W większości domów znajdują się zwykłe grzejniki stalowe lub aluminiowe w kolorze białym, ponieważ są najtańsze. W wielu domach znajdują się również stare grzejniki, które po prostu szpecą wnętrze. Jest na to sposób. Zabudowa grzejnika to najprostszy sposób, żeby ich nie widzieć, a jednocześnie korzystać z ich dobrodziejstw. Sprawdź, jak zrobić ładne i praktyczne maskownice na kaloryfer.

Zabudowa grzejnika, a ogrzewanie domu

Grzejniki odsłonięte są najbardziej skuteczne, gdyż najlepiej oddają ciepło krążącej w nich gorącej wody i ogrzewają pomieszczenia. Zdarza się niestety, że ich wygląd oraz położenie naruszają koncepcję wykończenia wnętrza. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykonanie maskownicy na kaloryfer. Trzeba to jednak zrobić z głową, czyli tak, aby, jak najmniej obniżyć wydajność grzania. Musimy również pamiętać, o tym, że zwiększą się koszty ogrzewania domu. Grzejnik umieszczony za osłoną przekazuje 10-20% mniej ciepła do wnętrza, więc żeby utrzymać taką samą temperaturę, trzeba będzie go bardziej rozkręcać. Dlatego dopiero znacznie cieplejszy kaloryfer z obudową ogrzeje pomieszczenie na takim samym poziomie. Jeśli decyzja o zastosowaniu osłon na grzejnikach zostanie podjęta na etapie projektowania domu, trzeba odpowiednio zwiększyć ich wymiary i/lub moc grzewczą.

Zabudowa grzejnika. Sposoby na ładne i praktyczne maskownice na kaloryfer

Maskownice na grzejnik można kupić gotowe w sklepach z akcesoriami wykończeniowymi albo zamówić u specjalisty (stolarz, szklarz), który wykona osłonę na grzejnik wg pomysłu własnego lub architekta wnętrz.

Osłonę na kaloryfer można wykonać z wielu materiałów, co pozwoli dopasować ją do każdego stylu wnętrza. Ciepło najlepiej przewodzi metal, jednak często przeważają względy estetyczne i zabudowę grzejnika wykonuje się także z innych materiałów:

  • ażurowe drabinki z surowego drewna, które nadają wnętrzu rustykalny charakter. Drabinki mogą mieć układ krzyżowy, poziomy lub pionowy. Ten ostatni jest najlepszy, bo na listewkach nie zbiera się kurz. Gdy listewki będą kanciaste, a drewno pomalujemy na ciekawy kolor, osłona grzejnika zyska nowoczesny wygląd;
  • panel ze sklejki lub MDF-u, w którym można wyciąć dowolne otwory. Układ i wielkość otworów mogą tworzyć efekt uporządkowanej albo abstrakcyjnej kompozycji. Ważne, żeby było ich na tyle dużo, żeby wypuszczały ciepłe powietrze. Taką maskownicę grzejnika można dowolnie pomalować, np. w kolorze sąsiadujących ścian albo kontrastowo, żeby wyróżnić ją z tła;
  • szkło mleczne albo z wyszlifowanym wzorem;
  • panele z blachy stalowej, np. korten w kolorze rudym, albo aluminiowej ryflowanej, która ma kolor szary;
  • metalowa siatka, nawet tak drobna, jak w moskitierach, albo koronka. Trzeba je jednak umieścić w mocnej i nośnej ramie.

Jak zabudować grzejnik? Instrukcja krok po kroku

Decydując się na samodzielne wykonanie obudowy, należy zaplanować to tak, aby kaloryfer optymalnie grzał. Będzie to możliwe, kiedy odległość od żeberek grzejnika żeliwnego będzie miała maksymalnie 15-20 cm (ostateczna odległość zależy to od mocy).

Kolejna sprawa dotyczy funkcjonalności osłony i zwykle zależy ona od tego, co jest nam potrzebne w danym pomieszczeniu. Zabudowa grzejnika może pełnić na przykład rolę poszerzonego parapetu pod oknem, półki lub miejsca do suszenia ręcznika, dlatego wymierzając jej szerokość i głębokość należy wziąć pod uwagę, jaką rolę ma pełnić w mieszkaniu. Wymierzając wysokość osłony należy pozostawić na dole 10 cm wolnej przestrzeni.

Jak zrobić maskownicę na grzejnik?

Jeżeli już mamy najważniejsze wymiary i prawidłowe odległości, to można przystąpić do wyboru osłony — najprostsze materiały to drewno lub sklejka. Następnie trzeba przemyśleć dostęp do grzejnika w razie awarii. Jeżeli zamierzmy zasłonić grzejnik pod oknem, to warto także pomyśleć o wpływie wilgoci i zmian temperatury na materiał, z którego będziemy wykonywać osłonę.

Prace należy zacząć od założenia ekranu za kaloryferem. Wykonany z materiału odbijającego ciepło, będzie wspomagał grzanie, kiedy kaloryfer znajdzie się za zabudową. Następnie nalezy wykonać górną część obudowy i połączyć ją z parapetem. Kolejnym etapem jest wymierzenie odpowiednich wielkości i montaż „płotka” z ułożonych poprzecznie desek. Łączymy go najlepiej za pomocą ruchomych zawiasów z górną częścią zabudowy. Maskownica jest gotowa.

Zabudowa grzejnika a głowica termostatyczna

Wykonując obudowę grzejnika, nie należy zasłaniać głowicy termostatycznej, gdyż może ona zaburzyć jej działanie. Zbyt szczelna maskownica albo wykonana z materiału nieprzepuszczającego ciepła sprawi, że ciepło będzie zalegać przy grzejniku. W takiej sytuacji głowica, reagując na wysoką temperaturę, będzie samoczynnie zmniejszać temperaturę grzejnika, choć w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej. Dlatego zabudowując kaloryfer, strona z zaworem powinna być otwarta. Można też wyposażyć grzejniki w głowice termostatyczne ze zdalnym czujnikiem temperatury.

Zabudowa kaloryfera — cena

Najtańsza maskownica kosztuje od 100 do 150 zł i wykonana jest z PVC lub płyty MDF. Drewniana osłona na grzejnik będzie kosztować około 300 zł wzwyż (w zależności od wielkości obudowy). Najdroższa jest obudowa na zamówienie — zwykle to koszt kilkuset złotych i więcej.