Dach to najważniejszy element budynku, który przykrywa i osłaniania go przed wpływami atmosferycznymi. Obecnie, rosnącą popularnością cieszą się domy z płaskim dachem, chociaż wielu inwestorów wciąż decyduje się na rozwiązanie tradycyjne, czyli dach spadzisty. Czasem jest to podyktowane przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu, co wynika z tendencji do kontynuowania polskiej tradycji budowlanej. To, jaką formę dachu będzie miał nasz dom, wstępnie warunkuje również sam kształt budynku. Zastanawiasz się jaki dach wybrać? Poznaj wszystkie możliwości oferowane przez firmę Extradom, która zajmuje się sprzedażą projektów architektonicznych, i jest właścicielem pierwszego w Polsce portalu społecznościowego dla osób budujących domy.
Jaki dach wybrać? Projekty Extradom
Wybór dachu znacząco wpływa na charakter domu i jego estetykę, dlatego przy wyborze projektu domu, warto zwrócić szczególną uwagę na ten element. Oczywiście opcja powinna być również dostosowana do budżetu, jakim dysponuje inwestor. Należy również pomyśleć o tym, że dach powinien wpasować się stylistycznie w przyszłe sąsiedztwo i walory krajobrazu, który będzie go otaczał. Ważne jest również sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu dla obszaru, na którym budynek będzie wzniesiony, gdyż może się okazać, że forma zadaszenia będzie zdeterminowana przez zalecenia zawarte w dokumencie.
W zależności od kształtu dachu i ilości jego połaci wyróżniamy dachy dwu-, cztero- i wielospadowe, a także płaskie, jednospadowe, kopertowe, naczółkowe i mansardowe. Zobacz przykładowe projekty domów Extradom i sprawdź, czym się różnią w.w. dachy.
Extradom — dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy to najpopularniejsza w Polsce forma zwieńczenia domów jednorodzinnych. Taki dach składa sie z dwóch połaci i stosuje się go w przypadku budynków o nieskomplikowanym, prostokątnym obrysie. Cechą charakterystyczną dachów dwuspadowych są trójkątne ściany szczytowe na poddaszu budynku. Konstrukcja takiego dachu jest prosta i nie wymaga zaawansowanych obróbek dekarskich, przez co jego wykonanie jest stosunkowo tanie. Z tego powodu, dach dwuspadowy często wybierany jest przez inwestorów o ograniczonym budżecie.
Extradom – dach czterospadowy (namiotowy lub kopertowy)
Dach czterospadowy składa się z czterech połaci. W zależności od kształtu wyróżnianiamy dachy czterospadowe namiotowe i kopertowe. Namiotowe mają formę ostrosłupa o prostokątnej podstawie, czyli posiadają 4 trójkątne połacie zbiegające się w wierzchołku. Dachy kopertowe wywodzą swoją nazwę od kształtu rzutu, który przypomina kopertę. Posiadają dwie połacie naprzeciwległe trójkątne i dwie w kształcie trapezu. Krawędzie trapezowych połaci tworzą kalenicę. Dachy czterospadowe, zarówno namiotowe, jak i kopertowe mają nieskomplikowaną konstrukcję, a prostota ich formy pozwala na krycie dowolnym materiałem małoformatowym czy wielkoformatowym.
Extradom – dach wielospadowy
Dach wielospadowy jest bardziej złożoną formą od dachu dwu- oraz czterospadowego. Taki dach powstaje w wyniku połączenia dachów o różnych kształtach, czasami również na różnych poziomach. Najczęściej kryje się nim budynek o skomplikowanej bryle addytywnej, czyli powstałej z przenikania kilku brył. Dach wielospadowy jest najbardziej skomplikowany w budowie, ponieważ posiada najwięcej krawędzi, które są najtrudniejsze do pokrycia i zaizolowania. Jest równie najdroższym rozwiązaniem, ponieważ wymaga największego zużycia materiałów. Najbardziej opłacalną formą jego pokrycia są dachówki, gdyż nie wymagają wielu prac dekarskich, a ich zastosowanie nie generuje znacznych strat materiału. Dach wielospadowy jest właściwie jedynym rozwiązaniem, jeśli decydujemy się na budowę dużego domu o skomplikowanej bryle i efektownej formie.
Extradom – dach jednospadowy
Dach jednospadowy, zwany pulpitowym, jest najprostszy i najtańszy w wykonaniu, ponieważ składa się tylko z jednej połaci, przez co nie generuje strat materiału przy kryciu blachodachówką. Połać dachu jednospadowego oparta jest na najwyższej ścianie budynku, zwanej ścianą pulpitową. Zazwyczaj ze względów przeciwpożarowych wystaje ona ponad górną krawędź połaci dachowej. Boczne ściany budynku zwieńczonego dachem pulpitowym nazywane są ścianami szczytowymi. Dach jednospadowy świetnie sprawdza się np. jako pokrycie budynków gospodarczych czy wolnostojącego garażu, ale może też stanowić alternatywę dachu płaskiego w budynku o modernistycznej formie.
Extradom – dach płaski
Dach płaski, zwany stropodachem, jest formą pośrednią między stropem a dachem. Taki dach niej est zbudowany jak inne dachy z drewnianych wiazarów — ma konstrukcję żelbetową. Spadek pozwalający na odprowadzenie wody opadowej utworzony jest przez odpowiednie uformowanie wylewki betonowej. W niektórych wypadkach rezygnuje się też ze spadku, montując specjalne systemy do odwadniania dachów płaskich, np. grawitacyjne lub podciśnieniowe. Dach płaski jest najczęściej stosowany do budynków o modernistycznej, nowoczesnej formie. Takie dachy można często spotkać w krajach śródziemnomorskich, gdzie nie występują znaczne opady śniegu, zatem jego akumulacja nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji stropodachu.
Extradom – dach naczółkowy
Dach naczółkowy ma formę podobną do dachu dwuspadowego. Różnica polega na tym, że górna część ściany szczytowej jest ścięta i zastąpiona przez niewielką trójkątną połać, co sprawia, że ściany szczytowe przybierają kształt trapezu. Ścięcie naczółków sprawia, że więźba dachowa jest dodatkowo usztywniona na brzegach, co zwiększa jej odporność wobec silnych podmuchów wiatru. To sprawia, że dach naczółkowy jest często wybierany w klimacie górskim, gdzie występują silne, porywiste wiatry.
Extradom – dach mansardowy
Dach mansardowy, inaczej łamany, to dach, w którym każda z połaci składa się z dwóch części: górnej, której kąt nachylenia jest mniejszy i dolnej, o znacznie większym kącie nachylenia. Dzięki temu, poddasza nie ograniczają ostre skosy, przez co uzyskujemy dodatkową znaczną powierzchnię użytkową. Taki dach może być dwu- lub czterospadowy. Konstrukcja dachu mansardowego jest dość skomplikowana w wykonaniu, gdyż krokwie należy odpowiednio umocnić w miejscu ich załamania, najczęściej stosując słupy stolcowe. Również pokrycie dachu mansardowego w miejscu załamania wymaga szczególnej staranności, tak by skutecznie chronić go przed wodą opadową, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki.