Po wypalaniu płytek w temperaturze bardzo wysokiej są one kalibrowane, a więc sortowane. Część z nich także jest rektyfikowana. Płytki rektyfikowane mają takie samy rozmiary oraz także regularne brzegi. Czym różnią się jeszcze od kalibrowanych płytek? Przekonajmy się.

Płytki kalibrowane

Płytki ceramiczne, które się wyjmuje z pieca, mogą różnić się pomiędzy sobą rozmiarem. Wynika to po prostu ze specyfikacji produkcji oraz jest dopuszczalne przez wszelkie normy. Po wypaleniu są kalibrowane z reguły, a więc sortowane w partie o wymiarach bardzo zbliżonych. Warto na to zwracać uwagę i wybierać płytki o tym formacie.

Czym jest rektyfikacja płytek?

Aby płytki ceramiczne rzeczywiście miały regularne brzegi oraz także identyczne rozmiary, poddaje się je właśnie procesowi rektyfikacji. Rektyfikacja płytek polega na obcięciu mechanicznym czy też zeszlifowaniu brzegów.

Płytki rektyfikowane utrzymują rozmiar założony przed producenta i to z dokładnością do 0,2 milimetra. Co więcej kąty pomiędzy bokami kolejnymi wynoszą dokładnie dziewięćdziesiąt stopni. Krawędzie kalibrowanych płytek zaokrąglone są, a płytek rektyfikowanych są ostre. Nadaje to okładzinie charakter nowocześniejszy. Płaszczyzny z takowych płytek ułożone są o wiele bardziej jednolite, a krawędzie elementów są mniej widoczne. Jako produkt, który został poddany obróbce dodatkowej płytki rektyfikowane zwykle są droższe od płytek kalibrowanych. Różnica zwykle wynosi od dziesięć do trzydzieści złotych za jeden metr kwadratowy.

Jak widzimy na załączonym obrazku rektyfikacja płytek nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Po zapoznaniu się z najważniejszymi kwestiami teoretycznymi wiemy już doskonale o co w tym wszystkim chodzi. Wiemy także doskonale jaka jest dokładna różnica pomiędzy płytkami kalibrowanymi oraz poddanym rektyfikacji.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości to powinniśmy zadać wszelkie dręczące nas pytania specjaliście. Takich specjalistów znajdziemy w sklepach budowlanych czy też w sklepach specjalizujących się w płytkach. Możemy pokusić się o dłuższą rozmowę. Lepiej, abyśmy wszystkich wątpliwości się pozbyli już na etapie wyboru płytek.

Jesteśmy zdania, że lepiej kilka razy zapytać, aniżeli popełnić jakiś znaczący błąd przy wyborze płytek. Płytki ceramiczne kupujemy na długie, długie lata. Tym bardziej, że obecnie można płytki nawet przemalować na inny kolor. Mało kto decyduje się na kucie ścian, skoro są inne możliwości.

Zainwestujmy zatem w lepsze jakościowo płytki, a będą one nam służyły przez długie lata i będziemy ze swoich zakupów w pełni zadowoleni.