Dmuchawy do liści – rodzaje i zastosowanie Posiadanie własnego ogrodu, czy dużego, czy małego, wiąże się z wieloma obowiązkami. Bywają jednak sytuacje, w których utrzymanie własnego ogrodu w należytym stanie wiąże się z różnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zbieranie liści, spadających z okolicznych drzew na ziemię. Fakt, zgarnięcie ich jeden raz nie wydaje się być jakimś szczególnym wyzwaniem. Co innego, gdy musimy to powtarzać wielokrotnie, zwłaszcza na dużym terenie. Wtedy zmęczenie powtarzalnym zajęciem bardzo szybko potrafi przerodzić się w irytację, dlatego dobrze jest poszukać na rynku dobrej dmuchawy do liści.

Jak możemy wykorzystać dmuchawy do liści?

Dmuchawy do liści, znane też jako odkurzacze ogrodowe, to urządzenia stworzone z myślą o prowadzeniu prac porządkowych w otwartym terenie, przede wszystkim w okresie jesiennym. Głównym ich zastosowaniem jest usuwanie opadłych liści ze sprzątanego terenu, czy to przedmuchując je w inne miejsce, czy zasysając do zbiornika, stanowiącego wyposażenie niektórych modeli. Dmuchawy są niezwykle przydatne podczas sprzątania nie tylko ogrodów, ale również chodników, parków czy podjazdów, dlatego chętnie wykorzystuje je personel zajmujący się utrzymaniem czystości tych miejsc.

Dmuchawy pozwalają na usuwanie nie tylko liści, ale też innych odpadów pochodzenia naturalnego, takich jak gałązki, kora czy drobne kamyki. Dobrze radzą sobie również ze świeżo skoszoną trawą. Niektóre modele mają też funkcję czyszczenia nawet tak trudno dostępnych miejsc jak rynny. Co więcej, dmuchawy do liści można używać podczas przymrozków do zdmuchiwania lekkiego, suchego śniegu z chodników czy podjazdów. Jest więc to sprzęt, z którego można korzystać praktycznie przez cały rok.

Dostępne warianty

Dmuchawy do liści różnią się od siebie wieloma parametrami. Najistotniejszym z nich jest sposób, w jaki urządzenie jest zasilane. Poza wydajnością i mocą, mającymi wpływ na ogólną efektywność odkurzacza ogrodowego, zasilanie również warunkuje zarówno efektywność pracy na konkretnym obszarze, jak i czas jej trwania. Rozróżnia się dmuchawy: elektryczne, akumulatorowe i spalinowe.

Dmuchawy zasilane sieciowo czyli elektryczne są jak na swój rozmiar dosyć lekkimi urządzeniami. Ponieważ bez stałego dostępu do prądu dmuchawa nie jest w stanie spełniać swojej funkcji, niekiedy problematycznym może być okablowanie, zwłaszcza za pomocą zbyt krótkiego bądź łatwo plączącego się przewodu. Mimo to, tego typu ogrodowe odkurzacze potrafią być poręczne i ciche w porównaniu do innych modeli. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniany przewód i mogące z nim wystąpić problemy, zaleca się stosować dmuchawy elektryczne przede wszystkim w mniejszych ogrodach.

Dmuchawy akumulatorowe, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w akumulator, który odpowiednio naładowany umożliwia wykorzystywanie urządzenia bez konieczności podpinania dodatkowego przewodu. Do niewątpliwych zalet tego typu jednostek należą, podobnie jak u tych elektrycznych, cicha praca, oraz spora wydajność urządzeń, zwłaszcza tych zaopatrzonych w pojemne baterie. Dmuchawy do liści z akumulatorem doskonale sprawdzą się podczas czyszczenia małych czy średnich ogrodów i oczyszczania ich z takich odpadów, jak suche liście czy małe gałązki.

Dmuchawy spalinowe to urządzenia o wielkiej sile i znakomitej wydajności, które z pewnością sprawdzą się w ogrodach o dużej powierzchni oraz w przestrzeni miejskiej. W związku z zastosowanym napędem, ich praca na tle innych typów jest dosyć głośna, aczkolwiek bardziej efektywna. Modele zasilane za pomocą silnika spalinowego cechuje duży i silny prąd powietrza, który bez problemu ułatwia sprzątanie posesji nawet z najcięższych zanieczyszczeń. Dmuchawy te przydatne są również zimą, gdy istnieje potrzeba odśnieżenia podjazdu czy chodnika z niezbyt grubej, za to ciężkiej warstwy śniegu.

Czym warto się kierować kupując dmuchawy do liści?

Chcąc nabyć takie urządzenie, z pomocą którego zaprowadzanie porządku w przydomowym otoczeniu stanie się łatwiejsze, istotny jest nie tylko napęd, z którego dana jednostka korzysta, ale też szereg innych ważnych czynników. Przede wszystkim trzeba umieć dobrać model odpowiedni do wielkości sprzątanego terenu i wymaganego czasu pracy.

Niebagatelne znaczenie ma też prędkość przepływu powietrza wydostającego się z dmuchawy. Ma on bezpośredni związek z jej mocą  – im większa moc, tym wydajniejsza praca i szybszy przepływ powietrza. Wyższa prędkość przepływu natomiast oznacza mocniejsze uderzenie w zanieczyszczenia znajdujące się na sprzątanej powierzchni.

Ważny jest też parametr obszaru podmuchu. Jest to powierzchnia obejmowana przez powietrze wypuszczane z urządzenia. To cecha istotna z punktu widzenia czasu trwania pracy, bowiem im większe pole nadmuchu, tym szybciej i sprawniej przebiegnie sprzątanie. Mając to na uwadze warto wybierać dmuchawy o szerokim strumieniu powietrza. Objętość poszczególnych modeli waha się w granicach 200-800 m3/h, w zależności od rozmiaru, napędu i innych składowych.

Przydatne mogą też okazać się funkcje dodatkowe, które niektóre jednostki mogą mieć do dyspozycji. Jednym z takich udogodnień jest blokada obrotów, umożliwiająca wybranie stałej wydajności pracy dmuchawy bez konieczności ciągłego kontrolowania mocy. Korzystne może być też zabezpieczenie przeciw przegrzaniu. Działa ono na zasadzie wykrywania przez czujnik zbyt wysokiej temperatury wewnątrz urządzenia, przez co dmuchawa automatycznie się wyłączy. W przypadku chęci zwiększenia żywotności dmuchawy dobrym dodatkiem będzie też system oczyszczania powietrza.

Istnieje wielu producentów mających w swojej ofercie dmuchawy do liści. Jednym z najbardziej polecanych na rynku jest marka Karcher. Sprzedawane przez nią urządzenia sprzątające cechuje wysoka jakość oraz duża różnorodność, pozwalająca bezproblemowo dobrać model adekwatny do wymagań i potrzeb klienta.