Poszukiwania nowego mieszkania zdecydowanie nie są łatwe. Trzeba zwracać uwagę na dziesiątki kwestii, od wyglądu oraz funkcjonalności lokalu, budynku i otoczenia, przez lokalizację, aż po wiarygodność dewelopera. Ta ostatnia wytyczna może być szczególnie frustrująca – gdy masz poczucie, że właśnie to mieszkanie jest Twoim wymarzonym, ale firma zdaje się nie być godna zaufania. Dlatego szukanie mieszkania warto zacząć właśnie od wyboru dewelopera!

Jak zweryfikować dewelopera? Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Nierzetelny deweloper może przysporzyć ogrom problemów: poważne opóźnienia w oddaniu budynku do użytku, niewywiązanie się z części zapisów w umowie, niedopilnowanie odpowiedniej jakości instalacji technicznych… i wiele, wiele innych. A każdy bardziej kosztowny i stresujący od drugiego.

Zamiast nich zdecydowanie lepiej otrzymać w pakiecie z mieszkaniem: profesjonalizm i wysoki standard obsługi oraz lokalu, doświadczenie, stabilność, doskonałe warunki, a także bezpieczeństwo transakcji. By móc się nimi cieszyć, warto porządnie zweryfikować wiarygodność dewelopera. W tym celu koniecznie sprawdź przed podpisaniem umowy:

Dotychczasowe inwestycje dewelopera

Z całą pewnością warto sprawdzić efekty doświadczenia dewelopera, czyli jego dotychczasowe inwestycje. I to nie tylko obejrzeć je online, ale też na żywo, jeśli tylko ma się taką możliwość. Wystarczy podjechać pod adres już oddanego do użytku budynku, by na własne oczy zobaczyć, jak wygląda już wybudowany budynek.

Treść umowy z deweloperem

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić przed podpisaniem umowy, jest bardzo dokładne zapoznanie się z jej treścią. Weź pod lupę wszystkie zapisy. Upewnij się, że wszystkie niezbędne kwestie regulowane ustawowo zostały uwzględnione oraz czy któraś z części treści dokumentu nie budzi Twojego niepokoju. Zwróć szczególną uwagę na:

  • opłaty dodatkowe,
  • daty realizacji poszczególnych prac,
  • zapisy dotyczące przeniesienia praw własności,
  • harmonogramy wpłat,
  • konsekwencje ewentualnych opóźnień dotyczące obu stron,
  • podział kosztów notarialnych,
  • konsekwencje niedotrzymania terminów przez dewelopera,
  • ewentualne prawo dewelopera do zmiany ceny nieruchomości.

Każdorazowo warto poprosić prawnika o pomoc w ocenie treści umowy, by mieć pewność, że wszystkie jej zapisy zostały przez Ciebie prawidłowo zinterpretowane.

Wpisy w KRS i KRD

Kontrola sytuacji finansowej dewelopera w takich biurach informacyjnych, jak Krajowy Rejestr Dłużników czy Krajowy Rejestr Sądowy, powie Ci wszystko to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Dzięki takiej weryfikacji ostatecznie potwierdzisz lub obalisz wiarygodność dewelopera – dowiesz się bowiem, czy firma nie jest mocno zadłużona, w stanie upadłości lub czy nie są wobec niej prowadzone budzące wątpliwości postępowania sądowe. W przypadku tych ostatnich warto mieć jednak na uwadze, że fakt, iż firma została pozwana, nie zawsze musi oznaczać jej nierzetelność – pozwy również bywają nieuzasadnione. Z całą pewnością jednak warto to sprawdzić.

Opinie klientów o deweloperze

Usługi deweloperskie są chętnie komentowane przez klientów praktycznie każdej firmy. Przede wszystkim wtedy, kiedy coś nie gra, ale również, kiedy wszystko pójdzie po myśli kupującego. Opinie klientów są bardzo dobrym źródłem wiedzy o rzetelności dewelopera, bo najbardziej praktycznym. Każda osoba może podzielić się swoim zdaniem na temat zaangażowania oraz profesjonalizmu danej firmy, a także efektów współpracy, a więc jakości mieszkania czy czasu oczekiwania na jego oddanie do użytku.

Co więcej, dostęp do tych opinii jest z Internetem niezwykle prosty. Wystarczy odwiedzić wizytówkę dewelopera w Google, gdzie firma nie może moderować i usuwać ewentualnych niepochlebnych komentarzy. Opinie można również znaleźć w social mediach i wielu innych miejscach. Warto tutaj zwrócić uwagę, aby nie zniechęcać się pojedynczymi niepochlebnymi opiniami, a brać pod uwagę ogół opinii oraz ewentualne odpowiedzi dewelopera na negatywne komentarze.

Wiarygodny deweloper w Białymstoku i okolicach – M Development

Jeżeli chcesz maksymalnie ułatwić sobie wybór dewelopera w okolicach Białegostoku, to zwróć uwagę na usługi deweloperskie M Development. Firma cieszy się dużym zaufaniem oraz sporą liczbą pozytywnych opinii klientów. Funkcjonuje na rynku od lat i ma już za sobą wiele oddanych do użytku mieszkań, a co więcej, wciąż realizuje nowe inwestycje. To wiarygodny deweloper z jasną sytuacją prawną i finansową – sprawdź samodzielnie, że warto im zaufać!