Wiele roślin, drzew, kwiatów nam się podoba. Musimy jednak zrozumieć, że nie każdą roślinę jesteśmy w stanie uprawiać w swoim ogrodzie. Taki Jarząb brekinia bardzo nam się podoba. W naszym kraju jest to jednak gatunek bardzo rzadki. Co więcej jest objęty ścisłą gatunkową ochroną.

Możemy go podziwiać, ale w rezerwatach

Jarząb brekinia to naprawdę piękne różowe drzewo. Ten gatunek należy jednocześnie to jednego z największych jarzębów. Dorasta nawet do dwudziestu metrów wysokości. W związku z tym okaz ten możemy głównie podziwiać w rezerwatach przyrody. Jego kwiaty są wspaniałe. Mają biały kolor. Drzewo kwitnie od maja do czerwca. Z kolei owoce dojrzewają do października.

Drzewko będzie rosło spokojnie w miejscach, które są lekko osłonięte oraz zaciszne. Preferuje umiarkowanie żyzne podłoża, które są przepuszczalne oraz posiadają odczyn zasadowy. Na pewno nie odnajdzie się na glebach wapiennych oraz piaszczystych. Dobrą informacją jest to, że dobrze znosi susze oraz mróz.

Pokuśmy się o zamiennik

Wiemy już doskonale, że jarząb brekinia nie będzie dla nas dobrym wyborem. W związku z tym musimy być rozsądni i pokusić się o jakieś drzewko chociaż trochę podobne, ale mniejsze, które zaszczyci swoją obecnością nasz ogród. Możliwości jest bardzo dużo. Gdy nie jesteśmy jakimiś profesjonalistami, to zawsze możemy się pokusić o pomoc fachowców. Fachowców znajdziemy przede wszystkich w szkółkach drzew. Takie szkółki znajdują się w wielu miejscach w Polsce. Nie mamy problemu z ich dostępnością.

Powiedźmy specjaliście szczerze, że szukamy czegoś na wzór jarzębia brekinia, a na pewno się coś znajdzie. Gdy nie mamy doświadczenia w ogrodnictwie, to zwróćmy także uwagę, aby nie było to drzewo czy też krzew zbyt trudne w uprawie. Raczej sugerujmy się łatwością w uprawie, aniżeli ceną. Będzie to rozsądniejsze podejście. Lepiej wydać nieco więcej za drzewko bardzo ładne, które będzie z nami już zawsze, a jego uprawa nie będzie dla nas stanowiła kłopotu. Zanim odwiedzimy szkółkę drzew warto poszperać w sieci. Na pewno znajdziemy masę inspiracji. Całkiem możliwe, że znajdziemy jeszcze piękniejszą propozycję od jarzęba brekini. Życzymy powodzenia w poszukiwaniach. Na pewno się uda i już wkrótce nasz ogród będzie przypominał naprawdę cudowne miejsce pełne pięknych roślin i elementów architektury ogrodowej. Taki właśnie postawiliśmy sobie cel. Dajmy sobie na efekt kilka sezonów, ponieważ najczęściej z poszczególnych roślin kupujemy małe okazy i muszą one podrosnąć.