Wierzba hakura jest bardzo ciekawym liściastym krzewem. Zyskała ona niezmierną popularność dzięki spotykanemu rzadko wybarwieniu liści. Młode wierzby posiadają barwę kremowo-różowo-zieloną. Wierzby na pewno rozweselą nasze rabaty od wczesnej wiosny do początku lata.

Jak wygląda wierzba hakura?

Co ciekawe wierzba hakura nie jest zbyt trudna w uprawie. Możemy ją polecić nawet ogrodnikom początkującym. Kulisty pokrój, silny wzrost oraz także ciekawe zabarwienie liści i do tego tolerancja na błędy podczas uprawy sprawiają, że jest to roślina, którą naprawdę warto mieć w swoim ogrodzie.

Jest to krzew silnie rosnący o gęstym oraz kulistym pokroju. Zawdzięcza pokrój ten licznym oraz także smukłym gałązkom, które się pojawiają u samej nasady rośliny. Pędy są mało rozgałęzione, gładkie oraz brązowo-czerwone. To dzięki temu wszystkiemu roślina jest niezmiernie atrakcyjna i to nawet w bezlistnym stanie. Największą ozdobą odmiany jest tak naprawdę kolor przyrostów młodych. Lancetowato drobne liście są wiosną różowe, białe oraz zielone.  Z upływem dni znikać zaczyna biel oraz róż. Kolory te są zastępowane coraz to większą ilością zieleni. Pod koniec lata to właśnie ten kolor dominuje na naszej roślinie. Zjawisko kolorowe powtórzyć możemy poprzez cięcie rośliny w połowie czerwca.

Uprawa i stanowisko

Warto wiedzieć, że całolistna wierzba jest bardzo ekspansywna oraz wymaga bardzo dużej ilości słonecznego światła oraz wilgotnej stale gleby. Jest tak naprawdę dosyć podatna na grzybowe choroby, które osłabiają tę roślinę oraz szpecą jej liście.

Krzew rosnąć może w zasadzie na każdym typie gleby o różnych Ph. Jednak krzew ten nie lubi być przesuszany. W zasadzie jak wszystkie wierzby lubi także wilgoć. Podczas suszy musimy go często oraz także obficie podlewać. Może być także sadzony na podłożu podmokłym, przy okazji pomoże nam osuszyć teren poprzez transpirację z gleby wody.

Ta roślina kocha słońce. W zasadzie to jedynie w pełnym słońcu będzie się w sposób prawidłowy wybarwiała. Półcieniste stanowiska oraz także stanowiska cieniste prowadzić mogą nie tylko do samej utraty barwy liści, ale także do zasychania ich końcówek. W złych warunkach roślina będzie niestety podatna na grzybowe choroby oraz także atak mszyc oraz przędziorka.

Musimy uważać. W zasadzie, to gdy wybierzemy dla naszej wierzby odpowiednie stanowisko, to będziemy już po kłopocie. Powinniśmy z resztą małych wymagań jakoś sobie poradzić. Jednak gdy już stanowisko wybraliśmy złe, to niewiele możemy zdziałać. Musimy być tego pewni.