Nie da się ukryć, że zieleń od dobrych kilku sezonów jest jednym z kolorów najmodniejszych w urządzeniu naszych wnętrz. Po ciemnym, tak zwanym leśnym odcieniu, który wyglądał doskonale na welurowych tapicerkach mebli, a także greenery, nadeszła pora na szlachetny oraz stonowany seledynowy. Jak wygląda ten kolor?

Moda na seledynowy

Zszarzałe odcienie zieleni, pastelowe, a w tym także kolor seledynowy, w tym roku dominują w projektach wnętrz, jak i także mebli czy też dodatków, które są prezentowane na najważniejszych targach dekoratorskiej branży. Bardzo ciekawe jest to, że kolor seledynowy podchwycili nie tylko sami producenci mebli, ale także popularne sklepy sieciowe meblowe oraz sklepy z artykułami do urządzania wnętrz czy też producenci glazury. Popularność koloru seledynowego tłumaczyć można między innymi jego neutralnym oraz spokojnym charakterem, a także łatwością łączenia z innego rodzaju kolorami, dzięki czemu służyć może jako baza kolorystyczna w projektowaniu wnętrz, na przykład zastępując popularną biel.

Jak wygląda seledynowy kolor?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, jakim kolorem jest kolor seledynowy czy też jak wygląda już kolor seledynowy? Najprościej mówią – jest to barwa pochodna jasnej zieleni, w której dominują same odcienie szarości. Kolor seledynowy należy do kolorów pastelowych oraz delikatnych, a dzięki dodatkowi szarości jest troszkę „przykurzony”. Zawdzięcza swoją nazwę typowi ceramiki o grubych ściankach, które są pokryte szkliwem zielonkawo-szarym.

Seledynowy i inne odcienie zielonego

Seledynowy jest mylony bardzo często z innymi odcieniami pastelowymi zieleni. Jest na przykład mylony z kolorem turkusowym czy też miętowym. Czym się one od siebie różnią oraz jak rozpoznać kolor seledynowy? Najwięcej kłopotu przysparza rozróżnienie koloru miętowego od koloru seledynowego. Kolorem miętowym jest kolor, w którym zieleń się łączy z błękitem oraz bielą. Dzięki temu tenże chłodny kolor jest określany jako czysty oraz świeży kolor. Seledynowe kolor poza jasną ciepłą zielenią zawiera w sobie także biel oraz szarość o różnych natężeniach. Zatem jest określany jako zadymiony czy też przybrudzony. Jeśli zrobimy porównanie seledynowego i miętowego, to ten drugi się wyda nienaturalny. Zestawienie turkusu oraz seledynu pozwala dostrzec, że turkus ma bardzo dużą zawartość koloru niebieskiego. Turkus to także kolor ciemniejszy i bardziej nasycony. Jest żywszy od stonowanego seledynu. Po tym ujęciu chyba już zauważamy różnicę. Naprawdę robią one spore wrażenie.