Funkcjonalny pokój dla gracza jeszcze kilkanaście lat temu mógł się wydawać zbędną fanaberią, ale dzisiaj, kiedy wielu młodych ludzi grając w gry, zarabia na tym często lepiej niż w „normalnej pracy”, stworzenie im do tego warunków jest wręcz obowiązkowe. Komfort gry to jedno, a drugą, niezwykle ważną w tym przypadku kwestią jest zdrowie gracza. Jego kręgosłup i wzrok narażone są na duże przeciążenia, dlatego odpowiednio urządzony pokój i miejsce do grania może mu oszczędzić w przyszłości wielu problemów zdrowotnych.

Nowoczesny pokój gamingowy – co powinno się w nim znaleźć?

Zdecydowany numer jeden w takim wnętrzu powinno stanowić odpowiednie biurko oraz fotel. Nie mówimy tu o zwykłym krześle, a o w pełni ergonomicznym fotelu, który dzięki specjalnemu profilowaniu oparcia, zagłówka i podłokietników, będzie odciążał kręgosłup przez wiele godzin i zapewniał mu optymalną wygodę gry. Biurko i fotel to te elementy pokoju gamingowego, które nawet przy zaniedbaniu wszystkich innych rzeczy we wnętrzu, powinny być dopracowane w każdym najmniejszym detalu.

Profesjonalne biurka dla graczy można znaleźć w specjalistycznych sklepach, które oferują możliwość regulowania wysokości blatu oraz opcje poszerzania biurka w przypadku konieczności posiadania drugiego czy trzeciego monitora.

Pokój gamingowy to również:

  • Właściwe ustawienie biurka w stosunku do okna: nigdy nie umieszczamy biurka bezpośrednio w sąsiedztwie okna ani tuż za nim. (efekt odbijania się światła na monitorze)
  • Zadbanie o odpowiednio kryte rolety albo grube zasłony, które pozwolą na komfort gry w czasie upałów i nadmiaru wpadającego do wnętrza słońca.
  • Stonowane kolory wnętrza: wszystko, co jest zbyt intensywne, jaskrawe czy kontrastowe, będzie rozpraszało wzrok i dodatkowo męczyło oko.
  • Dobór odpowiedniego światła. Najlepiej sprawdzą się dwie lampki LED, dobrze jest też unikać światła ostrego, fabrycznego – gdyż na dłuższą metę podrażni wzrok.
  • Zabezpieczenie na biurku miejsca na kable – nie powinny one zwisać z blatu tak, by można je było dotknąć nogami, bo w trakcie gry może dojść do zrzucenia sprzętu na podłogę. Nic nie powinno się graczowi plątać wokół ciała, ani mu przeszkadzać.
  • Gadżety i akcesoria do gry: o ich wybór powinien zadbać sam gracz, raczej nie warto scedować takich rzeczy na rodziców.

Obowiązkowe do udanej gry będą też właściwie rozstawione głośniki – tu należy uważać, żeby nie było ich zbyt wiele, bo chociaż powinny być dobrej jakości, to nadmierna przesada i zbyt duża głośność mogą w dłuższym czasie doprowadzić do problemów ze słuchem.