Choć nazwa „gnojówka z pokrzywy” nie brzmi szczególnie apetycznie, to jest to jeden z najlepszych, naturalnych nawozów, jakimi można zasilać w ogrodzie różne rośliny. Nie bez powodu mówi się też, że ta prosta w przygotowaniu mikstura jest „bronią” ogrodnika w walce ze szkodnikami.
Na co jest dobra gnojówka z pokrzywy?
Gnojówkę stosuje się od wielu lat, a jej cenne właściwości sprzyjające zdrowemu wzrostowi roślin znane już były naszym pradziadkom. W czasach, w których chemiczne nawozy podobnie jak i środki na szkodniki były wyjątkowo ciężkie do zdobycia, gnojówka z pokrzywy sprawdzała się idealnie! Mało tego, dziś coraz częściej ogrodnicy wracają do tej mieszanki, starając się odejść od pełnych chemii preparatów i stawiać na to, co dobre i naturalne. Na co jest dobra gnojówka z pokrzywy? Na podlewanie całej gamy warzyw, roślin ozdobnych i krzewów, które dzięki jej właściwościom rosną zdrowiej i rzadko ulegają chorobom oraz na likwidowanie takich ogrodowych szkodników jak:
- Mszyce
- Przędziorki
- Miseczniki
- Mączniak prawdziwy
Gnojówka (w odpowiednim rozcieńczeniu) doskonale zwalcza też szarą pleśń, jedną z największych, ogrodowych zaraz.
Jakie warzywa można podlewać gnojówką z pokrzywy?
Warzywa, jakie można podlewać gnojówką z pokrzywy to przede wszystkim:
- Pomidory
- Ogórki
- Papryka
- Bakłażany i cukinie
- Marchew
- Pietruszka
- Seler
Nie zaleca się z kolei podlewania gnojówką cebuli, czosnku, grochu i fasoli.
Jak często podlewać rośliny gnojówką z pokrzyw?
Gdy gnojówkę z pokrzyw stosujemy jako nawóz do roślin ogrodowych, pamiętamy o tym, by nie przesadzać z ilością i zawsze rozcieńczać płyn! Nierozcieńczony może zniszczyć rośliny – jest bardzo silny. Częstotliwość podlewania: regularnie co dwa do trzech tygodni, kończąc nawożenie w sierpniu. Ważne jest też, żeby nie podlewać roślin bezpośrednio po liściach, a podawać płyn wprost pod krzaczki.
Gnojówka z pokrzywy na mszyce – jak to działa?
Młodą gnojówką z pokrzywy można skutecznie walczyć z zielonymi mszycami, ograniczając tym samym ich populację. Środek jest skuteczny, ale to nie jest wytwór chemiczny, który zabije całą populację mszycy w stu procentach, a naturalny, więc trzeba liczyć się z tym, że część szkodników pozostanie. Jednocześnie oprysk wzmocni roślinę i przerzedzi populację mszyc na tyle, by nie uszkodziły warzywa czy drzewek owocowych.
Gnojówkę na mszyce robi się w 5-7 dni i co ważne, nie jest ona szkodliwa ani dla człowieka, ani dla zwierząt domowych. Brzydko pachnie, jak to gnojówka, ale nikomu poza mszycami nie zaszkodzi. Po przygotowaniu oprysk wykonuje się z rozpryskiwacza (na koniec trzeba go dokładnie umyć!) lub z konewki z drobnym sitkiem.
Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?
Optymalny czas, jak długo może stać gnojówka z pokrzyw to 2 tygodnie. Po tym czasie najlepiej jest zrobić nową, chociaż jeśli nie zostało nam już wiele do wykorzystania, to można też pozostałą część odstawić w mocno zacienione miejsce (absolutnie nie na słońcu!) i wtedy proces jej przechowywania się przedłuży. Niektórzy twierdzą, że gnojówka może stać nawet 1,5 miesiąca, ale jeśli możemy zrobić świeżą – zróbmy.
Gnojówka z pokrzywy jak zrobić – przepis na 10 litrów
Jak przygotować 10 litrów nawozu z pokrzyw, czyli klasycznej gnojówki? Krok po kroku:
- W czym: najlepiej w wiadrze plastikowym (nie metal i nie beton!)
- Ścinamy młode liście pokrzyw, tniemy je na mniejsze kawałki i umieszczamy je w plastikowym wiadrze. Na tę porcję nawozu (10 litrów) powinno to być około 1 kg pokrzyw
- Całość zalewamy wodą – 10 l, jeśli jest taka opcja to najlepsza będzie deszczówka, jeśli nie – trudno, weźmy wodę z kranu
- Wiadro ustawiamy w cieniu i koniecznie daleko od okien domu, ponieważ zapach fermentującej pokrzywy jest nieznośny i na pewno nie chcielibyśmy go czuć ani w dzień, ani nocą
- Wiadro przykrywamy gazą, żeby nie dostały się do środka muchy, ani inne owady, ale nie zamykamy szczelnie!
- Mieszamy codziennie. Piana jest dobrym znakiem – to sygnał właściwego fermentowania
- Po ok 2 tygodniach gdy piana zniknie, gnojówka jest gotowa
Uwaga: przed użyciem gnojówki zawsze należy ją rozcieńczyć! 1 litr gnojówki – w 10 litrach wody! 1 kubek gnojówki – w 10 kubkach wody itd.