Palety już od dłuższego czasu są hołubione przez osoby lubiące niekonwencjonalne projekty DIY. Nic dziwnego, ponieważ mają odpowiednią strukturę i wytrzymałość, a ich wszechstronność sprawia, że możemy z nich samodzielnie zbudować oryginalne meble ogrodowe. Szczególnie ciekawym pomysłem jest altana z palet.

Altana z palet — co będzie potrzebne?

Do stworzenia altany o wymiarach około 1mx2mx2 m (szerokość, wysokość, długość) będziesz potrzebować: 14 palet ISO (1000 mm x 1200 mm), CEN (800 mm x 1000 mm) lub EUR (1200 mm x 800 mm), wiertarkę, wkrętarkę, 2 drabiny rozstawiane, 24 wkręty 16 mm z kołkami rozporowymi, 35 wkrętów 20 mm z kołkami rozporowymi, lakier do drewna. Warto również zaopatrzyć się w szlifierkę do wygładzenia palet, dzięki czemu altana będzie bezpieczniejsza dla osób przebywających wewnątrz.

Altana z palet — przygotowanie

W pierwszej kolejności palety należy doczyścić, wygładzić (jeśli mamy na to ochotę), a następnie polakierować. Lakierobejca zapewni ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ponieważ drewno użyte do zbicia palet zazwyczaj nie jest przesadnie odporne na deszcz i mróz. Po wyschnięciu lakieru należy rozłożyć wszystkie palety w okolicy miejsca, gdzie postawimy altanę, umieszczając dwie – będące naszą podłogą – w centrum i po dwa stosiki zawierające cztery palety po każdej ze stron (posłużą do stworzenia ścian) oraz dwa stosy zawierające po dwie palety (posłużą do stworzenia sufitu). Podłoże należy oczyścić z kamieni, gałęzi oraz innych śmieci i wyrównać za pomocą zagęszczarki lub zwykłego udeptywania.

Altana z palet — projekt

69 pomysłów na wykorzystanie niepotrzebnych palet - Joe Monster
Altana z palet

Dwie palety przygotowane na podłogę należy skręcić na samym początku, ustawiając je w samym centrum, szerszą ścianą do frontu. Ponieważ każda paleta posiada 3 poprzeczne, grubsze deski, to one będą ramą, na której osadzone zostaną łączenia. Do sczepienia palet należy użyć po 3 wkręty na stronę. Następnie dwukrotnie konstruujemy z czterech palet na planie kwadratu ścianę, którą przytwierdzamy do podłogi. Na samym końcu pozostaje stworzenie więźby. Tutaj również warto najpierw wykonać każdy z dwóch spadów, a dopiero później osadzić go na szczycie. Palety są dość ciężkie, dlatego bezpieczniej będzie, jeśli tę pracę wykonywały dwie osoby. Najpierw należy połączyć dach, a dopiero później przytwierdzić go na stałe pod kątem do ścian.

Altanę z palet można spokojnie przygotować w jedno południe, pod warunkiem, że umiemy sprawnie i względnie szybko korzystać z wiertarki i wkrętarki. Nie będzie ona zbyt przydatna w deszczową porę ze względu na szczeliny, przez które woda będzie dostawać się do środka, a brak tylnej ściany sprawi, że nie ochroni nas zbyt skutecznie przed wiatrem. Jednak kilka usprawnień wykonanych z dykty zdecydowanie zwiększy komfort korzystania z tej prostej altanki.