Masz dość nieustannego szukania szminki w łazience i zaczyna Cię denerwować to, że wciąż nie możesz jej znaleźć? Szukasz to między pilniczkami w kosmetyczce, to w dolnej szufladzie szafki, to znów między perfumami i wciąż jej nie ma? Skończ z tym! Pora się wreszcie zorganizować i w odpowiedni sposób zadbać o uporządkowanie rzeczy w łazience tak, by nigdy więcej nie musieć tracić czasu na ich szukanie. Od czego zacząć?

Organizer na kosmetyki – podstawa!

Absolutną podstawą umożliwiającą sprytne posegregowanie w łazience kosmetyków, perfum i akcesoriów dodatkowych są tzw. organizery. Największe ich plusy to:

  • Setki różnych kształtów, które pozwolą swobodnie dopasować organizer do własnych potrzeb. Można postawić na mini organizer, z ledwie kilkoma przegródkami na kosmetyki, albo wersję maxi, w której zmieści się nawet kilkadziesiąt różnych akcesoriów kosmetycznych!
  • Niska cena – najprostsze organizery na kosmetyki dostaniemy w sklepach internetowych już od kilku złotych, więc zdecydowanie nie jest to wydatek, który obciąży naszą kieszeń
  • Możliwość zaoszczędzenia dzięki nim miejsca w łazience – zamiast wrzucania do szuflady szminek, tuszy do rzęs, korektorów, fluidów czy pędzelków (trzymając je w nieładzie i denerwując się, kiedy znów nie możemy czegoś konkretnego znaleźć) – wybieramy organizer, który pomieści to wszystko, usystematyzuje i poda niemal pod rękę, zwalniając szufladę np. na inne przedmioty.

Rodzaje organizerów na kosmetyki

Z racji na dużą różnorodność dostępnych w sklepach organizerów, można je podzielić na kilka różnych rodzajów. Każdy z nich będzie pełnił nieco inną rolę i w domowej łazience może się przydać w inny sposób.

Wanienki na kosmetyki – są przeznaczone typowo do szuflad i można je umieszczać koło siebie tak, by stworzyć z nich ciąg pojemników na różne produkty. Dobrym pomysłem jest tu segregowanie wanienek wg tego, co zawierają np. jedna na szminki (wreszcie się nie zgubią!), druga na tusze do rzęs, pędzelki czy akcesoria do pielęgnacji paznokci. Wanienki umożliwiają łatwe grupowanie przedmiotów i oddzielanie ich od siebie (perfumy w innej niż kosmetyki sypkie, szminki ze sobą itd.). Ten rodzaj organizera jest bardzo popularny i uniwersalny, a tym samym znajdziemy go praktycznie w każdej drogerii.

Organizery dopasowane do wielkości szuflady – w tym przypadku jest to zwykle jeden duży pojemnik, który został ściankami podzielony na kilka mniejszych. Całość umieszcza się w szufladzie i układa w poszczególnych miejscach wybrane kosmetyki. Uwaga: wybierając taki produkt należy upewnić się, czy zmieści się w posiadanej przez nas szufladzie. Niektóre duże sieci robią specyficzne wymiarowo szafki łazienkowe, więc „standardowy” wkład dopasowany do normalnej wielkości szuflad może okazać się niepasujący (za mały, za duży).

Plastikowe „pięterka” na szminki – przeznaczone właśnie dla tego kosmetyku. Ułożone na wznoszącej się konstrukcji np. 3×3 lub 5×5 i umożliwiające włożenia do środka wszystkich szminek. Wreszcie będą pod ręką, a nie w dziesięciu różnych miejscach szuflady!

Inne organizery – ciekawe rozwiązania

Obrotowe organizery – to rozwiązanie absolutnie kompleksowe, zwykle wyglądem przypominające wieżę z piętrami. Każde piętro to osobny pojemnik, półeczka lub sprytnie wbudowany koszyczek na kosmetyki. Całość nie jest jednak sztywna, a obrotowa, co ułatwia dostanie się właśnie do tej części „wieży”, w której znajdują się potrzebne nam akcesoria.

Przezroczyste pojemniki typu szufladkowego – zwykle dość duże i wyróżniające się tym, że świetnie widać całą ich zawartość. Transparentne ścianki upraszczają odnalezienie szminki czy korektora, a całość podzielona na szufladki odseparowuje od siebie różne przedmioty. Niektórzy twierdzą, że choć wizualnie takie organizery są dość toporne, to w praktyce sprawdzają się rewelacyjnie.

Kosze organizacyjne – propozycja dla kobiet, które mają ponadprzeciętną liczbę kosmetyków i prawdziwe wyzwanie z utrzymaniem porządku w łazience. Kosze są duże, wysokie, pojemne i „nadziane” przegródkami tak, by mieścić w środku więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Uwaga: ta opcja organizera oczywiście odpowiednio kosztuje. W sklepach ceny zaczynają się od około 180 zł.

Drewniane organizery z opcją rozsuwania ścianek – niewielkie, ale w razie potrzeby można je (podobnie jak dobrze znane rozkładane stoły) powiększyć, wysuwając z wnętrza dodatkowe pojemniczki. Świetnie sprawdzą się dla osób ceniących ekologiczne klimaty (drewno) i mających w łazience małą lub średnią liczbę kosmetyków.

Pudełka z pokrywą i lusterkiem – swoiste 2 w 1! To kompletne zestawy organizerów, które wewnątrz posiadają przegródki na różne przedmioty, a dodatkowo dołączone jest do nich praktyczne lusterko, pomocne przy robieniu makijażu. Ten rodzaj pudełka kosmetycznego idealnie sprawdzi się w podróży, szczególnie w te miejsce, w których nie mamy pewności co do tego, czy na miejscu będzie jakiekolwiek lustro.

Organizery na kosmetyki – czy warto?

Zdecydowanie! To właśnie dzięki nim uporządkujemy wreszcie kosmetyczny rozgardiasz w łazience i będziemy w stanie spędzać w niej mniej czasu. Wszystkie szminki pod ręką, w zasięgu oka i bez tracenia nerwów na ich poszukiwanie na pięć minut przed koniecznym wyjściem z domu. Koszty są niewielkie, a zyski ogromne! Więcej czasu dla siebie, porządek i dobra organizacja.