Bukszpan jest rośliną bardzo popularną na naszych działkach. Stosunkowo nie ma zbyt dużych wymagań, a można przy jego udziale stworzyć ciekawe kompozycje, piękne żywopłoty czy też rabaty. Bukszpan można podcinać na różne wymyślne kształty, które sprawią, że nasz ogród będzie niebanalny. Musimy jednak uważać na choroby bukszpanu.

Najbardziej popularne choroby bukszpanu

Pomimo tego, że jest to piękna roślina, to musimy uważać na jej choroby. Bowiem choroby bukszpanu zdarzają się bardzo często. Najpopularniejszą chorobą jest tak zwana biała plamistość liści bukszpanu. Jest to choroba, którą rozpoznamy po liściach. Liście, które są chore usychają, a następnie opadają. Jak wyleczyć tę chorobę? Należy wycinać oraz niszczyć części porażone oraz stosować tak zwane fungicydy.

Kolejną dosyć spotykaną chorobą bukszpanów jest mączniak prawdziwy. Gdy widzimy na naszym krzewie biały nalot, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z tą właśnie chorobą. Mączniak co ciekawe może się przenosić na inne rośliny. Wykrycie wczesne choroby jest tutaj bardzo ważne. Aby zapobiec tej chorobie musimy podlewać rośliny, ale nie mocząc ich liści. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne środki do walki z mączniakiem.

Możemy także się spotkać z chorobą, która głównie dotyczy sadzonek podczas ukorzeniania. Mowa o zgorzeli zgnilakowej. W chorobie tej korzenie oraz podstawy pędów gniją. Zaobserwować to możemy po wyjęciu z podłoża egzemplarza. Liście podczas tej choroby tracą kolor, a roślina ogólnie słabnie. Aby pozbyć się tej dolegliwości należy usunąć sadzonki, a resztę podlać wodą z fungicydami.

To nie wszystko

Powyższe choroby to niestety nie wszystkie dolegliwości, które mogą spotkać nasze rośliny. Jednak nie musimy znać tych wszystkich schorzeń. Gdy coś nas zaniepokoi w wyglądzie naszych bukszpanów można sprawdzić przyczynę w sieci. Znając konkretną chorobę internauci pomogą nam jej się pozbyć sprawdzonymi sposobami. Warto, aby móc w porę zareagować. Niestety większość osób uważa, że dana dolegliwość sama przejdzie i nie podejmują żadnych kroków. W ten sposób zarazić się mogą nasze inne rośliny. Zatem zakładając ogród weźmy pod uwagę przegląd dokładny roślin przynajmniej raz w tygodniu. Gdy tylko coś nas zaniepokoi to podejmijmy stosowne kroki. W innym wypadku doprowadzimy nasz ogród do złego stanu i nie będzie on już nas tak cieszył jak kiedyś. Jest to nasz obowiązek, którymi musimy wypełnić, aby nie tylko nasze bukszpany były w dobrej formie, ale także inne kwiaty, krzewy i drzewka.