Trawy ozdobne świetnie rosną w dużych donicach i skrzyniach, dlatego są doskonałą propozycją do udekorowania balkonu, czy też tarasu. Mnogość ich odmian pozwala tworzyć z nich ciekawe kompozycje, które są również idealnym tłem dla roślin jednorocznych sadzonych wczesnym latem. Sprawdź, które trawy ozdobne najlepiej rosną na balkonie.

Które trawy ozdobne najlepiej rosną na balkonie?

Zaletą traw ozdobnych, która predysponuje je do uprawy na balkonie, jest wysoka odporność na suszę i gorące słońce. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, które często zapominają o podlaniu swoich roślin. Ponadto, trawy ozdobne w donicach nadają kompozycjom lekkości, potrafią wzbogacić je o dynamizm, fakturę oraz kolor. Świetnie sprawdzają się jako wypełnienie wolnych przestrzeni w donicach.

Poznaj 10 najlepszych odmian i gatunków traw ozdobnych do sadzenia w donicach na balkonie:

1. Kostrzewa popielata

To jedna z popularniejszych traw ozdobnych, która tworzy małe kępki do wysokości 40 cm. Jej stalowo szare liście na pewno wzbogacą donice balkonowe i nawet zimą będą ozdobą balkonu, ponieważ roślina jest zimozielona. Najlepiej czuje się w niezbyt żyznej glebie, wtedy jest bardziej żywotna i ma intensywniejszy kolor liści.

2. Trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster

To jedna z wyższych traw ozdobnych — osiąga nawet 1,80 cm wysokości — dzięki czemu może służyć jako naturalny trawiasty parawan na balkonie. Roślina bardzo obficie kwitnie — już od czerwca i ma niskie wymagania uprawowe. Najlepiej sadzić ją w większych donicach (minimum 40 cm średnicy).

3. Hakonechloa smukła, czyli trawa bambusowa

Trawa Bambusowa AUREOLA

Trawy ozdobne na balkonie

To z pewnością jedna z piękniejszych traw ozdobnych, która charakteryzuje się paskowanymi liśćmi w kolorze żółtym. Pośrodku liścia biegnie zielony, cienki paseczek. Liście układają się kaskadowo, przez co trawa bardzo dobrze prezentuje się w piętrowych kompozycjach balkonowych. Hakonechloa smukła osiąga wysokość od 30 do 90 cm. Najlepiej rośnie w miejscach, gdzie przez część dnia jest cień — w zbyt nasłonecznionych słońce może przypalać delikatne liście, w mocnym cieniu może zaś tracić się rysunek liści. Roślina najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, dość przepuszczalnej i żyznej. Nie lubi podłoża bardzo gliniastego i zbitego. Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego na zimę należy zabezpieczyć nasadę kępy korą ogrodową lub gałązkami iglaków, a donicę owinąć agrowłókniną.

4. Imperata cylindryczna Red Baron

Trawa podbija serca ogrodników i posiadaczy ogrodów z uwagi na przepiękne czerwono przebarwiające się liście. Odmiana Red Baron to trawa niezbyt wysoka — jej długie i średnio wąskie liście skierowane ku górze rosną do 40 cm. Roślina lubi glebę wilgotną i przepuszczalną.

5. Rozplenica japońska Fireworks

To najbardziej spektakularna z rozplenic, która charakteryzuje się biało-zielonymi liśćmi, przebarwiającymi się jesienią na malinowy kolor. Im więcej słońca, tym liście są intensywniej zabarwione. Roślina osiąga do 40 cm wysokości. Pod koniec września pojawiają się charakterystyczne miękkie kwiatostany, które wyrastają na grubych pędowych łodygach. i mają różowawy odcień. Rozplenica jest bardzo wrażliwa na mrozy w naszym klimacie, ale posadzona w donicy i przetrzymana w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 5-10°C może przezimować do wiosny.

6. Rozplenica japońska Little Honey

To jedna z najmniejszych rozplenic — dorasta zaledwie do 20 cm wysokości, a podczas kwitnienia do 30 cm. Roślina tworzy małe kępki, ostrych, cieniutkich liści. Nieduży, biało zabarwiony nerw liścia dodaje blasku zielonym źdźbłom. Kwiatostany pojawiają się od końca lipca do października.

7. Rozplenica purpurowa Vertigo

To przepiękna trawa ozdobna, niestety wrażliwa na mrozy dlatego zimowanie na balkonie jest niemożliwe. Jeżeli chcemy ją przechować, to należy roślinę przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Rozplenica Vertigo ma purpurowo-wiśniowe liście, a także ostre, sztywne i bardzo mocne oraz rozbudowane korzenie. Z tego powodu należy ją sadzić w dużych i glinianych donicach.

8. Rozplenica oścista Sky Rocket

To jedyna rozplenica o paskowanych liściach, czym odróżnia się od innych gatunków. Liście rośliny są zielone z białymi marginesami. Rzoplenica Sky Rocket jest wrażliwa na mrozy, dlatego lepiej traktować ją jako trawę jednoroczną w kompozycjach balkonowych.

9. Miskant chiński Gold Bar

To jeden z najmniejszych miskantów, który dorasta do 30 cm. Z tego powodu roślina świetnie nadający się do sadzenia w doniczkach. Miskat Gold Bar tworzy małe czuprynki poprzecznie paskowanych liści, które są dobrze wybarwione i mają widoczny żółtawy rysunek. Roślina kocha słoneczne stanowiska i na takich najlepiej rośnie. Zadowala się wilgotną glebą, gliniasto-piaszczystą.

10. Miskant chiński Cute One

To nowa odmiana miskanta, która dorasta zaledwie do 40 cm. Roślina ma cienkie, zielone liście. Rzadko zakwita, ponieważ nasze lato jest dla niej za krótkie. Niemniej jednak jego ulistnienie prezentuje się bardzo ciekawie, szczególnie w donicy na balkonie.