Floks szydlasty to mało wymagająca i łatwa w uprawie roślina ozdobna. Należy do pięciu podstawowych bylin, sadzonych w ogródkach skalnych w Polsce. Obsadza się nią również murki oraz obrzeża rabat. Sprawdź, jak uprawiać floksa szydlastego.

Floks szydlasty — uprawa

Floks szydlasty, nazywany inaczej płomkiem szydlastym, to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych. W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej, a w wielu rejonach świata jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Jest to roślina darniowa o pokładających się pokroju, która tworzy niskie (do 10 cm wysokości) i gęste kobierce. Łodygi floksa szydlastego są cienkie, gęsto rozgałęzione, a liście drobne, lancetowate, ułożone naprzeciwlegle. Roślina kwitnie obficie od kwietnia do maja. Jej kwiaty są drobne, promieniste, o barwie białej, różowej lub fioletowej.

Floks szydlasty jest łatwy w uprawie. Chociaż preferuje stanowiska słoneczne, to może rosnąć również w półcieniu. Optymalna jest gleba piaszczysta i przepuszczalna, jednak gatunek ten jest tolerancyjny pod tym względem i może być uprawiany z powodzeniem również w innych typach podłoży ogrodowych.

Roślina nie wymaga szczególnych prac pielęgnacyjnych, poza odchwaszczaniem i częstszym podlewaniem w czasie większych susz. Floks szydlasty wytrzymuje przeciętne zimy, a przy chłodniejszych warto zastosować osłony, np.: z gałęzi iglaków. Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć. Zabieg wykonuje się poza okresem kwitnienia. Rozmnażanie polega na podziale roślin z sadzonek, gatunek szybko się ukorzenia.

Floks szydlasty pięknie komponuje się ze smagliczką, gęsiówką, ubiorkiem i żagwinem.