Pelargonia angielska ma kwiaty jeszcze większe i jeszcze piękniejsze, niż rabatowe pelargonie. Jednak wymagają na pewno bardziej starannej opieki. Szczególnie musimy się nimi zająć podczas deszczowej pogody, która panuje od znacznie dłuższego czasu.

Jakie pelargonie kupować?

Kupować powinniśmy okazy z kwiatami oraz z zawiązanymi pąkami. Aby pąki te się w ogóle zawiązywały, to musimy co dwa tygodnie zasilać pelargonie. Koniecznie powinniśmy postawić na odżywkę, która jest przeznaczona specjalnie dla pelargonii. Takowa odżywka posiada masę potasu oraz fosforu.

Jeśli nie mamy takiej odżywki i nie mamy możliwości jej zakupu, to możemy zastosować balkonowe rośliny, które mają bardzo podobny skład. Nawożenie jest najważniejsze. Pelargonia angielska nie nawożona przestaje z czasem zawiązywać pąki.

Sporo słońca

Tak naprawdę to tylko w miejscu dobrze oświetlonym pelargonie angielskie kwitną niesamowicie obficie. Jeśli trzymamy je w swoim domy, to powinniśmy je postawić na południowym oknie, ale tak, aby liście nie dotykały szyb. W takiej sytuacji mogą zostać poparzone.

Nie wolno nam także zaniedbać podlewania. Z drugiej jednak strony nie wolno zalać korzeni. Wówczas mogą one łatwo zgnić. Silne opady niestety powodują, że kwiaty się zlepiają oraz brązowieją. Wówczas czym prędzej należy je usuwać. Właśnie z tego względu pelargonie angielskie świetnie się czują na lodżii, gdzie osłonięte są.

Jakie choroby dotykają pelargonii angielskiej?

Po kilku tygodniach nieustannych deszczy pelargonie niestety mogą chorować. Poza zlepianiem się i gniciem płatków, choroba także się pojawia na liściach. Rozszerzają się plamy, a po kilku dniach mogą się pokryć brunatnym nalotem. Są to objawy tak zwanej szarej pleśni.

Wszelkie części porażone rośliny powinniśmy usuną, a roślinę spryskać specjalną odżywką. Oprysk należy powtórzyć po tygodniu. Szczególnie gdy w dalszym ciągu jest wilgotno. Wówczas zarodniki grzybów mają wręcz idealne warunki do rozwoju. W sklepach ogrodniczych kupimy odpowiednie odżywki i środki na pojawiające się choroby u pelargonii angielskiej.

Pelargonie angielskie także powinniśmy kupować w sprawdzonych miejscach. Zakupom roślin w supermarketach mówimy stanowcze – NIE. Warto jak najbardziej kupować pelargonie w sklepach ogrodniczych czy też w hurtowniach ogrodniczych. Nie tylko w takich miejscach są oferowane dużo niższe ceny, ale do tego także jakość kwiatów jest znacznie wyższa. Na pewno cały czas ogrodnicy o nie dbają. W supermarketach rośliny są najczęściej przesuszone i ogólnie rzecz biorąc zaniedbane.