Ćma bukszpanowa jest małym oraz inwazyjnym motylem. Owad ten pochodzi z Azji południowo-wschodniej. W Europie zaobserwowany został w roku 2007 w Holandii oraz w Niemczech. W Polsce także została stwierdzona jego obecność. Cały czas szkodnik ten rozprzestrzenia się.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa ma białe skrzydła z obwódką brązową czy też jasnobrązowe z połyskiem fioletowym. Bardzo charakterystyczna jest biała plama znajdująca się w części przedniej. Rozpiętość wynosi około 40 do 45 milimetrów. Same poczwarki szkodnika są zielone z paskami brązowymi. Jednak ich kolor się zmienia na ciemny brąz. Gąsienicy mają długość 4 centymetrów, a głowy są w kolorze czarnym.

Kiedy wylęgają się larwy ćmy bukszpanowej?

Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają rozwojowi ćmy bukszpanowej, która w ciągu sezonu wytwarza kilka pokoleń. Młode larwy są bardzo szkodliwe, gdyż wygryzają dziury w liściach bukszpanu. Im są starsze, tym coraz bardziej żarłoczne – zjadają nie tylko całe liście, ale także młode zielone pędy. W miejscach ich żerowania można zaobserwować charakterystyczne oprzędy, na których znaleźć można dużą ilość odchodów. Niezwalczana ćma bukszpanowa potrafi doszczętnie zniszczyć krzew, pozostawiając jedynie zdrewniałe części, co prowadzi do obumarcia rośliny.

Poczwarki zimują w oprzędzie w liściach bukszpanu. W kwietniu przeobrażają się w motyle, które składają jaja w głębi krzewu. Larwy po wylęgu żerują przez około 4 tygodnie, po czym przepoczwarczają się na krzewie w motyle kolejnego pokolenia. Ostatnie pokolenie motyli może pojawić się nawet w październiku, ale larwy z ich wylęgu nie zawsze przechodzą cały cykl rozwojowy.

Zniszczenia oraz lustracja

Ćmy bukszpanowe atakują nie tylko zwyczajny bukszpan, ale także innego rodzaju gatunki. Szkodnik atakuje liście poprzez ich obgryzanie ich brzegów, a nawet doprowadzając do zniszczenia całych powierzchni. Szkodnik uszkadzać może również korę. Tym samym dochodzi do zasychania oraz zamierania całkowitego rośliny. Niszczenie się rozpoczyna najczęściej od jej fragmentów najniższych.

Poszukiwanie bukszpanowej ćmy powinno rozpocząć się w wegetacyjnym sezonie. Raz na jakieś dwa tygodnie należy przeglądać gałązki oraz sprawdzać wszelkie obszary wewnątrz rośliny, ponieważ to tak występują najczęściej jajka szkodnika. Są niejednokrotnie ukryty bardzo głęboko w roślinie. Z jaj się wylegają gąsienice. Niszczą one liście oraz także wytwarzają przędzę. Larwy się przepoczwarczają w dwóch sklejonych ze sobą przędzą liści. Zimują z kole w samych kokonach przędzy. Akurat to jest niesamowicie charakterystyczne dla ćmy bukszpanowej. W momencie pojawienia się szkodnika wytrząsać można roślinę oraz zbierać gąsienice, które nam wypadną na ziemię, a później należy je spalić.

Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Na rynku znajdziemy wiele środków, które radzą sobie z ćmami bukszpanowymi. Świetne są również pułapki. To one umożliwiają monitorowanie pojawienia się ćmy czy też jej wyłapywanie. Pułapka jest wyposażona w feromon o najwyższej jakości. Wabi on samice dorosłe szkodnika bezpośrednio do wnętrza zbiornika.

Środki różnego rodzaju mają wysoką skuteczność, ponieważ wabią one samców ćmy. Wynika z doświadczeń, że ma ona o wiele dłuższy czas działania, aniżeli inne feromony, które są dostępne na naszym rynku. Pułapka jest niesamowicie prosta w obsłudze. W środku znajdziemy koszyczek, w którym jest umieszczany feromon. Całe urządzenie się zawiesza przy pomocy sznurka w zasadzie w dowolnym miejscu.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem?

Do zwalczania ćmy bukszpanowej można wypróbować domowe sposoby lub naturalne opryski.

  • Oprysk z szarego mydła

Kwasy tłuszczowe zawarte w szarym mydle działają eliminująco na szkodniki żerujące na roślinach: larwy ćmy bukszpanowej, mszyce, wełnowce czy przędziorki.

Do przygotowania oprysku potrzebne będzie 75 g mydła oraz 5 litrów ciepłej wody. Mydło należy zetrzeć na tarce i rozpuścić w wodzie. Oprysk należy przeprowadzić w momencie zauważenia pierwszych gąsienic żerujących na bukszpanie.

  • Oprysk z octu

Ponieważ ocet jest kwasem i w zbyt mocnym stężeniu może uszkodzić rośliny, należy stosować go w dużym rozcieńczeniu w proporcji 1 do 10 (na jedną miarkę octu 10 miarek wody). Do oprysku można dodać kilka kropel płynu do naczyń.

  • Oprysk z tytoniu

0,5 kg liści tytoniu należy zaparzyć w 5 l wody i odstawić na jedną dobę. Gotowy wywar należy przecedzić przez gazę i po rozcieńczeniu wodą (około 0,5 l wywaru z tytoniu na 1 l wody) opryskać nim krzewy zaatakowane przez ćmę bukszpanową. Oprysk można powtórzyć po 2-3 tygodniach.