Rozwój budownictwa sprawił, że tarasy nie są już miejscem z którego korzystamy tylko i wyłącznie w czasie słonecznej pogody. Mnogość różnych rozwiązań dotyczących zabudowy tarasowej pozwala na ochronę takiego miejsca i zabezpieczenie go przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wpływa to nie tylko na przedłużenie żywotności samego tarasu, ale daje nam także możliwość korzystania z niego przez cały rok. Taka inwestycja z pewnością spotka się z zadowoleniem wszystkich członków rodziny.
Budowa tarasu to świetne rozwiązanie, pozwalające zwiększyć powierzchnię użytkową naszego domu. W zależności od rodzaju szkieletu konstrukcji, taras może być zbudowany na kilka sposobów:
- taras ułożony na legarach, bezpośrednio na utwardzonym podłożu
- taras zamontowany na betonowych bloczkach lub specjalnych metalowych profilach
Jak zadaszyć taras?
W Polsce pogoda potrafi bywać kapryśna, dlatego posiadacze tarasów często decydują się na jego zadaszenie. Wśród najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, do wyboru są zadaszenia m.in. drewniane, poliwęglanowe czy te wykonane z polichlorku winylu (PVC).
- Zadaszenie drewniane z pewnością doda naturalnego wyglądu naszemu tarasowi, ale warto w tym przypadku pamiętać o systematycznej konserwacji takiego zadaszenia. Może pełnić funkcję zwykłej pergoli, ale taki wybór nie zapewni nam żadnej ochrony przed opadami.
- Zadaszenie poliwęglanowe wykonuje się najczęściej z gotowych płyt. Poliwęglan charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na niskie i wysokie temperatury oraz zapewnia świetną ochronę przed opadami atmosferycznymi. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania mogą być jego walory akustyczne, ponieważ dobrze tłumi dźwięk opadów.
- Zadaszenie z polichlorku winylu, popularnie nazywanego PVC, charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Jest to bardzo trwały materiał, który bez najmniejszego problemu może być użytkowany przez lata.
Jak zabudować taras?
Zabudowa tarasu to nie tylko większy komfort czy też ucieczka od spojrzeń ciekawskich sąsiadów. Zabudowany taras to przede wszystkim strefa, która nie będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych, takich jak porywisty wiatr, zacinający deszcz czy palące słońce.
Jednym z pomysłów może być szklana zabudowa. Szkło użyte w takich konstrukcjach jest dodatkowo hartowane i laminowane, co wpływa znacząco na jego wytrzymałość. Taras zabudowany w taki sposób będzie wyglądać bardzo estetycznie. Dodatkowo, w przypadku budynków publicznych, szklana zabudowa może spełnić funkcję kawiarnianego ogródka. Taki rodzaj zabudowy montuje się najczęściej na aluminiowej konstrukcji.
Jak zadaszyć taras przy domu?
Zabudowa tarasu z plandeki to cieszące się dużą popularnością rozwiązanie. Materiały te zazwyczaj wykonane są z polichlorku winylu i stanowią barierę nie do pokonania dla wody czy wiatru. Taka zabudowa może być wyposażona w strefy okienne, co dodatkowo podniesie walory użytkowe takiego rozwiązania.
Jak zabudować taras przed wiatrem?
Plandeki dedykowane do zabudowy tarasu można wyposażyć w odpowiednie paski, które pozwolą nam na bardzo szybkie podwieszanie i podwijanie plandek. Użytkownicy docenią to udogodnienie szczególnie w ciepłe dni, kiedy korzystanie z plandek nie jest konieczne. W razie gwałtownej zmiany warunków pogodowych, kiedy pojawi się mocny wiatr, ponowne rozwinięcie plandeki zajmie nam tylko chwilę.
Plandeki tarasowe uzbrojone w paski do podwieszania i podwijania produkuje firma plandekinawymiar.pl. To sprawdzony polski producent zajmujący się technicznym zaopatrzeniem przemysłu. Produkowane przez niego plandeki to sprawdzona jakość, doceniona przez wielu klientów.
Zadaszenie i zabudowa tarasu to świetny pomysł dla wszystkich, którzy pragną być na co dzień bliżej przyrody. Przeszklony czy zabudowany plandeką taras stanie się naszym ulubionym miejscem, które ochroni nas przed natarczywymi promieniami słońca czy deszczem w pochmurne dni.
Artykuł zewnętrzny.