Paciorecznik ogrodowy nie obnosi się zbytnio ze swoją urodą. Inna nazwa tej rośliny to kanna. Swoje kwiaty prezentuje na bardzo sztywnych oraz wysokich łodygach. Gdy się na tę roślinę zdecydujemy, to będzie to na pewno mocny akcent w Twoim ogrodzie.

Na rabatę oraz do pojemnika

Paciorecznik jest uważany za bardzo elegancką roślinę. Tworzy przepiękne kępy. Jego kwiaty są skupione w bardzo długich kłosach. Pomimo tego, że możemy się spotkać z odmianami o białych kwiatach, to przeważają najczęściej odcienie pomarańczowe, różowe, czerwone oraz żółte. Paciorecznik jest często postrzegany jako egzotyczna roślina. Niektórzy uważają, że jest bardzo podobny do storczyków. Duże liście przyciągają znacznie wzrok. Nie tylko są zielone, ale także pasiaste, brązowe oraz purpurowe.

Pacioreczniki sadzi się często w centrum trawnika. Bardzo często eksponuje się je na kwietniku przed naszym domem. Robimy to z uwagi na urodę tej rośliny, ale także z uwagi na jej wytrzymałość w kwitnieniu. Roślina kwitnie od lipca, aż do pierwszych przymrozków.

Kiedy sadzić paciorecznik?

Rośliny powinniśmy także umieszczać na rabatach o charakterze mniej oficjalnym. Posadzone pomiędzy bylinami ogrodowymi oraz trawami nieco tracą na swoim dostojeństwie. Nadają się do kompozycji z uwagi na ich bardziej wyrazisty charakter. Na rabaty zarówno nadają się odmiany wysokie do półtorej metra, jak i także niższe, które mają maksymalnie do sześćdziesięciu centymetrów.

To o słabszym wzroście sprawdzają się doskonale w pojemnikowej uprawie. Posadzone w pięknej donicy mogą latem zdobić nasze wejście do domu, balkon, taras czy też wypoczynkowy kącik w ogrodzie.

Pamiętajmy o tym, że paciorecznik wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznej gleby. W związku z tym przed przesadzeniem okazów podrośniętych z doniczek bezpośrednio do gruncie należy wzbogacić je kompostem czy też granulowanym obornikiem. Bardzo ważny jest również odczyn gleby. Roślinie warto wybrać miejsce zaciszne. Wiatr nie powinien szarpać liści.

Uprawę rozpocząć należy wiosną wczesną w doniczce. Później powinniśmy ją przesadzić do gruntu. Sama gęstość sadzenia zależna jest od wzrostu danej odmiany, ale najczęściej rośliny rozmieszcza się co pięćdziesiąt czy też sześćdziesiąt centymetrów. Pacioreczniki należy podlewać regularnie, a w kilka tygodniu po posadzeniu powinniśmy dokarmiać je płynnym nawozem dla kwitnących roślin. Zabieg ren należy powtarzać co dziesięć dni. Najlepiej do końca sierpnia. Stosując się do tych zaleceń pacioreczniki będą przepiękne.