Kalanchoe Blossfelda to popularna roślina doniczkowa, która niewiele kosztuje, i może być piękną ozdobą każdego pomieszczenia. Jej pięknie zabarwione kwiaty, dzięki odpowiedniej uprawie, mogą zakwitnąć o każdej porze roku. I choć wiele osób pozbywa się kalanchoe po jej kwitnieniu, to warto zachować ją na dłużej, gdyż może ona rosnąć wiele lat.
Kalanchoe Blossfelda — uprawa
Podczas zakupu należy dobrze obejrzeć kwiaty kalanchoe – tylko połowa z nich powinna być całkowicie wybarwiona i rozwinięta. Jeśli część z nich jest już przekwitnięta, oznacza to, że pełnię kwitnienia roślina ma już za sobą. Na rynku dostępnych jest kilka odmian kalanchoe, które różną się barwami kwiatów: od białej do rozmaitych odcieni różowej, żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Najpopularniejsza odmiana to Calandiva o kwiatach pełnych.
Kalanchoe Blossfelda lubi stanowiska słoneczne, jednak latem należy ją osłonić od bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych. Optymalna temperatura zimą powinna wynosić 10–15 st. C, roślina powinna stać z dala od grzejników. Latem maksymalna temperatura to 27 st. C.
Roślina jest bardzo wrażliwa na przelanie, zwłaszcza zimą. Łatwo wtedy gnije i narażona jest na atak mączniaka (porażone części należy niezwłocznie odciąć i wyrzucić). Podlewamy tylko wtedy, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co 10–14 dni zimą i co 5–6 dni latem. W okresie wzrostu i kwitnienia należy kalanchoe zasilać nawozem płynnym raz w miesiącu. Rośliny nie wolno spryskiwać. Jeśli powietrze jest zbyt suche, doniczkę z kalanchoe można wsadzić do większej, wypełnionej wilgotnym torfem. Zakurzone liście przecieramy wilgotną szmatką, nie wolno ich nabłyszczać. Należy też usuwać przekwitłe kwiatostany i chore liście.
Kalanchoe rozmnażamy przez sadzonki – wierzchołki pędów. Ukorzeniamy je w maju i czerwcu w mieszaninie piasku i gliny, z użyciem preparatu do ukorzeniania się. Na sadzonki nadają się młode pędy, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów.