W większości domów znajdują się zwykłe grzejniki stalowe lub aluminiowe w kolorze białym, ponieważ są najtańsze. W wielu domach znajdują się również stare grzejniki, które po prostu szpecą wnętrze. Jest na to sposób. Zabudowa grzejnika to najprostszy sposób, żeby ich nie widzieć, a jednocześnie korzystać z ich dobrodziejstw. Sprawdź, jak zrobić ładne i praktyczne maskownice na kaloryfer.

Zabudowa grzejnika, a ogrzewanie domu

Grzejniki odsłonięte są najbardziej skuteczne, gdyż najlepiej oddają ciepło krążącej w nich gorącej wody i ogrzewają pomieszczenia. Zdarza się niestety, że ich wygląd oraz położenie naruszają koncepcję wykończenia wnętrza. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykonanie maskownicy na kaloryfer. Trzeba to jednak zrobić z głową, czyli tak, aby, jak najmniej obniżyć wydajność grzania. Musimy również pamiętać, o tym, że zwiększą się koszty ogrzewania domu. Grzejnik umieszczony za osłoną przekazuje 10-20% mniej ciepła do wnętrza, więc żeby utrzymać taką samą temperaturę, trzeba będzie go bardziej rozkręcać. Dlatego dopiero znacznie cieplejszy kaloryfer z obudową ogrzeje pomieszczenie na takim samym poziomie. Jeśli decyzja o zastosowaniu osłon na grzejnikach zostanie podjęta na etapie projektowania domu, trzeba odpowiednio zwiększyć ich wymiary i/lub moc grzewczą.

Zabudowa grzejnika. Sposoby na ładne i praktyczne maskownice na kaloryfer

Efektowna zabudowa kaloryfera - Zabudowa kaloryfera - grzejnik dobrze  ukryty - WP Dom
Zabudowa grzejnika

Maskownice na grzejnik można kupić gotowe w sklepach z akcesoriami wykończeniowymi albo zamówić u specjalisty (stolarz, szklarz), który wykona osłonę na grzejnik wg pomysłu własnego lub architekta wnętrz.

Osłonę na kaloryfer można wykonać z wielu materiałów, co pozwoli dopasować ją do każdego stylu wnętrza. Ciepło najlepiej przewodzi metal, jednak często przeważają względy estetyczne i zabudowę grzejnika wykonuje się także z innych materiałów:

  • ażurowe drabinki z surowego drewna, które nadają wnętrzu rustykalny charakter. Drabinki mogą mieć układ krzyżowy, poziomy lub pionowy. Ten ostatni jest najlepszy, bo na listewkach nie zbiera się kurz. Gdy listewki będą kanciaste, a drewno pomalujemy na ciekawy kolor, osłona grzejnika zyska nowoczesny wygląd;
  • panel ze sklejki lub MDF-u, w którym można wyciąć dowolne otwory. Układ i wielkość otworów mogą tworzyć efekt uporządkowanej albo abstrakcyjnej kompozycji. Ważne, żeby było ich na tyle dużo, żeby wypuszczały ciepłe powietrze. Taką maskownicę grzejnika można dowolnie pomalować, np. w kolorze sąsiadujących ścian albo kontrastowo, żeby wyróżnić ją z tła;
  • szkło mleczne albo z wyszlifowanym wzorem;
  • panele z blachy stalowej, np. korten w kolorze rudym, albo aluminiowej ryflowanej, która ma kolor szary;
  • metalowa siatka, nawet tak drobna, jak w moskitierach, albo koronka. Trzeba je jednak umieścić w mocnej i nośnej ramie.

Zabudowa grzejnika a głowica termostatyczna

Wykonując obudowę grzejnika, nie należy zasłaniać głowicy termostatycznej, gdyż może ona zaburzyć jej działanie. Zbyt szczelna maskownica albo wykonana z materiału nieprzepuszczającego ciepła sprawi, że ciepło będzie zalegać przy grzejniku. W takiej sytuacji głowica, reagując na wysoką temperaturę, będzie samoczynnie zmniejszać temperaturę grzejnika, choć w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej. Dlatego zabudowując kaloryfer, strona z zaworem powinna być otwarta. Można też wyposażyć grzejniki w głowice termostatyczne ze zdalnym czujnikiem temperatury.