„Zielone graffiti”, czyli dekoracyjny mech położony bezpośrednio na ściany w domu, to najgorętszy trend sezonu. Dzięki stabilizacji nie wymaga podlewania oraz szczególnej opieki, a dodatkowo ma właściwości, które szczególnie ucieszą alergików i właścicieli zwierząt. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić dekorację z mchu ozdobnego.

Nowy trend — mech na ściany

Obrazy, a nawet całe ściany z ozdobnego mchu podbijają wnętrza domów i mieszkań. Nic dziwnego. Chrobotek reniferowy jest cudownie miękki, bezobsługowy i piękny.

Mech, a właściwie porost, przyszedł do nas ze Skandynawii. Można go również znaleźć w Polsce, ale jest on objęty ochroną częściową. Chrobotek reniferowy, zwany też mchem islandzkim, rośnie w chłodnych rejonach – m.in. na północy Europy i w Ameryce Północne, a największe jego skupiska są tam, gdzie żyją renifery – stąd też jego nazwa. Reniferowy, bo jest ulubionym przysmakiem tych zwierząt, a chrobotek od charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje, gdy się po nim chodzi.

Mech zbiera się ręcznie i w ograniczonych ilościach, tak, aby nie naruszyć równowagi ekosystemu, w jakim rośnie. Następnie jest oczyszczany i poddawany procesowi stabilizacji, a także ewentualnego barwienia. Stabilizacja to nic innego jak uśpienie rośliny. Dzięki temu chrobotek reniferowy zachowa wszystkie swoje właściwości, ale nie będzie się dalej rozrastał. Proces stabilizacji polega na wprowadzeniu do soków mchu ozdobnego specjalnie stworzonego roztworu z zawartością gliceryny. Stabilizowany mech dekoracyjny wygląda naturalnie, jest miękki i sprężysty, a jednocześnie nie wymaga pielęgnacji i nie osypuje się ze ścian. Do tego jest nietoksyczny i biodegradowalny.

Mech na ściany — jak samodzielnie wykonać?

Naturalny mech - ekologiczna dekoracja na ściany w kuchni
Mech na ściany

Mech na ściany kładzie się najczęściej w postaci paneli, które można dowolnie dopasować do przestrzeni, ponieważ nadają się do cięcia na mniejsze kawałki. Jeśli zależy ci na docięciu ich łatwo do nietypowego wymiaru np. wnęki, wybierz mech na podkładzie z korka, który jest elastyczny i daje się kroić nożem do tapet, a nawet nożyczkami.

Najprostszy w wykonaniu jest obraz wypełniony mchem. Potrzebujesz do tego jedynie chrobotek reniferowy, ramę i klej florystyczny lub taśmę dwustronnie klejąca. Kępki chrobotka należy dość mocno docisnąć do kleju lub taśmy — nie powinny się odklejać.

Istnieje też sposób na „zielone graffiti”, które samo wyrasta na ścianie. Wymaga to jednak kupienia mchu niestabilizowanego i więcej pracy. W tym celu należy zmiksować blenderem mech, kefir, wodę oraz cukier. Taką mieszanką pomaluj np. deskę lub cegłę i poczekaj kilka dni, aż wyrośnie. Pamiętaj jednak, że podłoże musi być naturalne i przyjazne dla mchu – nie wyrośnie on na plastiku czy metalu. Co więcej, taki mech wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Mech na ściany – pielęgnacja i utrzymanie mchu

Dzięki stabilizacji mech nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji, a dodatkowo ma następujące właściwości:

  • zachowuje swój zapach i wygląd na nawet 5 do 15 lat;
  • nie wymaga podlewania i nawożenia;
  • nie rozrasta się i nie trzeba go przycinać;
  • nie potrzebuje światła;
  • nie przyciąga kurzu – idealny dla alergików;
  • jest nietoksyczny dla zwierząt;
  • jest odporny na działanie pleśni i grzybów.