Ćma bukszpanowa jest małym oraz inwazyjnym motylem. Owad ten pochodzi z Azji południowo-wschodniej. W Europie zaobserwowany został w roku 2007 w Holandii oraz w Niemczech. W Polsce także została stwierdzona jego obecność. Cały czas szkodnik ten rozprzestrzenia się.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa ma białe skrzydła z obwódką brązową czy też jasnobrązowe z połyskiem fioletowym. Bardzo charakterystyczna jest biała plama znajdują się w części przedniej. Rozpiętość wynosi około 40 do 45 milimetrów. Same poczwarki szkodnika są zielone z paskami brązowymi. Jednak ich kolor się zmienia na ciemny brąz. Gąsienicy mają długość 4 centymetrów, a głowy są w kolorze czarnym.

Zniszczenia oraz lustracja

Ćmy bukszpanowe atakują nie tylko zwyczajny bukszpan, ale także innego rodzaju gatunki. Szkodnik atakuje liście poprzez ich obgryzanie ich brzegów, a nawet doprowadzając do zniszczenia całych powierzchni. Szkodnik uszkadzać może również korę. Tym samym dochodzi do zasychania oraz zamierania całkowitego rośliny. Niszczenie się rozpoczyna najczęściej od jej fragmentów najniższych.

Poszukiwanie bukszpanowej ćmy powinno rozpocząć się w wegetacyjnym sezonie. Raz na jakieś dwa tygodnie należy przeglądać gałązki oraz sprawdzać wszelkie obszary wewnątrz rośliny, ponieważ to tak występują najczęściej jajka szkodnika. Są niejednokrotnie ukryty bardzo głęboko w roślinie. Z jaj się wylegają gąsienice. Niszczą one liście oraz także wytwarzają przędzę. Larwy się przepoczwarczają w dwóch sklejonych ze sobą przędzą liści. Zimują z kole w samych kokonach przędzy. Akurat to jest niesamowicie charakterystyczne dla ćmy bukszpanowej. W momencie pojawienia się szkodnika wytrząsać można roślinę oraz zbierać gąsienice, które nam wypadną na ziemię, a później należy je spalić.

Rozwiązanie na bukszpanową ćmę

Na rynku znajdziemy wiele środków, które radzą sobie z ćmami bukszpanowymi. Świetne są również pułapki. To one umożliwiają monitorowanie pojawienia się ćmy czy też jej wyłapywanie. Pułapka jest wyposażona w feromon o najwyższej jakości. Wabi on samice dorosłe szkodnika bezpośrednio do wnętrza zbiornika.

Środki różnego rodzaju mają wysoką skuteczność, ponieważ wabią one samców ćmy. Wynika z doświadczeń, że ma ona o wiele dłuższy czas działania, aniżeli inne feromony, które są dostępne na naszym rynku. Pułapka jest niesamowicie prosta w obsłudze. W środku znajdziemy koszyczek, w którym jest umieszczany feromon. Całe urządzenie się zawiesza przy pomocy sznurka w zasadzie w dowolnym miejscu.