Ruszyła wyjątkowa 25. edycja konkursu „Projekt Łazienki 2023” organizowanego przez firmę Geberit, poświęcona projektowi toalety publicznej. Konkurs ten od początku swojego istnienia stawia na pierwszym planie problematykę toalet publicznych w Polsce. W tegorocznej edycji uczestnicy mają za zadanie stworzyć projekt mobilnej toalety publicznej, która będzie umiejscowiona w ogrodzie Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Zwycięzca konkursu otrzyma atrakcyjną nagrodę w wysokości 30 000 PLN, a także szansę na realizację własnego projektu.

Od prawie 25 lat firma Geberit organizuje konkurs „Projekt Łazienki” dla młodych architektów i studentów. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem braku toalet publicznych w polskich miastach. Dzięki zaangażowaniu firmy, która dba o wybór renomowanych sędziów z branży architektonicznej, odpowiednią lokalizację, oraz wspiera wyposażenie i realizację projektów, udało się zbudować już cztery obiekty w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku. W tym roku konkurs jest organizowany pod marką Geberit z uwagi na strategiczne zmiany w marce Koło, która od kwietnia zostanie częścią Geberit. Pomimo tych zmian, idea konkursu i jego cele pozostają niezmienne.

W tym roku partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, które zapewnia inspirującą lokalizację – Pałac Zamoyskich. Ten zabytkowy obiekt w stylu neorenesansowym, otoczony pięknym ogrodem oraz pawilonem wystawowo-konferencyjnym, jest od wielu lat miejscem wielu wydarzeń, takich jak warsztaty, wystawy, konferencje, projekcje filmowe oraz pikniki promujące architekturę.

Konkurs „Projekt Łazienki 2023” jest otwarty dla studentów architektury oraz młodych architektów. Ich zadaniem jest stworzenie projektu mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, które znajduje się w Pałacu Zamoyskich na ulicy Foksal w Warszawie. Projekt mobilnej toalety powinien być przykładem rozwiązania dla toalet usytuowanych w obszarach parków, obiektów sportowych i rekreacyjnych, a także w otoczeniu budynków o wartościach architektonicznych, włączając w to obiekty objęte ochroną konserwatorską.

Przeczytaj też:  Dobry klimat w biurze. Sukces ARTU na Targach  Meble Polska

Jednym z kluczowych elementów oceny projektów jest dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz osób niewidomych i niedowidzących. Zarówno partner, jak i organizator konkursu kładą również duży nacisk na aspekty ekologiczne. Projektowane obiekty powinny uwzględniać systemy do zbierania i ponownego wykorzystania wody deszczowej oraz wody szarej. Mobilna toaleta publiczna powinna promować świadome korzystanie z zasobów przyrody i praktyki ekologiczne.

Laureatów wyłoni komisja ekspertów, a zwycięski projekt otrzyma Grand Prix „Projekt Łazienki 2023” w wysokości 30 000 PLN. Łączna pula nagród wynosi 60 000 PLN.

Do grona jury zostali zaproszeni znakomici eksperci:

  • prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Generalny Projektant i Wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa
  • Agnieszka Kalinowska-Sołtys – Członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich
  • Szczepan Wroński – założyciel i partner pracowni WXCA, Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP
  • Szymon Wojciechowski – Prezes Zarządu APA Wojciechowski Architekci, Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP,  Członek SARP
  • Marlena Happach – architektka i urbanistka, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego
  • Dorota Sibińska – architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej Xystudio
  • Agata Twardoch – architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej
  • Jacek Tryc – architekt, właściciel pracowni Jacek Tryc – wnętrza, wiceprezes i członek zarządu SAW
  • Jakub Krzysztofik – architekt i urbanista, prezes SARP Łódź
  • Aleksandra Wasilkowska – architektka, scenografka, właścicielka Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
  • dr inż. arch. Jerzy Grochulski – Prezes SARP w latach 2006–2012, Politechnika Warszawska
  • Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit

Harmonogram konkursu

Regulamin ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi projektów, informacjami na temat lokalizacji oraz zasadami nadsyłania zgłoszeń jest dostępny na stronie www.konkurs.geberit.pl. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 maja, wgrywając je poprzez dedykowaną platformę. Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 21 czerwca 2023. Sekretarzem konkursu „Projekt Łazienki 2023” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.

Przeczytaj też:  Premiera kolekcji dywanów Classic od Carpets & More na PTAK EXPO Warsaw Home

Identyfikację wizualną konkursu, w tym plakat zaprojektowała Ada Jarzębowska, projektantka graficzna i ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Facultat de Belles Arts na Uniwersytecie Barcelońskim. Za komunikację i organizację konkursu odpowiada agencja OKK! PR.

Partner: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP

Patronat medialny: Elle Decoration, Architektura i Biznes, Architektura Murator, WhiteMad, LABEL Magazine, Design Alive, designteka.pl, BRYŁA, Domosfera, Magazif, Czas na Wnętrze, Architecture Snob, Design Biznes, Nowa Warszawa, Wirtualna Polska, Design Doc

Więcej informacji na www.geberit.pl