Wśród kilku różnych rodzajów betonu, ten podkładowo-wyrównawczy, znany pod potoczną nazwą „chudy beton” wcale nie jest chudy! Określenie to wiąże się wprost z jego składem i wytrzymałością oraz z przeznaczeniem. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego nie uda nam się go wykorzystać do każdego typu prac budowlanych?

Co to znaczy chudy beton?

Chudy beton to ni mniej ni więcej jak specjalna warstwa podkładowa, która stanowi swoistą platformą roboczą do wykonywania na niej dalszych prac. Dobrym przykładem może tu być wykorzystanie jej jako podkład pod fundamenty, które same w sobie robi się już z innego rodzaju betonu. Chudy „chudziak” kładzie się wprost na gruncie, w wykopie, na którym później prowadzone będą dalsze prace. Beton ten nie jest główną warstwą budowlaną, a jedynie jej wsparciem. Opowiadając na pytanie co to znaczy chudy beton, trzeba więc przede wszystkim brać pod uwagę jego wytrzymałość, skład i miejsce wylewki, pamiętając, że poza nim, do budowy konieczne będą tez inne, mocniejsze warstwy!

Z czego robi się chudy beton?

Ten materiał budowlany powstaje z konkretnej mieszanki cementu, piasku, żwiru i wody, których proporcje i finalny efekt określa się normą PN-S-96013. Całość jest betonem nienośnym o stosunkowo małej wytrzymałości na ściskanie (nie przekracza ona 10 MPa) i klasie B-7,5 do B-10. Jeśli już wiemy, z  czego robi się chudy beton, należy też mieć na uwadze fakt, że optymalna grubość tej warstwy (np. wylewana pod fundament) nie przekracza 10-15 cm.

Jakie proporcje na chudy beton?

By „chudziak” spełniał wszystkie normy wytrzymałości i dobrze sprawdzał się w swojej roli, musi zostać zmieszany we właściwym stosunku swoich składników. Tak, by wiązanie całości dało odpowiednią normę i trwałość. Jakie proporcje na chudy beton? Na przykładzie metra sześciennego mieszanki:

  • 150 kg cementu
  • 1400 kg żwiru
  • 650 kg piasku
  • Plus 190 litrów wody

Chudziak – jak powinno się go wylewać, aby zrobić to prawidłowo?

Chudy beton zawsze (bezwzględnie!) wylewamy prosto na grunt. Jego pozycja musi znajdować się między ziemią, a głównym betonem konstrukcyjnym. Grubość warstwy od 10 do 15 cm. Mniejsza niż 10 nie jest zalecana, gdyż może nie spełnić swoich właściwości i nie być tak stabilna, jak to konieczne. Najwygodniej wylewa się chudziaka z gruszki.

Ile schnie chudziak?

Standardowo to, ile schnie chudziak zależne jest głównie od stanu pogody i tego, czy wylewa się go w deszczu, czy przy warunkach suchych. W optymalnych – chudy beton wyschnie już po około 24 godzinach, i to od tego czasu będzie można po nim już chodzić czy planować kolejne pracy z następnymi warstwami.

Chudziak – jak zrobić chudy beton?

Do samodzielnego wykonania mieszanki należy posiadać cztery bazowe produkty: cement, żwir, piasek i wodę, a następnie zmieszać je ze sobą zgodnie z omówionymi wcześniej proporcjami. Niedostosowanie proporcji lub ich znaczne przekroczenie, w którejś ze składowych może niestety obniżyć jakość tego betonu i zupełnie zmienić jego właściwości, dlatego szczególnie trzeba mieć to na uwadze. Czasem lepiej zamiast pytać o to, jak samemu zrobić chudy beton – postawić na gotowe mieszanki i zamówić je wprost na plac budowy.

Chudziak  – wady i zalety

Podstawowym zadaniem tego typu betonu jest stanowienie wytrzymałej i mocnej warstwy wyrównawczo-podkładowej. To dzięki niej całość budowy jest dopracowana od A do Z, a dodatkowo chudziak wspiera układanie ław z betonu konstrukcyjnego i chroni przed mieszaniem się go z gruntem, co mogłoby osłabić całą budowę. Chudy beton zabezpiecza warstwy główne przez obniżaniem się ich wytrzymałości, zapobiega odsączaniu wody z mieszanki i sprawia, że „trzon” budowy jest twardy i nie naraża się go na pęknięcia np. w etapie wstępnego wiązania się całej mieszanki. Chudziak  – wady i zalety w pigułce:

  • Zalety: stabilizuje elementy na placu budowy, wzmacnia konstrukcję, wyrównuje podłoże, zwiększa wytrzymałość warstwy konstrukcyjnej i nie prowadzi do jej stykania się z podłożem
  • Wady: ma niską odporność na ściskanie, dlatego jego wykorzystanie jest ograniczone do warstwy podkładowej i nie wolno go stosować jako beton główny (nie wytrzyma!)

Betony chude powszechnie stosuje się dziś jako bazy do posadzek przemysłowych np. w halach produkcyjnych czy magazynowych, w budownictwie drogowym, przemysłowym, oraz wszędzie tam, gdzie niezbędna jest trwała i mocna podbudowa.

Papa na chudziak – czy zawsze jest konieczna?

Wiele osób pyta czy papa na chudziak jest konieczne i zawsze należy ją stosować. Otóż nie! Papa sama w sobie wzmacnia właściwości izolacyjne konstrukcji, a jeśli położy się ją na chropowaty chudziak, to rzeczywiście efekt będzie zauważalny. Papa będzie mniej podatna na uszkodzenia, a izolacja budynku lepsza. Oczywiście nie każdy budynek musi mieć doskonałe właściwości izolacyjne, np. nie wymagają tego magazyny, w których tylko składuje się towar, dlatego w takich przypadkach można z papy zrezygnować.

Ile kosztuje chudy beton?

Ceny chudego betonu wahają się w zależności od regionu, w którym jest on sprzedawany (zapotrzebowanie) i producenta oraz jego zdolności przerobowych. Ile kosztuje chudy beton średnio? Za 1 metr sześcienny zapłacimy od 160 do nawet 190 zł netto (chudy beton o klasie B10). Do tej ilości betonu trzeba też oczywiście doliczyć koszt jego dostawy na plac budowy. Osobno wycenia się chudy beton z gruszki, która za pomocą specjalnej pompy od razu wylewa go we wskazane miejsce. Tu koszty mogą sięgać do ok 350 zł ma m3. Dodatkowo chudy beton można kupić na 25 kg worki, które idealnie sprawdzą się pod mniejsze potrzeby, ale wydatkiem osobnym będzie żwir, piach i woda do rozrobienia mieszanki oraz praca własna.