Czy spotkałeś się z taką rośliną jak kocanka włochata? Jeśli nie to warto ją poznać. Jest naprawdę fantastyczna.

Kocanka włochata i jej odmiany

Kocanka włochata jest rośliną wieloletnią. Pochodzi bezpośrednio z najcieplejszych rejonów świata, a więc z Afryki. Z uwagi na brak całkowity mrozoodporności w klimacie naszym, była traktowana jako jednoroczna roślina. Niekiedy wprawdzie udaje się kocankę przetrzymać w domowych warunkach do kolejnego sezonu, ale nie zawsze jest w stanie zachować swój atrakcyjny oraz ładny wygląd.

Główne ozdobne walory kocanki włochatej są płożące się czy też zwisające pędy. Są do tego pokryte gęsto niewielkimi oraz owłosionymi całkowicie liśćmi owalnymi. Zależnie od odmiany liście mogą mieć różne barwy.

Może to być kolor srebrzysto-szary. Jest to kocanka o intensywnym najbardziej wzroście. Możemy się spotkać także z barwą zielono-żółtą czy też jasną żółtą. Ta ostatnia charakteryzuje się słabym wzrostem oraz także zwartym pokrojem.

Zależnie od odmiany kocanka włochata dorasta zależnie od odmiany do wysokości pomiędzy trzydzieści a sześćdziesiąt centymetrów. Jest to znakomita wręcz balkonowa roślina. Sprawdzają się doskonale w różnych doniczkowych kompozycja, wypełniając jednocześnie wszelkie wolne przestrzenie. Niektóre spośród kocanek włochatych można sadzić także na rabatach, jako rośliny sezonowo okrywowe.

Jak uprawiać kocanki?

Kocanki włochate rosną najlepiej na słonecznym stanowisku. Do tego musi to być stanowisko ciepłe. W cieniu niestety kocanki włochate mają tendencję do wyciągania pędów oraz są niezmiernie podatne na różne choroby. Ziemią dla nich najodpowiedniejszą powinna być przepuszczalna, żyzna oraz wilgotna stosunkowo. Odczyn preferowany podłoża to odczyn obojętny czy też lekko kwaśny.

Kocanka włochata nie lubi kompletnie zalewania. Wówczas gniją im korzenie. Nie lubi także przesuszania. Liście wówczas bardzo szybko więdną. Kocankę włochatą należy rozmnażać poprzez wierzchołkowe sadzonki pędowe, które są pobierane oraz ukorzenione najlepiej na przedwiośniu. Oczywiście bezpośrednio z roślin, które są przetrzymywane w pomieszczeniach. Niekiedy kocanki włochate zakwitają, ale ich kwiaty raczej nie mają dekoracyjnej wartości.

Jak widzimy na powyższym uprawa nie jest wcale zbyt trudna. Musimy jednak zagwarantować naszym roślinom odpowiednie warunki. Wykonując to zadanie możemy powiedzieć sobie jasno, że za nami jest już połowa sukcesu. Warto pokusić się o rozszerzenie swojej kolekcji o tę właśnie roślinę. Nie będziemy żałować tej decyzji.