Wierzba babilońska jest niedużym drzewem, które należy oczywiście do rodziny wierzbowatych. Pochodzi z Azji. Dokładnie z terenów północno-wschodnich. Jest jednak w wielu krajach uprawiana jako niewielkie ogrodowe drzewo.

Jak uprawiać wierzbę babilońską?

Wierzba babilońska jest bardzo interesującą odmianą. Osiąga zwykłe od trzech do sześciu metrów wysokości. Wierzba babilońska ma pokrój płaczący czy też wzniesiony. Czym się wyróżnia oraz charakteryzuje? Na pewno rozpoznamy ją po poskręcanych liściach oraz pędach. Kwiatostany, a więc kotki mają barwę srebrzystą oraz także się pojawiają na wierzbie razem z rozwojem liści. Jest to także roślina dwupienna. Okazuje się, że na jednym osobniku występują zarówno kwiaty żeńskie, jak i także męskie.

Wierzba babilońska najbardziej lubi stanowiska słoneczne. Jest to niesamowicie tolerancyjny gatunek pod względem samego podłoża. Istotne jest także to, aby gleba jak najbardziej utrzymywała wilgoć. Drzewo reaguje źle na proces przesuszenia. Podczas susz musimy obowiązkowo ją podlewać. Co więcej także bardzo dobrze znosi proces przycinania. Jesienią powinniśmy obowiązkowo usuwać pędy, które wyrosły nadmiernie. Chodzi także o pędy wyrośnięte, za gęste, porażone przez choroby, porażone przez szkodniki czy też pędy po prostu uszkodzone. Okazy okryć warto przed samym nadejściem zimy. Chodzi o to, że roślina nie jest niestety w pełni mrozoodporna. Silne wiatry chłodne powodować mogą niszczenie końcówek samych pędów. Wierzbę dokarmiać powinniśmy poprzez stosowanie organicznych nawozów.

Zastosowanie wierzby babilońskiej

A co możemy powiedzieć sobie o zastosowaniu wierzby babilońskiej? Wierzba babilońska z uwagi na swój pokrój niezwykle nietypowy nadaje się jak najbardziej do dekoracji większości ogrodów. Oczywiście poza ogrodami naturalistycznymi. Bowiem jest to gatunek, który poleca się do bezpośredniego sadzenia w japońskich ogrodach. Warto uprawiać ją właśnie jako pojedynczy soliter w dosyć małych ogrodach. Z uwagi na bardzo duże wodne wymagania, będzie naprawdę dobrze rosła jako dekoracja wodnego oczka czy też stawu. Jej pędy powyginane są niezwykle cenionym florystycznym materiałem. Można z nich naprawdę „wyczarować” przepiękne kompozycje, które tworzone są jedynie w profesjonalny kwiaciarniach z wyższej półki. Jak widzimy zastosowanie wierzby babilońskiej jest bardzo szerokie. Warto zatem uprawiać ją w swoim ogrodzie, gdzie naprawdę będzie pięknie wyglądała. Decydując się na wierzbę babilońską nie będziemy żałować tej decyzji.