W poniedziałkowe popołudnie, 6 marca, miała miejsce uroczysta inauguracja jubileuszowej, 25. edycji Konkursu „Projekt Łazienki 2023”, która odbyła się w Pawilonie SARP w Pałacu Zamoyskich w Warszawie. W czasie tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o zmianach związanych z tegoroczną edycją oraz o długotrwałej historii konkursu, który w obecnej edycji funkcjonuje pod nową nazwą ze względu na przekształcenie produktów Koło w markę Geberit.

Konferencja rozpoczęła kolejny etap Konkursu „Projekt Łazienki 2023” w szczególnym miejscu – Pałacu Zamoyskich, którego teren jest tematem tegorocznej edycji. Studenci kierunków architektonicznych oraz młodzi architekci zostali wyzwani do zaprojektowania mobilnej toalety, która zostanie zlokalizowana przy ul. Foksal w Warszawie, w pobliżu pawilonu wystawowo-konferencyjnego SARP. Pawilon ten od wielu lat stanowi miejsce organizacji różnorodnych wydarzeń takich jak warsztaty, wystawy, konferencje, pokazy kina plenerowego oraz pikniki promujące architekturę. Celem tegorocznej edycji konkursu jest zapewnienie dostępu do toalet osobom z ograniczoną mobilnością zanim cały obiekt zostanie dostosowany do ich potrzeb.

Spotkanie dla dziennikarzy i architektów, prowadzone przez Katarzynę Jaroszyńską, umożliwiło uczestnikom poznać historię konkursu, wprowadzone zmiany w tegorocznej edycji oraz kluczowe założenia projektowe. W trakcie konferencji wzięli udział przedstawiciele jury konkursowego, w tym prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, arch. Jacek Tryc, a także Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit Polska.

Przemysław Powalacz podkreślił, że tegoroczna zmiana w nazwie konkursu wynika z przekształceń w portfolio produktowym oraz strategii firmy Geberit. W swojej wypowiedzi przypomniał również długą historię konkursu, który w ciągu 25 lat zebrał blisko 6,300 zgłoszeń i nagrodził setki uczestników.

Zadaniem uczestników 25. edycji konkursu jest stworzenie projektu mobilnej toalety. Prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz zwróciła uwagę na aspekty związane z wagą i mobilnością projektu, a także konieczność przemyślenia, w jaki sposób toaleta zostanie przemieszczona i w jakim otoczeniu może znaleźć nowe zastosowanie w przyszłości.

Jacek Tryc, który został wyróżniony w pierwszej edycji konkursu, podzielił się swoją historią, podkreślając, że udział w konkursie otworzył mu drzwi do kariery i umożliwił założenie własnej pracowni architektonicznej.

Studenci i młodzi architekci zainteresowani wzięciem udziału w konkursie mają czas na przesyłanie swoich projektów do 9. maja. Szczegółowe informacje na temat konkursu, harmonogramu, materiałów oraz regulaminu dostępne są na stronie internetowej konkurs.geberit.pl.

Partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, a patronat medialny nad konkursem sprawują takie czasopisma i portale jak Elle Decoration, Architektura i Biznes, Architektura Murator, WhiteMad, LABEL Magazine, Design Alive, designteka.pl, BRYŁA, Domosfera, Magazif, Czas na Wnętrze, Architecture Snob, Design Biznes, Nowa Warszawa, Wirtualna Polska, Design Doc, oraz Weranda.

Więcej informacji na temat konkursu dostępne jest na stronie www.geberit.pl.