Ziemiórki są owadami, który larwy są niesamowicie szkodliwe dla doniczkowych kwiatów. Dowiedzmy się, jak rozpoznać, że nasze pokojowe rośliny zaatakowane zostały właśnie przez ziemiórki.

Ziemiórki i ich charakterystyka

Ziemiórki są drobnymi oraz ciemnymi muchówkami. Mają długie nogi oraz czułki. Do tego należy także wspomnieć o smukłym ciele. Z wyglądu przypomina troszkę muszkę owocówkę. Postać dorosła w żadnym wypadku nie jest zagrożeniem dla roślin. Dla roślin są jednak szkodliwe larwy ziemiórki. Są one długie oraz cienkie. Do tego mają ciało przezroczyste poza głową w czarnym kolorze. Samica ziemiórki jajka składa wyłącznie w wilgotnej glebie. Larwy wylegają się po dosłownie kilku dniach.

Jak ziemiórki szkodzą roślinom?

Ziemiórkom na pewno sprzyja ciepło w pomieszczeniach oraz także nadmierna wilgoć w podłożu. Są to idealne warunku do rozwoju ziemiórek, jak i także składania prze nie jaj. Przy temperaturze, która jest zbliżona do 24 stopni Celsjusza, ogólny cykl życia szkodnika trwa jedynie trzy tygodnie. Ziemiórki rozmnażają się niezwykle szybko. Co więcej doprowadzić mogą do zniszczenia całkowitego cennych roślin.

W wilgotnym podłożu dochodzi do bardzo szybkiego rozwoju larw. Jednak takie warunki nie powodują zamierania całych roślin. Larwy wówczas żerują korzystają z organicznej materii, która jest zawarta w glebie. Problem się pojawia, gdy bezpośrednio po okresie dużej wilgotności dochodzi do przesuszenia się korzeniowej bryły. W zupełności wystarczy, że okres suszy trwa mniej więcej jeden do dwóch dni.

Ziemiórki poszukują natychmiast pożywienia, które zawierać będzie wodę. Najczęściej trafiają na korzenie młode, niezdrewniałe pędy oraz szyjki korzeniowe. W przypadkach skrajnych muchówki doprowadzić mogą do zniszczenia całkowitego systemu korzeniowego.

Do najbardziej zagrożonych roślin należą rośliny młode, u których dochodzi dopiero do drewnienia korzeni. Uszkodzone organy konkretnych roślin jak najbardziej są podatne na porażenie przez bakterie, wirusy oraz grzybowe patogeny. Dlatego zwalczenie owadów nie powoduje nawet rozwiązania problemu. Rośliny, które zaatakowane zostały, warto dokarmiać w przyszłości specjalnymi nawozami z fosforem, natomiast ograniczając azot.

Dorosłe osobniki oraz także larwy ziemiórek mogą zostać zwalczone domowymi sposobami. Świetna okaże się łyżka octu winnego w połowie szklanki wody. Poza tym dodaje się łyżkę płynu do naczyń oraz kurkumę. Zapach ten przyciąga owady, a płyn powoduje ich utonięcie. W sklepach znajdziemy również gotowe preparatu zwalczające ziemiórki. Wybór należy do nas.