Pelargonia angielska ma kwiaty jeszcze większe i jeszcze piękniejsze niż rabatowe pelargonie. Jednak wymagają na pewno bardziej starannej opieki. Szczególnie musimy się nimi zająć podczas deszczowej pogody, która panuje od znacznie dłuższego czasu.

Jakie pelargonie kupować?

Kupować powinniśmy okazy z kwiatami oraz z zawiązanymi pąkami. Aby pąki te się w ogóle zawiązywały, to musimy co dwa tygodnie zasilać pelargonie. Koniecznie powinniśmy postawić na odżywkę, która jest przeznaczona specjalnie dla pelargonii. Takowa odżywka posiada masę potasu oraz fosforu.

Jeśli nie mamy takiej odżywki i nie mamy możliwości jej zakupu, to możemy zastosować balkonowe rośliny, które mają bardzo podobny skład. Nawożenie jest najważniejsze. Pelargonia angielska nienawożona przestaje z czasem zawiązywać pąki.

Jak długo kwitnie pelargonia angielska?

Pelargonia angielska kwitnie od maja do października. Kiedy przekwitnie, można ją postawić na chłodnym parapecie, aby przezimowała.

Roślinę należy sadzić w żyznej, przepuszczalnej glebie (może mieć lekko kwaśny odczyn). Przy młodych roślinach przesadzanie można wykonywać co roku. Pelargonia angielska lubi mieć dobrze dobraną donicę ‒ ani za dużą, ani za małą. Wtedy nie trzeba jej tak często przesadzać.

Stanowisko dla pelargonii angielskiej

Tak naprawdę to tylko w miejscu dobrze oświetlonym pelargonie angielskie kwitną niesamowicie obficie. Jeśli trzymamy je w swoim domy, to powinniśmy je postawić na południowym oknie, ale tak, aby liście nie dotykały szyb. W takiej sytuacji mogą zostać poparzone.

Nie wolno nam także zaniedbać podlewania. Z drugiej jednak strony nie wolno zalać korzeni. Wówczas mogą one łatwo zgnić. Silne opady niestety powodują, że kwiaty się zlepiają oraz brązowieją. Wówczas czym prędzej należy je usuwać. Właśnie z tego względu pelargonie angielskie świetnie się czują na lodżii, gdzie osłonięte są.

Jak przycinać pelargonie angielskie?

Jeśli chcemy, aby nasza pelargonia zawiązywała nowe pąki, z których pojawią się kwiaty, musimy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Jeśli pokrój rośliny ma być zwarty i krzaczasty to pędy młodej rośliny należy przyciąć około 3 tygodnie po posadzeniu. Usunięcie wierzchołków sprawi, że młode pędy będą się rozgałęziać, co skutkować będzie późniejszym gęstym pokrojem.

Na koniec okresu kwitnienia należy przyciąć wszystkie pędy na wysokość ok. 10-15 cm, przy czym na każdym pędzie należy pozostawić co najmniej dwa oczka. Z tej rezerwy po zimie pelargonia rozwinie nowe łodygi.

Pelargonie angielskie w naszym klimacie mogą spokojnie rosnąć przez 2-3 lata, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie przygotowanie roślin i pomieszczenia. Kiedy temperatura nocą zacznie spadać poniżej 10°C, pelargonie rabatowe należy wykopać, a balkonowe wyjąć z doniczek. Pędy przycinamy na 10-15 cm i sadzimy grupami po 3-4 sztuki do doniczki. Pelargonie są w stanie przetrwać w temperaturze ok. 15°C. Pod koniec marca rośliny zbudzą się ze snu i będą mogły być przesadzone do świeżego podłoża. Od tej pory należy je też normalnie podlewać i nawozić.

Jakie choroby dotykają pelargonię angielską?

Po kilku tygodniach nieustannych deszczy pelargonie niestety mogą chorować. Poza zlepianiem się i gniciem płatków choroba także się pojawia na liściach. Rozszerzają się plamy, a po kilku dniach mogą się pokryć brunatnym nalotem. Są to objawy tak zwanej szarej pleśni.

Wszelkie części porażone rośliny powinniśmy usunąć, a roślinę spryskać specjalną odżywką. Oprysk należy powtórzyć po tygodniu. Szczególnie gdy w dalszym ciągu jest wilgotno. Wówczas zarodniki grzybów mają wręcz idealne warunki do rozwoju. W sklepach ogrodniczych kupimy odpowiednie odżywki i środki na pojawiające się choroby u pelargonii angielskiej.

Pelargonie angielskie także powinniśmy kupować w sprawdzonych miejscach. Zakupom roślin w supermarketach mówimy stanowcze – NIE. Warto jak najbardziej kupować pelargonie w sklepach ogrodniczych czy też w hurtowniach ogrodniczych. Nie tylko w takich miejscach są oferowane dużo niższe ceny, ale do tego także jakość kwiatów jest znacznie wyższa. Na pewno cały czas ogrodnicy o nie dbają. W supermarketach rośliny są najczęściej przesuszone i ogólnie rzecz biorąc zaniedbane.

Czy pelargonia angielska jest wieloletnia?

Pelargonia jest rośliną wieloletnią. W Polsce uprawia się ją jako sezonową, ale jej okazy można przechować do wiosny w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Do domu należy ją przenieść przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, chociaż zdarza się, że wytrzymuje jesienne chłody (ok. 3 st. C).

Czy pelargonia angielska jest trująca?

Pelargonia angielska zawiera dwie groźne toksyny. Pierwszą z nich jest linalol, drugą geraniol. Dlatego nawet niewielka ilość zjedzonej pelargonii może wywołać wymioty i brak apetytu. Do mniej powszechnych, ale też bardzo nieprzyjemnych dolegliwości należy zapalenie skóry. W przypadku spożycia rośliny należy udać się do lekarza.

Pelargonia angielska — odmiany

Na szczególną uwagę zasługuje pelargonia angielska biała 'Dark White’ o oryginalnych śnieżnobiałych kwiatach. Godna polecenia jest również odmiana 'Mona Lisa Weis’. To również pelargonia angielska biała, przy czym jej płatki posiadają delikatne różowe akcenty.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także odmiana 'Aristo burgundy’ o kwiatach w kolorze karminowym oraz 'Mikado’, która posiada łososiowe kwiaty z ciemniejszym oczkiem.

Cena sadzonek nie jest zbyt wysoka. W sezonie ładne okazy można kupić za ok. 5-6 zł za sztukę, a ciekawsze odmiany w cenie 12 zł. Biorąc pod uwagę, że jest to roślina wieloletnia, cena ta wypada bardzo korzystnie.