Chamedora wytworna, potocznie palma koralowa, to łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Charakteryzuje się pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi i egzotycznym wyglądem. Warto posadzić ją w wysokiej doniczce i ustawić w wyeksponowanym miejscu, aby w pełni cieszyć się jej urodą.

Chamedora wytworna — uprawa

Chamedora wytworna pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej (głównie środkowy Meksyk i Gwatemala). Swą potoczną nazwę zawdzięcza drobnym owocom przypominającym korale. Roślina nazywana jest również „wyniosłą”, ponieważ w warunkach naturalnych może dorastać do około 3 m wysokości. W uprawie doniczkowej chamedora osiąga niekiedy 1,5 m wysokości, przeważnie jednak dorasta do około jednego metra.

Liście palmy koralowej w uprawie doniczkowej osiągają długość 30-60 cm. Przewieszając się, tworzą gęsty, ozdobny pióropusz i mają intensywnie jasnozieloną barwę. Chamedora może rozrastać się nawet na 1-1,5 średnicy dlatego należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu. Po około 3-5 latach uprawy domowej zdarza się, że palma zakwita. Zdarza się to jednak tylko wtedy, gdy roślina ma zapewnione optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Kwiatostan chamedory jest długi i rozgałęziony, a drobne, kuliste kwiaty zebrane są w pierzasty, delikatnie przewieszający się kwiatostan barwy żółtej. Owocem palmy koralowej są małe, kuliste jagody, kształtem przypominające korale – stąd jej potoczna nazwa. Owoce mają kolor pomarańczowy.

Chamedora wytworna to roślina dość łatwa w uprawie.

Najlepiej czuje na stanowisku półcienistym, nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalne będzie światło rozproszone, z dala od okna. Temperatura w pomieszczeniu latem powinna wynosić 16-20 st. C, zimą może być nieco chłodniej, ważne, aby nie spadała poniżej 13 st. C.

Ziemia do uprawy palmy koralowej musi być lekka i przepuszczalna, o odczynie pH ok. 5-6. Na dno doniczki warto wysypać warstwę drobnych kamyków lub keramzytu, aby umożliwić swobodny odpływ nadmiaru wody – zapobiegnie to gniciu korzeni. Doniczkę z palmą można ustawić a podstawce wypełnione wodą. Zwiększy to wilgotność powietrza wokół rośliny i stworzy mikroklimat podobny do naturalnych warunków występowania chamedory. Należy pamiętać, że palma koralowa nie lubi suchego powietrza — należy więc regularnie zraszać jej liście odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Roślina nie może stać w pobliżu grzejników, które dodatkowo wysuszają powietrze. Zbyt suche powietrze skutkuje brązowieniem i zasychaniem końcówek liści, należy wówczas zwiększyć podlewanie. Za wysoka temperatura powoduje również zwijanie i kurczenie liście, które zasychają i opadają.

Chamedorę wytworną najlepiej nawozić specjalistycznymi nawozami.

Przeznaczonymi dla palm, dodatkowo można ją również zasilać rozcieńczonym płynnym nawozem wieloskładnikowym do roślin doniczkowych lub ozdobnych z liści. Rośliny nawozimy w okresie sezonu wegetacyjnego, zimą nawożenia zaprzestajemy. Palma koralowa ma bardzo wrażliwe na uszkodzenia korzenie, dlatego należy uważać przy jej przesadzaniu. Rośliny powinny rosnąć w specjalnych doniczkach przeznaczonych dla palm, które są wąskie, wysokie i stabilne, aby ciężkie rośliny się nie przewracały. Chamedorę przesadzamy dopiero wtedy, kiedy wyraźnie nie mieści się już w starej donicy. Nowy pojemnik powinien być o rozmiar większy od poprzedniego. Młode palmy koralowe można przesadzać nawet co roku, starsze okazy – co 3-4 lata. Rośliny należy przesadzać na wiosnę (marzec/kwiecień). Bardzo dużym roślinom wystarczy corocznie na wiosnę wymienić wierzchnią warstwę ziemi.

Palma koralowa w warunkach domowych może rosnąć 6-7 lat, co roku wypuszcza około 2-3 nowe liście. Najpiękniej wygląda posadzona w wysokiej doniczce w wyeksponowanym miejscu. Aby w pełni docenić jej urodę, liście trzeba regularnie wycierać z kurzu mokrą szmatką. Liści nie wolno jednak nabłyszczać. Palma koralowa nie wymaga przycinania, usuwamy tylko liście połamane i uschnięte.