Zawciąg nadmorski jest jedną z najciekawszych, kwitnących bylin, które pięknie prezentują się na przydomowych skalniakach. Jego delikatne, różowe kwiaty doskonale urozmaicają skalniaki, ożywiając ich wygląd i tworząc piękny kontrast zarówno dla chłodnego koloru kamieni, jak i barwne tło dla innych wsadzanych w to miejsce roślin.
Zawciąg nadmorski – najważniejsze informacje
Zawciąg jest niewielką, typowo „poduszkową” byliną, która urzeka pięknem swoich różowych kwiatów już na początku wiosny, kiedy w ogrodzie większość roślin wciąż jest zielona. Jego kwiaty zebrane są na szczytach łodyżek i pojawiają się od początku maja, ale bywa, że cieszą oko już w ostatnich dniach kwietnia i utrzymują się na roślinie do czerwca. Po przekwitnięciu gatunek wciąż stanowi ozdobę – tworząc gęste, poduszkowe kępy z trawiastych liści i licznych kłączy.
Idealne miejsce: na skalniakach, w ogródkach żwirowych, na obwódkach ścieżek i rabatek, w zestawieniu z niskimi bylinami, przy murkach ogrodzeniowych, między kamieniami i w okolicy płytek chodnikowych. Coraz częściej zawciąg pojawia się też jako roślina na tzw. zielone dachy oraz kwiat donicowy, ozdobny i uprawiany w kamiennych korytkach. Bywa, że zadarnia się nim również obszary wrzosowisk, chociaż dziś częściej sięga się po tę odmianę właśnie do uprawy ogrodowej i dekoracyjnej.
Odmiany zawciąga nadmorskiego
Wśród odmian tej rośliny wyróżnia się zarówno te niskie, mające najmniejsze wymagania uprawowe, jak i nieco wyższe, których sztywne pędy trzeba corocznie przycinać. Różnice wizualne między różnymi odmianami są niewielkie i dotyczą zwykle wzrostu rośliny, kolory kwiatów i liści oraz tego, z jakiego naturalnego środowiska ona pochodzi.
- Little Penny – odmiana karłowata, niska, nie przekraczająca 10 cm wysokości. Kwiaty w kolorze intensywnego, ciemnego różu, osadzone na krótkich łodyżkach
- Alba – z białymi kwiatami i całkowitym wzrostem rośliny max 20 cm
- Rubrifolia – dwudziestocentymetrowa odmiana o ciemnoróżowych kwiatach i co ciekawe, również ciemnopurpurowych liściach, na których latem zaczynają się pojawiać różne odcienie zieleni
- Rosea – z delikatnymi, jasnoróżowymi kwiatami i wysokością 15-20 cm
- Nifty Thrifty – to odmiana o wys. około 10-15 cm, której liście są biało-zielone, wyraźnie pstre, a kwiaty różowe
- Splenders Perfecta – piękna odmiana o ciemnoróżowych kwiatach, dochodząca do wysokości 20 cm.
Wymagania dotyczące uprawy
Największym atutem tej byliny jest to, że jest ona bardzo łatwa w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. To zaleta, którą docenią szczególni ci, dla których czas odpoczynku w ogrodzie jest cenny i nie chcą go tracić na wielogodzinne zabiegi pielęgnacyjne. Podstawowe wymagania zawciąga to:
- Słoneczne stanowisko, tak by miał dobry dostęp do naturalnego światła. Bywa, że będzie też dobrze rósł w lekkim cieniu, ale z pewnością nie w miejscu całkowicie odciętym od słońca.
- Podłoże żyzne i niezbyt żyzne, dość suche i przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Najlepiej żeby wyróżniało się ono pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie zaleca się ryzykowania uprawy w glebie wapiennej ani zasadowej
- Wysiew optymalnie z sadzonek lub nasion. W tym pierwszym przypadku roślina urośnie zdecydowanie szybciej, w drugim, trzeba będzie na to dłużej poczekać. Sadząc z sadzonek – rozmieszcza się je w odległości 25-30 cm, tak by każda z roślin miała dla siebie odpowiednio dużo miejsca.
Ważne: ten gatunek źle znosi tzw. wodne zastoiny w glebie, dlatego w okresie intensywnych, jesiennych opadów warto sprawdzać, czy nie utworzyły się wokół za duże kałuże. Bliski długi kontakt z wilgocią może doprowadzić do rozwinięcia się chorób grzybowych rośliny, a bliżej zimy również do porażenia rdzą. Kałuże najlepiej odprowadzić, nie dopuszczając do długotrwałego przemoknięcia byliny.
Jak pielęgnować zawciąg nadmorski?
Dobra wiadomość jest taka, że gatunek ten, bez względu na odmianę nie wymaga żadnych wyjątkowych prac pielęgnacyjnych!
- Młode rośliny – podlewamy częściej, starsze nie. Poradzą sobie dobrze bez wspomagania.
- Zasilanie – raz na kilka lat nawozem organicznym.
- Po zakończeniu kwitnienia należy usunąć przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu będzie rósł obficiej, ale też nie jest to absolutnie konieczne. Jeśli uschnięte kwiaty zostaną na roślinie, to po prostu będzie rosła słabiej, ale bezpośrednio jej to w żaden sposób nie zaszkodzi
- Nie trzeba go okrywać na zimę – zawciąg nadmorski jest w pełni mrozoodporny, więc świetnie poradzi sobie sam nawet w czasie większych mrozów
- Zimą pilnujemy jedynie, żeby podłoże rośliny nie było mokre i ciężkie, bo to może doprowadzić do gnicia i zamierania kęp
Po pierwszych trzech latach uprawy, dla utrzymania pięknego wyglądu zawciąga, warto jest go nieco odmłodzić. Potrzebę wykonania tego zabiegu zauważymy gdy środkowe kępy rośliny zaczną łysieć, a ona sama będzie mniej gęsta i straci swój piękny, zwarty charakter. To właśnie wtedy, końcem lipca i początkiem sierpnia dzielimy rozrośniętą kępę tak, by poszczególne jej części miały zachowany korzeń i każdą z takich części wsadzamy w inne miejsce. Z jednej strony pozwoli to rozrzedzić roślinę i zrobić jej więcej miejsca, a z drugiej rozmnożyć ją np. w innych miejscach skalniaka czy działki. Uzyskane tą drogą sadzonki zawciąga nadmorskiego od razu wsadzamy w miejsce docelowe, ponieważ roślina ma już korzeń i nie trzeba go dodatkowo wzmacniać, ani umieszczać w doniczkach.