Gdy kochasz brzozy oraz najchętniej obsadzilibyśmy cały ogród brzozami, to powinniśmy poznać kolejną cudowną odmianę brzozy. Jest to brzoza Doorenbosa. Dokładnie jest to odmiana pożytecznej brzozy. Czy możemy pozwolić sobie na tę odmianę w naszym ogrodzie? Dlaczego nie?

Przede wszystkim słoneczne stanowiska

Brzoza Doorenbosa może być przez nas uprawiana, ale pamiętajmy, aby uprawiać ją na stanowiskach słonecznych. Jest tak naprawdę ruderalnym gatunkiem. Oznacza to nic innego jak to, że rośnie nawet na piaszczystych oraz słabych glebach. Jest poza tym to roślina odporna na suszę, ale także ze względu na dosyć płytki korzeniowy system, może zamierać oraz zasychać przy naprawdę gwałtownym spadku wód gruntowych.

Brzoza ta jest mrozoodpornym gatunkiem, co jest dla nas jako dla osób mieszkających w Polsce bardzo pożyteczną informacją. Jednak mamy jedną poważną wadę. Gdy mieszkamy w centrum dużego miasta i marzy nam się brzoza Doorenbosa, to powinniśmy dwa razy przemyśleć to. Dlaczego jest to takie ważne? Jest to takie ważne, ponieważ gatunek ten jest wrażliwy na zanieczyszczenia przemysłowe powietrza, których w dużym mieście nie brakuje. Przy ulicy oraz arterii komunikacyjnej raczej nie będzie pięknie rosła i się prezentowała.

Zastosowanie brzozy Doorenbosa

Brzoza Doorenbosa jest doskonałą ozdobną rośliną. Polecana jest ona do dużych parków, ogrodów oraz także do zieleni osiedlowej. Jest szczególnie wartościowa w bardzo dużych naturalistycznych założeniach oraz w otwartym krajobrazie. W miastach jest doskonała do znacznie większych zespołów zieleni. Mowa tutaj o zieleńcach czy też parkach. Nadaje się jako drzewo alejowe oraz soliter. Powiedzieliśmy już sobie, że na pewno nie jest odpowiednia do sadzenia na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczonego powietrza oraz przy ulicach.

Gdy nasz ogród znajduje się poza centrum miasta, na jakiś terenach podmiejskich, to tenże gatunek brzozy może ozdabiać cały nasz ogród. Co do tego nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości. Musimy także mieć świadomość, że różnie bywa z poziomem zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie zanieczyszczony jest Kraków, jak i także miasta znajdujące się na Śląsku. Co jak co, ale na tych terenach zbyt wielu brzóz Doorenbosa nie będziemy mieli okazji podziwiać. Może kiedyś gdy uda nam się oczyścić nasze powietrze oraz pozbyć raz na zawsze smogu. Pamiętajmy, że istnieją rośliny, które oczyszczają nasze powietrze. W razie potrzeby stawiajmy na takie rośliny, a na pewno poprawimy stan swojego powietrza.