W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie trwa cykl spotkań „Dizajn na fali”, który zgromadził grono uznanych ekspertów dyskutujących o roli i przyszłości polskiego dizajnu. Spotkania te stanowią platformę do rozmów na temat edukacji projektantów, podnoszenia świadomości producentów oraz konsumenckiego postrzegania designu. Kolejne wydarzenie zaplanowano na 23 kwietnia.

Spotkania prowadzi dr Dominik Lisik, znany projektant, kurator i krytyk dizajnu. Lisik, absolwent Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie oraz AA School of Architecture w Londynie, jest też doktorem Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Jego doświadczenie obejmuje pracę redaktora w kwartalniku „2+3D” oraz wykładowcy na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Najbliższe spotkanie, zatytułowane „Dizajn w służbie społeczeństwa – projektowanie inkluzywne i uniwersalne”, odbędzie się o godz. 18.00. Wśród gości specjalnych znajdą się dr Joanna Krokosz oraz dr Lech Kolasiński.

dr Joanna Krokosz – projektantka i wykładowczyni na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kieruje Pracownią Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego. Zajmuje się projektowaniem społecznym, włączającym i uniwersalnym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Od 2022 roku jest jurorką konkursu make me! odbywającego się w ramach Łódź Design Festival.

dr Lech Kolasiński – artysta interdyscyplinarny i projektant. Prowadzi prace badawcze w zakresie projektowania uniwersalnego, architektury informacji dotykowej i dotykowej informacji zwrotnej. Zajmuje się adaptacjami edukacyjnymi i tyflograficznymi trawestacjami dzieł sztuki dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku oraz malarstwem. Od 2014 roku wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu KEN w Krakowie.

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej głównego budynku Muzeum Manggha, z wejściem w cenie 5 zł. Płatność możliwa jest na miejscu lub online, z prośbą o wcześniejsze przybycie.

Partnerem serii spotkań jest firma Geberit, co podkreśla zaangażowanie w promocję wartościowego designu.