Planowanie kuchni, której bazą będą kolory białe wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony biel jest często marzeniem osób, które dopiero urządzają swój dom, a z drugiej mają one wiele pytań o funkcjonalność tego koloru we wnętrzach, efekt czystości a faktyczną ilość sprzątania czy nawet o sposób wykończenia. Standardowo są dwie możliwości dobrania białych mebli do kuchni. Opcja matowa lub z połyskiem – w zależności od tego, która wersja bardziej nam się podoba.

Jak zaplanować kuchnię na biały połysk?

Podstawowym atutem białych, frontowych szafek polerowanych na wysoki połysk, jest ich elegancja. Charakterystyczne lśnienie, które daje błyszczący efekt, który z jednej strony sprawia, że kuchnia wydaje się optycznie większa, a z drugiej podkreśla jej jasny charakter. Tego rodzaju wykończenie warto zastosować szczególnie wtedy, gdy kolory ścian kuchennych, ich okładzina czy kafle są zdecydowanie ciemniejsze. W przypadku kafli grafitowych, czarnych czy utrzymanych w głębokich brązach, efekt lśnienia polerowanych szafek sprawi, że kuchnia będzie wizualnie ciekawsza i po prostu będzie skupiała spojrzenia.

Warto tu wiedzieć, że często warstwa polerki dodawana jest osobno, na meblach, które wcześniej jej nie miały. Na taki krok decydują się nierzadko właściciele kuchni, których ciemne ściany i podłogi zbyt mocno przytłumiły to pomieszczenia i trzeba było z nim zrobić coś, co to wrażenie zmieni. Połysk polerowanych, białych frontów idealnie się do tego nadaje!

Inspiracje: kuchnia biały połysk

  • Szafki całkowicie gładkie – bez wgłębień, żłobień i dekoracji. Do wnętrz nowoczesnych.
  • Szafki stylizowane – np. na nutę prowansalską. Lekkie zdobienia, w których ciekawie będzie się odbijać polerka.
  • Połączenie połyskującej bieli z barwami mocno kontrastowymi: żywe, intensywne kolory dodatków kuchennych, jaskrawe fragmenty ścian, brak nudy!
  • Klasyka czyli biel i drewno – ta opcja jest wprost stworzona dla osób szukających równowagi między sterylnością wnętrza, a jego nastrojowym ciepłem.
  • Ultranowocześnie: biel + różne odcienie grafitów i szarości.
  • Czarno-biało. Ryzykownie, ale w sposób, który przyciąga uwagę!
  • Nuty zieleni: wprowadzenie do kuchni z polerowanymi frontami elementów natury, jak zieleń dodatków, dekoracji w stylu trzcinek czy gałązek, makaty, bambus itd.
  • Ekstrawagancko – w tym przypadku warto pokusić się o geometryczne formy w soczystych kolorach, które wydają się być rodem z wnętrza dyskotekowego, ale w zestawieniu z połyskującą bielą kuchnią, nabierają ogłady i nowego wyrazu!

Pomysłów na taką kuchnię są setki, dlatego wybierając jeden z nich, dobrze jest przemyśleć taki, który będzie współgrał i z naszym temperamentem i z warunkami, w jakich na co dzień lubimy szykować posiłki.