Wielu z nas o istnieniu czegoś takiego jak farba miniowa (lub po prostu „minia”) dowiaduje się dopiero od fachowców, którzy np. podczas przeglądu jednej z domowych instalacji, zauważyli na niej rdzę. Jaki związek ma z nią taka farba i jak działa?
Co to jest farba Miniowa?
Farba miniowa to nic innego jak specjalna farba podkładowa, która przeznaczona jest do ochrony różnych materiałów przez rdzą i cechuje ją wysokie działanie antykorozyjne. To właśnie minią zabezpiecza się konstrukcje stalowe, blach powierzchniowe, materiały żeliwne oraz różnego typu wewnętrzne i zewnętrzne instalacje. Maluje się nią np. przydomowe skrzynki gazowe (z zewnątrz), rury ale i konstrukcje stalowe, na których oparte są maszyny rolnicze i budowlane. Minią pokrywa się też konstrukcje magazynowe oraz wrażliwe na warunki atmosferyczne urządzenia przed ich długotrwałym transportem. Używa się jej też jako podkład po emalie ftalowe modyfikowane oraz chlorokauczukowe.
Sama farba stanowi specyficzną zawiesinę złożoną z pigmentów i wypełniaczy zanurzonych w roztworach z żywicy alkidowej oraz rozpuszczalników organicznych. Jest to produkt palny, rozcieńczalnikowy, doskonale przyczepiający się do podłoża i wyróżniający się dużą odpornością mechaniczną i elastycznością. Na co dzień stosuje się ją po prostu jako doskonały preparat antykorozyjny.
Jak długo schnie farba minia?
Standardowo farba miniowa jest produktem szybkoschnącym i w temperaturze ok 20 stopni Celsjusza schnie w niecałe 15 minut (pierwsze malowanie), do 1,5 godziny (drugie malowanie – czas do całkowitego wyschnięcia). Oczywiście, czas ten może być różny, zależnie od opisu producenta. Nieco tańsza i nieposiadająca dopisku „szybkoschnąca” farba minia, schnie dłużej, ale i tak jest to czas w którym słonecznego dnia, przy użyciu jej na zewnątrz, wyschnie w nie więcej niż 2 godziny, zwykle prędzej.
Ile kosztuje farba minia?
W zależności do producenta i specyfikacji, to ile kosztuje farba minia może być różne, aczkolwiek średnia cena jakiej należy się spodziewać za opakowanie 0,65-1l to ok 30 zł. Aktualnie można ją kupić u takich producentów, jak Śnieżka, Nobiles Nobikor, Dragon czy Bato.
Czym rozcieńczyć minie?
Nie wszystkie farby tego typu trzeba rozcieńczać, ale często jest to wskazane, dlatego każdorazowo przed użyciem produktu po raz pierwszy, sprawdźmy, co zaleca producent. Czym rozcieńczyć minie? Zazwyczaj rozcieńczalnikiem olejno-ftalowym, najlepiej bezwonnych lub rozcieńczalnikiem chlorokauczukowym. Można też wykorzystać standardowy rozpuszczalnik.