trudno mówić o średniej cenie drzwi przesuwnych, bo wszystko zależy tu od tego z czego są zrobione i jaką ekipę wynajmie się do ich montażu. Najtańsze będą drzwi z materiałów drewnopodobnych, sklejki i płyt OSB, znacznie droższe też z naturalnego drewna, podobnie jak i zawierające w sobie el. metalowe, chromowane, stylizowane na konkretne epoki i nurty w sztuce wnętrzarskiej oraz zrobione z wypełnieniem z hartowanego szkła.

Najtańsze będą stanowić koszt około 450 zł, dalej trafimy na przedział 700-1000 zł (drewno naturalne) aż po 1500-3000 zł przy drzwiach przesuwnych projektowanych ze specjalnych materiałów, na indywidualne zamówienie. Do tego należy doliczyć koszt prowadnic i montażu.

Ważne: podjęcie decyzji o zakupie drzwi przesuwnych już na etapie projektowania mieszkania, ale jeszcze przed wniesieniem do niego jakichkolwiek mebli i przez malowaniem ścian, może wydatnie przyczynić się do obniżenia kosztów. Drzwi na prowadnicach wymagają wkucia się w ściany, więc jeśli zrobi się to jeszcze przed ich wykończeniem – zdecydowanie oszczędzi się pieniądze i nie będzie musiało drugi raz wykonywać tej samej pracy.

Co zamiast drzwi przesuwnych?

Bardzo często alternatywą dla produkowanych dziś drzwi przesuwnych są np. drzwi harmonijkowe i mówimy tu o opcjach nowoczesnych, a nie o wspomnieniach z głębokiego PRL! One również ograniczają wykorzystanie przestrzeni, ale wyrabiane są z materiałów lżejszych i tym samym tańszych niż drzwi przesuwne. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne, elastyczne, plastik albo sztywne formy tkanin, które dzięki wielowarstwowości bardziej przypominają płachty grubego materiału (kotara) niż delikatną, podfruwającą co chwilę firankę. Oczywiście zasłona nie każdemu się spodoba, ale co do ceny będzie świetnym sposobem na drzwi tanie i bez konieczności kucia w ścianach, żeby zamontować mocne prowadnice.

Można również rozważyć tzw. przesłony koralikowe – o wyglądzie nieco bardziej ezoterycznym, często będącym ozdobą w iście bollywoodzkim stylu. Jeśli chodzi o to co zamiast drzwi przesuwnych do szafy, to pomysłami może być tafla szkła (rozsuwana) lub płyty MDF.