Oskar Zięta jest zachwycony właściwościami metali, które przekształca w meble i rzeźby, które nie tylko bawią zmysły, ale często też przytłaczają swoją imponującą skalą i przekraczają granicę między tym, co możliwe, a tym, co jedynie wyobrażone. W swojej twórczości wykorzystuje autorską metodę obróbki metalu, która daje nieskończone możliwości manipulacji materiałem, nie tracąc przy tym autentyczności i naturalności rzemiosła. Jego projekty są owocem bliskiej relacji między człowiekiem a materiałem, tradycji przekazywanej przez jego ojca Jana i dziadka Bolesława. Podczas gdy oni pracowali własnymi rękoma i ciężkimi narzędziami, Oskar Zięta stosuje bardzo wyrafinowane metody obróbki stali.

Wartością fundamentalną dla wszystkich projektów Zieta Studio jest ekologia, technologia i ekonomia. Kiedy w 1957 roku Cassina rozpoczęła produkcję krzesła Superleggera zaprojektowanego przez Gio Pontiego, badania nad wytrzymałością i lekkością konstrukcji dotyczyły głównie architektury. W swoich projektach innowacyjni twórcy, tak jak Buckminster Fuller czy Jean Prouvé, kładli nacisk na jakość konstrukcji ponad formą. W 2019 roku Oskar Zięta postanowił stanąć przed wyzwaniem związanym z lekkością w projekcie funkcjonalnego obiektu, który wzbudził zainteresowanie na całym świecie. Wynikiem jego wysiłków jest krzesło ULTRALEGGERA, które zadziwia swoją lekkością i hipnotyzuje od pierwszego spojrzenia.

Kameralna forma architektoniczna TAJDO to innowacyjny, półprzezroczysty podział wnętrza lub dekoracyjny element, który doskonale komponuje się z wyjątkowymi wnętrzami, oferując szerokie możliwości personalizacji. Lustra Zięty, osadzone w bionicznych ramach, wzbudzają zainteresowanie. Dzięki swoim elastycznym deformacjom rozpraszają światło w nieoczywisty sposób, tworząc wyjątkowe doznania sensoryczne. Teraz portfolio luster zostało wzbogacone o nowe gradientowe wykończenia, zainspirowane fascynacją Zięty kosmosem. Rozszerzają one także kolekcję RONDO o nowe kształty i odcienie oraz poszerzają kolekcję TRANSITIONS o kształt i odcień HELIX NEBULA. Kolekcja COTTON CANDY w rozbudowanych aranżacjach wprowadziła stalową powierzchnię w nowe, fascynujące wymiary percepcji. Zieta Studio zaprezentowało charakterystyczną ofertę akcesoriów, a główną rolę odgrywają tu WAZONY ZIETA, które uzupełniają, kontynuują lub poszerzają narrację stalowych refleksów.

CRASH to natomiast obiekty o ambitnej i zaawansowanej produkcji, w tym wyjątkowy stół CRASH. Poświęcając uwagę także powierzchniom poziomym, nie można zapominać o HUBA, będącym premierą w kategorii konsoli. ZIETA LUMINARIES to doskonałe połączenie sztuki, technologii i fascynacji światłem. Kolekcja ta jest efektem badań potencjału autorskiej technologii FiDU w lampach, które harmonijnie łączą się z tradycyjną techniką przędzenia metalu.

Wszystkie projekty Zieta Studio opierają się na fundamentalnej zasadzie zawartej w manifeście „mniej znaczy mniej”, co oznacza badania technologiczne mające na celu optymalizację lekkości, wykorzystanie zaawansowanych technologii w rozszerzaniu objętości metalu i zastosowanie algorytmów parametrycznych. To wszystko składa się na narrację o ciągłym zmniejszaniu zużycia materiałów, energii i danych. Prace Oskara Zięty nie są więc tylko szczegółową opowieścią o estetyce i formie, ale również prowadzą dialog społeczny na temat odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji na rzecz dobra przyszłych pokoleń.

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na stronę: https://www.zieta.pl/en.