Planując wykonanie elementów z betonu architektonicznego, w pierwszej kolejności należy przemyśleć wybór formy do odlewów z betonu. Od tego zależy jakość, koszt, szybkość oraz łatwość wykonania danego elementu betonowego.

Jednorazowe formy do odlewów z betonu architektonicznego

Przystępując do wyboru formy do odlewów z betonu należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Czy odlew betonowy ma być produktem jednorazowym, czy zamierzamy wykonać serię produktów.
  2. Jaką powierzchnię mają mieć formy do odlewów z betonu i jaka powinna być ich struktura.
  3. Na wybór formy ma również wpływ kształt samego elementu, dlatego należy określić, czy potrzebna jest forma elastyczna, czy wystarczająca będzie sztywna.
  4. Jakie środki finansowe zamierzamy przeznaczyć na wykonanie formy.

Jeżeli nasza forma do odlewów z betonu ma być produktem jednorazowym, to warto wybrać formę możliwie prostą i tanią lub poszukać czegoś gotowego (domowe naczynie, foremka, miski itp.). Najprostszym i najtańszym sposobem jest wykonanie formy z białej płyty laminowanej. Taka forma jest zwykle jednorazowa i stosuje się ją na niewielką ilość odlewów. Forma z białej płyty laminowanej jest prosta w wykonaniu, materiał bardzo tani, a ostateczny efekt jest ładny. Co najważniejsze, przy użyciu takiej najprostszej i najtańszej formy możemy wykonać prawie wszystko, m.in. blat na stół, szafki kuchenne i łazienkowe, umywalkę betonową, płyty ścienne itp.

Forma na "Cegły z betonu architektonicznego" - Art Silpol
Formy do odlewów z betonu architektonicznego

Formy do odlewów z betonu architektonicznego — produkcja masowa

W przypadku produkcji masowej należy pomyśleć o rozwiązaniach profesjonalnych. Można skorzystać z następujących form:

  1. Formy stalowe lub blaszane (najlepiej blacha nierdzewna). Do zalet takich form należą: opłacalność dla odlewów od kilku do kilkunastu sztuk, średni koszt formy, bardzo długa żywotność, duża powtarzalność wyrobów, szczelność formy, średnia szybkość wykonywania (konieczność czyszczenia po każdym odlewie), możliwość stosowania środków antyadhezyjnych (łatwiejsze czyszczenie formy).
  2. Silikon, którego zalety są następujące: opłacalność dla odlewów seryjnych, wysoki koszt formy, ale stosunkowo długa żywotność, powtarzalność wyrobów (szczelność formy), szybkość wykonywania (łatwość czyszczenia).
  3. Forma z poliuretanu, która jest najtrwalszym rozwiązaniem. Do jej zalet należą: opłacalność dla odlewów seryjnych, najdłuższa żywotność (t akurat wiąże się z wysokim kosztem formy), powtarzalność wyrobów (szczelność formy), znaczna szybkość wykonywania, konieczność stosowania profesjonalnych środków antyadhezyjnych (zmniejszają zużycie formy).

Rozwiązań na wykonanie formy do odelwów z betonu architektonicznego jest zdecydowanie więcej, ale zaprezentowane powyżej są najpopularniejsze.