Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które może okazać się nieocenione w przypadku przerw w dostawie prądu, jak i również w miejscach, gdzie nie dociera zasilanie z sieci energetycznej, jak chociażby działki, czy podczas imprez plenerowych. Przed pierwszym zastosowaniem warto dowiedzieć się, jak działa agregat prądotwórczy, jaki wybrać oraz w jaki sposób można skorzystać z niego jako zasilania awaryjnego w sieci domowej.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to po prostu generator prądu, czyli urządzenie zamieniające energię mechaniczną na energię elektryczną za pomocą paliwa.

Agregaty prądotwórcze to urządzenia mobilne, dzięki czemu mogą być zastosowane zarówno jako źródło prądu w miejscach bez instalacji elektrycznej, jak i również jako awaryjne zasilanie domu jednorodzinnego, gdy w najmniej oczekiwanym momencie z powodu awarii przydarzy się nam brak prądu w domu. Wystarczy tylko podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej.

Agregaty prądotwórcze działają na różne rodzaje paliwa w zależności od modelu. Najczęściej spotykane są agregaty z silnikiem napędzanym przez benzynę, olej napędowy, ropę naftową albo gaz ziemny. Istotne jest, aby stosować paliwo określone w instrukcji obsługi agregatu. Zapewni to lepsze działanie urządzenia oraz zminimalizuje ryzyko awarii lub uszkodzenia.

Budowa agregatu prądotwórczego

Aby agregat prądotwórczy mógł zmieniać energię mechaniczną na prąd, niezbędne są: prądnica, silnik spalinowy oraz rozdzielnica elektryczna. Są to główne elementy agregatu, stanowiące jego serce. Agregaty mają również różnego rodzaju urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz obudowę, która ma za zadanie wyciszyć pracę urządzenia i chronić jego wnętrze przed działaniem czynników zewnętrznych.

W zależności od ilości uzwojeń w prądnicy agregat prądotwórczy może być jednofazowy lub trójfazowy. Od ilości faz w dużej mierze zależy możliwe zastosowanie agregatu.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze przemieniają energię mechaniczną, którą pozyskują z procesu spalania paliwa w silniku spalinowym, co wprawia w ruch wirnik prądnicy. Z kolei obracająca się prądnica wytwarza siłę elektromotoryczną. Ta w obwodzie stojana (nieruchoma część prądnicy) zmienia strumień przechodzącego pola magnetycznego, co w konsekwencji wytwarza prąd elektryczny.

Podobną zasadę działania ma chociażby alternator w samochodzie, w którym prądnica napędzana jest poprzez wał napędowy podczas podróży.

W ofercie na rynku można spotkać się z agregatami, które uruchamia się za pomocą szarpaka lub ręcznie, a w przypadku rozruchu automatycznego, urządzenie pobiera energię z zewnętrznego źródła – najczęściej akumulatora.

Agregat prądotwórczy, podłączenie agregatu prądotwórczego, generator prądu

Zastosowanie agregatu prądotwórczego.

Agregat prądotwórczy może okazać się niezastąpiony w przypadku nagłej awarii sieci elektrycznej, jak i również do podłączenia urządzeń i sprzętu o dużej mocy w przypadku pracy dookoła domu lub prac budowlanych. Stacjonarne agregaty prądotwórcze są również niezastąpione w szpitalach jako awaryjne źródło prądu na wypadek awarii.

Zależnie od modelu moc generatora może być stosunkowo niewielka, co jednak wystarczy do zasilenia urządzeń domowych, lecz są również agregaty zapewniające wystarczająco dużą moc, aby być w stanie zapewnić działanie nawet urządzeń budowlanych.

To jaki agregat prądotwórczy wybrać zależy od naszych potrzeb i wykorzystania urządzenia. Kluczowe będzie określenie ilości odbiorników oraz sumarycznej mocy, jaką wymagają podłączone urządzenia w stosunku do mocy agregatu.

Jak uruchomić agregat prądotwórczy?

Korzystanie z agregatu prądotwórczego jest dość łatwe, wystarczy tylko zapoznać się z instrukcją obsługi. W instrukcji możemy znaleźć wskazówki pozwalające na bezpieczne i optymalne korzystanie z generatora prądu, informacje na temat samego generatora, jak jego moc, czy jakiego oleju i paliwa używać do danego modelu.

Jest to szczególnie ważne w przypadku nowego agregatu. Pierwsze uruchomienie generatora zgodnie z informacjami podanymi w instrukcji wraz z późniejszym przestrzeganiem zasad konserwacji, jak sprawdzanie stanu paliwa i oleju, pozwoli nie tylko na zachowanie bezpieczeństwa podczas eksploatacji sprzętu, ale również zapewni długotrwałe i bezawaryjne działanie.

Warto więc najpierw oczyścić generator, jeśli jest zabrudzony, jak i również uruchomić sprzęt na parę godzin na niskim obciążeniu, po czym wymienić stary olej na nowy, co pozwoli przygotować urządzenie do pracy.

Ze względu na wydzielanie spalin nie można stosować agregatów w pomieszczeniach zamkniętych, jak i również ze względu na generowany hałas. Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu agregatu przed zamoknięciem, a więc nie wolno pozostawiać go na deszczu czy śniegu.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy?

Przy podłączeniu urządzeń do generatora należy zwrócić uwagę na jego moc oraz na łączną moc podłączanych odbiorników, aby uniknąć podłączenia urządzeń wymagających więcej mocy, niż agregat jest w stanie wytworzyć.

Ważne jest też zwrócenie uwagi na to, że urządzenia podczas rozruchu pobierają więcej mocy, tak więc dobrze jest wstrzymać się z podłączeniem wszystkich maszyn naraz. Najlepiej robić to po kolei zaczynając od sprzętu pobierającego najwięcej mocy. Nie należy korzystać zbyt długo z generatora, który jest maksymalnie obciążony.

Agregat prądotwórczy możemy również podłączyć do sieci domowej w ramach awaryjnego zasilania. Takie rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie zasilania dla istotnych urządzeń w domu jak alarm, brama wjazdowa, czy system wentylacyjny. Jeśli nie czujemy się pewnie z samodzielnym podłączeniem agregatu prądotwórczego, możemy do tego celu wezwać elektryka. Należy pamiętać, aby przy korzystaniu z agregatu włączać odbiorniki po kolei.

Skuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się podłączenie agregatu na stałe do instalacji domowej. Pozwoli to na automatyzację włączania generatora w przypadku awarii sieci energetycznej. W takim jednak przypadku niezbędne będzie wezwanie elektryka, który w odpowiedni sposób podłączy agregat prądotwórczy. Zakład energetyczny powinien też wydać zgodę i dokonać odbioru przyłącza. W tym celu może być niezbędna dokumentacja techniczna zasilania rezerwowego czy odpowiednie przygotowanie instalacji, jeśli brakuje w niej np. blokady przeniesienia napięcia z agregatu do sieci.

Agregat prądotwórczy do domu, generator prądu

Agregaty prądotwórcze – podsumowanie

Agregaty prądotwórcze można z powodzeniem wykorzystać do różnych zastosowań. Mogą pełnić funkcję awaryjnego zasilania w domu czy być wykorzystane jako źródło zasilania przy pracach wokół domu oraz budowie. W przypadku sporadycznej potrzeby użycia generatora prądu warto zdecydować się na wynajem agregatu prądotwórczego. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale również czas, gdyż specjaliści firmy doradzą, jaki agregat prądotwórczy wybrać i w jaki sposób z niego korzystać.