To co małe jest naprawdę piękne. Przykładem na to jest chociażby przylaszczka. Jest to bardzo mały kwiatek, który możemy spotkać w naszych lasach oraz niekiedy w ogrodach. Kwiat ten jest prawdziwą perełką wśród roślin wiosennych.

Genialnie błyszczy w ogrodzie

Gdy poszukujemy gatunków bardzo atrakcyjnych do naszego ogrodu, to nie powinniśmy zapominać o ten wspaniałej bylinie. Mowa oczywiście o roślinie jaką jest przylaszczka. Pospolitość ta odnosi się do czasów, gdy w marcu oraz kwietniu błyszczy się od tych kwiatów runo leśne. Obecnie miejsc tych jest coraz mniej. Co więcej objęto takie miejsca ochroną całkowitą.

Podziwiamy przede wszystkim kwiaty przylaszczek, które są najczęściej niebiesko-fioletowe oraz także lekko błyszczące. Płatki zaraz po rozwinięciu nie są zbyt wielkie. Jednak z czasem się wydłużają oraz kwiaty osiągać mogą nawet średnicę dwóch centymetrów. Wznoszą się na wysokość mniej więcej dziesięciu centymetrów. Ziemia zwykle wokół nich jest usłana zaczynającymi zamierać liśćmi zeszłorocznymi, które im pomagają przetrwać przymrozki. W kwietniu tworzyć się zaczyna całkiem nowa rozeta liści o dosłownie kilka centymetrów dłuższych od kwiatów. Im także nie brakuje urody. Są one skórzaste, z wierzchu są one ciemnozielone, a od spodu lekko fioletowe.

Pozostają one zielone aż do wiosny. Uważano, że jest to roślina niezwykle cenna oraz szlachetna. Bowiem uważano, że roślina ta leczy wątrobę.

Jakie wybrać miejsce dla przylaszczki?

Przylaszczki na pewno lubią stanowiska półcieniste oraz cieniste. Gleba musi być wapienna, próchniczna oraz musi być także stale wilgotna w stopniu umiarkowanym. Miejsca suche oraz narażone na silne wiatry jednak nie są dla nich. W ogrodach czują się dobrze w bliskim sąsiedztwie krzewów, które osłaniają je liśćmi przed promieniami gorącymi słońca południowego lub także na skalniakach w specjalnych niszach pomiędzy kamieniami. Miejsce idealne dla przylaszczek starannie zaplanujmy, ponieważ nie lubią kompletnie przesadzania. Jeśli to jest jednak konieczne, to zróbmy to wczesną wiosną, gdy kwitną, wówczas się intensywnie rozrastają się korzenie. Ewentualnie możemy to zrobić latem, aby jeszcze przed zimą miały one wystarczająco dużo czasu na samą regenerację. Aby wzmocnić rośliny, to powinniśmy je zasilić w sierpniu kompostem żyznym bądź niedużą dawką nawozu potasowego oraz fosforowego. Na pewno poradzimy sobie z przylaszczkami i będą pięknie zdobić nasz ogród. Postarajmy się o odpowiednie miejsce i pielęgnacje, a nasze przylaszczki będą lśnić i zaskakiwać nas niemal na każdym kroku.